Stelovanje pluga

postovanje svima,da neotvaram novu temu,interesujeme kako nastelovati rotacioni plug na motokultivator za oranje,a kako za pravljenje brazda
 
Momci može li mala pomoć?
Ja treba prvi put u životu da orem, kupio sam 755vk. A sada se pripremam i nije mi jasno baš podešavanje.
Ovako razmišljam
Ako je radni zahvat 2x25 što je 50, a unutrašnje strane točkova su na 100cm. Meni plug treba da bude skroz desno da bih ulazio u brazdu. Onda je i topling ukoso i traktor vuče bezveze, na lance i poluge.
A znam da to sigurno nije pravilno.
Zna li neko kako se to podešava?
 
Druga varijanta mi je da stavim sve kako treba, tj topling pravo u osi sa traktorom. Tada imam, pošto je kačenje toplinga na polovini zadnje brazde 12,5+25=37,5cm uzoranog i 12,5 cm neuzoranog do ivice točka. Što mi je opet nelogično
 
Meni nije jasna ta tvoja matematika kako si došao do tih cifara,ako plug pomeraš prema neoranom onda se prednja brazda povećava a kako si ti dobio manji zahvat
 
Procitaj temu od pocetka...

Hvala na brzom odgovoru
Pročitao sam sve naravno. I svakako ću tako pokušati da namestim. Ali pošto sam još uvek teoretičar pokušavam merama da objasnim kako to najjednostavnije uradit. Pa mi se ne slaže nešto računica. Pomislih da postoji neka tajna koju znaju vlasnici 755ica 😀
 
Теоретски имаш формулу за израчунавање међуосовинског размака точкова и средишњег отпора плуга ,те две силе треба да су што подударније ,писало се и говорило доста о томе.
 
Prouči donji video pa će ti mnogo toga biti jasnije. Ukoliko ti i dalje ne bude jasno onda potraži nekog u tvojoj okolini ko ore sa istim plugom i traktorom pa premeri koliko je njemu kolenasta izvučena u stranu pa tako namesti i kod sebe, a onda u oranju probaj ručicu da pomeraš po jedan zub sve dok ne nađeš na kom zubu ti traktor ne vuče u stranu. Samo upozorenje ukoliko se do sad nisi susretao sa plugom, tu ručicu pomeraš kad je plug spušten na zemlju, nikao kad je podignut - da ti ne bi pao na noge.

 
Meni nije jasna ta tvoja matematika kako si došao do tih cifara,ako plug pomeraš prema neoranom onda se prednja brazda povećava a kako si ti dobio manji zahvat
Kako sam shvatio sve do sada pročitano, cilj je izjednačiti zahvate obe brazde. Kod mene je jedna 25cm. Ako ih izjednčim i dođem do spolje ivice desnog točka ja orem polaod razmaka točkova. Tada mi je plug sastrane i topling iskošen. Ako ga pak ispravim, ostaje mi neuzoran deo do točka tih 12 cm. Nadam se da sam sada uspeo da objasnim
 
Ne ide to tako kao što si ti zamislio,neće ti ostati neuzorano do točka ako misliš na desni točak nego će ti prva brazda hvatati više i oranje će biti neravno
 
Prouči donji video pa će ti mnogo toga biti jasnije. Ukoliko ti i dalje ne bude jasno onda potraži nekog u tvojoj okolini ko ore sa istim plugom i traktorom pa premeri koliko je njemu kolenasta izvučena u stranu pa tako namesti i kod sebe, a onda u oranju probaj ručicu da pomeraš po jedan zub sve dok ne nađeš na kom zubu ti traktor ne vuče u stranu. Samo upozorenje ukoliko se do sad nisi susretao sa plugom, tu ručicu pomeraš kad je plug spušten na zemlju, nikao kad je podignut - da ti ne bi pao na noge.

Ovo je fenomenalno!
Tu je rešenje koje mi nije palo na pamet.
Kolenasta je čudo. Hvala puno
 
Koljenasta na desnoj strani (kod koljena) nek ti viri nekih 10-15 cm. I ručicu stavi otprilike na pola. kad krenes orat ako nije dobro pomiči ručicu prema nazad dok ga ne uštimaš. Ja radim s rakovicom koja isto ima otprilike takav razmak i imam 755 plug tako da ne govorim napamet. Kasnije sam plug raširio i puno ga je lakše uštelat a traktor ga jednako vuče kao i dok je bio na 10 coli.
 
Koljenasta na desnoj strani (kod koljena) nek ti viri nekih 10-15 cm. I ručicu stavi otprilike na pola. kad krenes orat ako nije dobro pomiči ručicu prema nazad dok ga ne uštimaš. Ja radim s rakovicom koja isto ima otprilike takav razmak i imam 755 plug tako da ne govorim napamet. Kasnije sam plug raširio i puno ga je lakše uštelat a traktor ga jednako vuče kao i dok je bio na 10 coli.
Sada i ja kontam da je teško naštelovati 10ku. Dosta je lakše 12ticu naštelovati. Možeš li mi objasniti kako se širi?
 
Napraviš od željeza (a može i od drveta za probu) proširenja. Izrežeš u obliku "noge" i grede pluga. Izbušiš rupe. Trebaju ti duži šarafi. Ja sam napravio za probu od fosne hrastove a kasnije od cijevi 80x30. Tako sam ga rasirio na 2x31 cm. Evo slika. Kažu da vrijedi više od 1000 riječi:



 
Napraviš od željeza (a može i od drveta za probu) proširenja. Izrežeš u obliku "noge" i grede pluga. Izbušiš rupe. Trebaju ti duži šarafi. Ja sam napravio za probu od fosne hrastove a kasnije od cijevi 80x30. Tako sam ga rasirio na 2x31 cm. Evo slika. Kažu da vrijedi više od 1000 riječi:



Ekstra ! Hvala na detaljnom objašnjenju 🍻
 
Pretpostavljam da si skužio na slikama na koji dio mislim... Ako te jos sta zanima slobodno na pp
 
Za ovu sezonu oranja sam vratio 4 brazdu na mog vogela. Odem juce da orem kad bezi na veliku brazdu, pomerim kolenastu osovinu da izjednacim poluge, malo bolje. Par puta sam pomerao osovinu i rucicu vracao nazad ali nisam ga 100% dobio da radi kako treba. Kad pustim volan traktor pobegne malo u orano i onda tako ide. Plug je podesen na 40cm(nemam za 35) unutrasnja mera tockova je 125cm. DA li moze da bude problem sto je jedan ravnik,spic i daska novi(ili to samo ja mislim) ili je neka druga greska?
 
Nazad
Vrh