Sorta maline - Fertodi zamatos

Ajde da čujemo ko je uzimao Fertodi preko Florive ove god .......živo me interesuje da li samo ja imam problema...
 
Pre neki dan uzmem i otkopam da vidim odakle krece izdanak da li ide iz korena ili iz starog stabla i primetim da su zarazene, tj. da imaju na korenovom vratu izarslinu kao tumor (rak korena maline) nema svaka ali sam slucajno nasao na dve i danas cu da obidjem ceo malinjak jos jednom....

- - - - - - - - - -

52i3rm.jpg
[/IMG]
 
Ja do sada nisam primetio da imaju rak korena mada nisam ni otkopavao mnogo malina....uglavnom sam otkopavao one sto se nisu primile.... Da li si zvao florivu i ako jesi sta oni kazu?
 
Ja cu moje stanje utvrditi tek danas i sutra i vidcu kolio je zarazeno, zvao sam i po obicaju kao i svaka kompanija oni se brane da su sadnice sertifikovane trte mrte, prakticno navode moju zemlju kao razlog moguce zaraze, no dobro sada smo tu gde smo sa njima cu ja lako nece pobeci i ne mogu i da hoce ali moram da obratim paznju sada na to koliko ima ovakvih malina, da ih pocupam i spalim, inace na toj zemlji tu imam i sljive i aroniju i kupine i plastenik i nikad nisam imao slicnih problema....
 
Ja nemam problema sa fertodijem postavicu slike za koji dan. Sasvim sam zadovoljan. Rak korena ljudi mora neko da konstatuje u laboratoriji, ko ima opremu, znanje i za tu analizu treba vremena. Znaci nemojte sami postavljati dijagnoze. U zemljistu je mnostvo stetocina kada ujedu biljku ona se brani, da znate i to.
 
@rasa1203
Vlada Nikolić je potpuno u pravu, ja sam slike svog tulamina slao vrhunskom stručnjaku i on nije na osnovu slika mogao da garantuje da je rak korena, iako je ličilo, već mi je nabrojao još bar tri neke stvari koje au takođe mogle biti. Tako da ne mora značiti da je u pitanju rak korena. Mislim da na fakultetu u Zemunu to možeš proveriti ali ne znam koliko košta analiza. Bez obzira na rezultate ako nemaš papir da ti je zemlja bila čista pre sadnje, mislim da im ne možeš ništa,iako dokažeš da je malina zaražena.
 
Na toj parceli gde ti je sad fertodi sta je bilo pre nje?????Druze moras da ih tuzis ako nas budu jebale registrovane firme onda smo propali,imam rak korena i ovo je to 99 posto..Ima da ti plate ogromnu stetu ako nisu gledali sadnice tj ako nisu vrsili proveru,ako je sadnica kupljena kao sertifikovana,a zemljiste na kojem si sadio nije bilo maline pre moras da ih tuzis
 
Da li je neko nabavljao Fertodi a da nije iz Florive ??? Ja sam uzeo kontejnerske sadnice, bez papira ali mislim da vuku poreklo iz Ivanjice...
 
Vlado, razumem ja tebe, ali ovo mi ne lici na neku bubu ili crva, cak stavise ja sam ovo rasekao na pola da nadjem nesto sto bi mi skratilo brigu ali to je samo neko tkivo ili kako vec da ga nazovem. Crv sigurno nije.

- - - - - - - - - -

Milose, analizu zemlje sam radio ali hemijsku analizu a ne analizu na prisustvo parazita Agrobakteriuