Spremanje senaže od leguminoza.

dragan69

Član
Učlanjen(a)
19 Apr 2009
Poruka
418
Lokacija
Kaculice Cacak
Zanima me da li ko koristi senažu od lucerke ili stočnog graška,pšenice u ishrani krava i kakva su vaša iskustva po tom pitanju.O tome sam čitao u knjizi siliranje leguminoza koju su napisali drNenad Dordević i dr Bora Dinić.Detaljno su opisali svaki detalj od faze kada treba početi sa sečenjem koju mehanizaciju koristiti kako je utabati do hemijske analize same senađe i količine koja se koristi u ishrani krava.Ako neko ima praktičnog iskustva u ishrani senaže neka nešto napiše zanima me da li ima računa spremati je i kakav je njen uticaj u ishrani kako se odražava na povećanje mlečnosti.
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

ko je hteo da sece senazu od lucerke on je to uradio ali ko nije moze da pokusa sa secenjem stocnog graska ,psenice smese stocni grasak ovas.Citat iz knjige siliranje leguminoza "Sa starenjem krmnih biljaka poboljsava se pogodnost za siliranje,tj.povecava se koncentracija secera,a smanjuje puferni kapacitet.Zrenjem biljaka povecava se i prinos suve materije, ali uz istovremeno smanjenje svarljivosti. Izbor optimalne faze razvica zavisi od botanicke pripadnosti biljaka od kojih se pravi silaza.Visegodisnje leguminoze treba silirati u fazi pupoljenja i pocetka cvetanja,trave u fazi klasanja,strna zita pri mlecno-vostanoj zrelosti zrna, jednogodisnje leguminoze posle formiranja2-3 sprata mahuna,a kukuru i sirak u fazi vostane zrelosti zrna." kraj citata. ako nekog zanima nesto u vezi ove teme hajde da menjamo iskustva. :cao:
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

Na hrvatskom forumu ima bogec akademiju o spremanju kabaste krme.
Od ljuljeva, graška sa žitima, sudanskih trava, siraka...
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

Pozdrav ljudi, da li mi iko moze reci gdje se mogu naci inokulanti za travnu sjenazu i silazu Pioneer 11G22? Hitno mi treba, ako ima neka prodavnica, predstavnistvo ili slicno da narucim pouzecem ili da zamolim prijatelja u Beogradu da mi to uzme i posalje posto je u pitanju 2 bocice. Na site-u srbija.pioneer.com sam slao poruku ali nema odgovora, ako neko nesto zna nek mi se javi, hvala unaprijed
S postovanjem
Milan
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

Dodatke za travne senaze i silaze za centralnu Srbiju zastupa i prodaje Suvobor-cop Čačak probaj da nazoveš ove brojeve 032 381-569 032 225-286 ako nisu ti onda okreni 988 .
_________________________________________________Post je spojen: [time]1243885073[/time]_________________________________________________
Pogledao sam Bogec-akademiju ali to nije za naše parcele kod nas se može koristiti spremanje senaže sečenjem pomoću samohodnih silo-kombaja koji imaju dodatak -pikap za travnu senažu,zatim jednorednim silo-kombajnima koji imaju mogućnost skidanja šiljaka-riša i postavljanja pikapa koji diže travu sa zemlje i doprema je do noževa,ima i dvorednih silo-kombaja sa ovom mogućnošću i na kraju postoje sečke koje služe samo za sečenje travne senaže i ne mogu se koristiti nizašta drugo. Tih seči ili ti silo-kombajna ima da se kupi u Aleksincu kod čoveka koji ih uvozi iz inostranstva ali vam mogu reći da ih mnogo ceni od 1200 pa do 1500 evra.najbolji je silo-kombajn sa dodatkom pikapa taj provlači ko lud ima kod nas jedan čovek na mengelu.
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

Oblik mašine za siliranje i nije toliko bitan.
Bitno ti je da razumeš generalne pincipe rada.

A kako se siliralo prije tih mašina?
U antikvariatu sam dobio poljoprivredne magazine iz godina 1930-1932 i u njima imaš upustva za pravljenje senaže.

Bitno je znanje o tome, što se može, i kakvim postupcima se do toga stigne.
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

24g0x08.jpg
2j12wzc.jpg
w1gf7.jpg
wmfon4.jpg
25ssqw3.jpg

Pozdrav svima,
ja se inace bavim ovcarstvom ali mislim da ove slike mozda mogu da vam malo pomognu.
Mi smo ove godinepo prvi put pravili senazu od lucerke i nesto trave i nadam se da ce biti dobra
_________________________________________________Post je spojen: [time]1246179988[/time]_________________________________________________
Kukuruznu slizu pravimo vec preko 20 godina a posto nam je susenje prve lucerke obicno problematicno odlucili smo se da prvi otkos siliramo.
Silo rov je dugacak 16,5m sirok 4m i visok 1,6m
Za kukuruznu silazu pravimo jos jedan nesto veceg kapaciteta i citavi hranu koristimo u ishrani ovaca od jeseni do proleca.
Za siliranje kukuruzne silaze koristimo Bonsilage-Mais a za lucerku Bonsilage plus
Pre dve godine smo inokulante prvi put probali i nikad vise nece izostati jer je mnogo dobra stvar
Pozdravljam vas
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

miljko je napisao(la):
Pozdrav svima,
ja se inace bavim ovcarstvom ali mislim da ove slike mozda mogu da vam malo pomognu.
Mi smo ove godinepo prvi put pravili senazu od lucerke i nesto trave i nadam se da ce biti dobra
_________________________________________________Post je spojen: [time]1246179988[/time]_________________________________________________
Kukuruznu slizu pravimo vec preko 20 godina a posto nam je susenje prve lucerke obicno problematicno odlucili smo se da prvi otkos siliramo.
Silo rov je dugacak 16,5m sirok 4m i visok 1,6m
Za kukuruznu silazu pravimo jos jedan nesto veceg kapaciteta i citavi hranu koristimo u ishrani ovaca od jeseni do proleca.
Za siliranje kukuruzne silaze koristimo Bonsilage-Mais a za lucerku Bonsilage plus
Pre dve godine smo inokulante prvi put probali i nikad vise nece izostati jer je mnogo dobra stvar
Pozdravljam vas

Vidim radis sa samoutovarnom, koliko imas nozeva na njoj odnosno da li uopste sjeckas masu i koliko dugo je provenjavas? Ja sam ove godine radio sjenazu trava i koristio Biomin Plus inokulante po prvi put, sad sta ce biti to cemo tek vidjeti :)
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

prikolica iam 22 noza i secka stabljiku na nekih 5-7cm a susili smo jedan dan,zavisi od jacine sunca
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

heh pa to je stroj...moja ima 4 pa sam prosirivao na 8 medjutim morao sam vratiti na 4 zbog problema sa diferencijalom, a provenjavao sam znatno krace imao sam cak i presuvog pa sam dodavao malo zelenije da se masa ujednaci. Sa koliko povrsine si napunio taj silos? Po podacima koje si dao duzi je od mog za 6-7 metara.
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

silo rov nije pun do kraja,nekih 3do3,5 metara je prazan i to cemo dopuniti cetvrtim otkosom a ovo je napunjeno sa blizu 3ha drugogodisnje lucerke prvi otkos.
drugi otkos smo susili a treci ce uskoro biti koji cemo takodje da susimo za jagnjad a cetvrti ponovo u rov.Imamo oko 5ha lucerke i ako se ovo bude dobro pokazalo,posejacemo jos 2h i samo jedan otkos susiti a sve ostalo silirati jer je gospodski posao. a jako kvalitetna hrana,bar ono sto sam u Austriji i Nemackoj video
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

Zar ga smijes dopunjavati? Ja ne bih smio, ne znam kako bi djelovalo na ovo vec izsilirano...3ha kazes, to jako dobar prinos, s obzirom na to da sam u planinskom kraju a lucerka tesko ide na ova nasa zemljista ne bih mogao to ostvariti...planirao sam na jesen 1ha tritikale+ozimi stočni grasak ako uspijem da nadjem sjeme graska, ovdje ga nema nigdje.
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

juxi je napisao(la):
Zar ga smijes dopunjavati? Ja ne bih smio, ne znam kako bi djelovalo na ovo vec izsilirano...3ha kazes, to jako dobar prinos, s obzirom na to da sam u planinskom kraju a lucerka tesko ide na ova nasa zemljista ne bih mogao to ostvariti...planirao sam na jesen 1ha tritikale+ozimi stočni grasak ako uspijem da nadjem sjeme graska, ovdje ga nema nigdje.
kako to misliš da uradiš jer da ga siliraš zelenog
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

todor je napisao(la):
juxi je napisao(la):
Zar ga smijes dopunjavati? Ja ne bih smio, ne znam kako bi djelovalo na ovo vec izsilirano...3ha kazes, to jako dobar prinos, s obzirom na to da sam u planinskom kraju a lucerka tesko ide na ova nasa zemljista ne bih mogao to ostvariti...planirao sam na jesen 1ha tritikale+ozimi stočni grasak ako uspijem da nadjem sjeme graska, ovdje ga nema nigdje.
kako to misliš da uradiš jer da ga siliraš zelenog

Da, silirao bi ga zelenog tj malo provenutog, imas na www.poljoprivredni-forum.com citav doktorat su ljudi napisali o tome :) ja nikako ne mogu da nadjem sjeme to mi je jedini problem
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

zdravo svima :ppozdrav:

miljko mozes objasniti kako siliras seno ili detelinu dali cekas da se susi ili odma kako se kosi siliras?
dali sme mokro da se ubacuje u rov i da se gazi kao sad posto su kise pa da se kosi i silira?
gledo sam u svajcarskoj oni kose po kisi i imaju silose velike onako mokro stavljaju u silos sta se posle desava neznam
koi kokuruz koristis kako se zove na nemackom a prepostavljam da si i detelinu seme kupio u austriji?

veliki pozdrav svima :D :ppozdrav:
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

Lucerka bi trebala da se kose pred cvetanje,nesto ranije nego kad bi se susula za seno.U zavisnosti od intenziteta sunca, susi se dan do dan i po.Trava bi mogla i dosle pola dana susenja da se silira.Mokru ne bih preporucio da se radi jer je kontaminacija nepozeljnim bakterijama prevelika i kasnije dolazi do kvarenja odnosno do usporavanja smanjivanja pH nivoa.Seme lucerke je kupljeno u Srbiji ,neka novosadska sorta, a kukuruz koristimo Minako od Pionira i Y54 od KWS.
Kukuruz trenutno izgleda nenormalno dobro i trenutno je visok oko 2,5m Ako ne bude bilo grada ili tako nekih gluposti ocekujemo dobar prinos.
I kod jedne i kod druge vrste silaze koristimo inokulante od Schaumann-a
Pozdrav
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

miljko je napisao(la):
Lucerka bi trebala da se kose pred cvetanje,nesto ranije nego kad bi se susula za seno.U zavisnosti od intenziteta sunca, susi se dan do dan i po.Trava bi mogla i dosle pola dana susenja da se silira.Mokru ne bih preporucio da se radi jer je kontaminacija nepozeljnim bakterijama prevelika i kasnije dolazi do kvarenja odnosno do usporavanja smanjivanja pH nivoa.Seme lucerke je kupljeno u Srbiji ,neka novosadska sorta, a kukuruz koristimo Minako od Pionira i Y54 od KWS.
Kukuruz trenutno izgleda nenormalno dobro i trenutno je visok oko 2,5m Ako ne bude bilo grada ili tako nekih gluposti ocekujemo dobar prinos.
I kod jedne i kod druge vrste silaze koristimo inokulante od Schaumann-a
Pozdrav
Da nije mozda Mikado od KWS i Y54 od pioneer-a :cao:
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

da,da u pravu si,brat je to sejao i on mi je to ispricao,hvala na korekciji ali su u pitanju te dve sorte.
Pozdrav
 
Nazad
Vrh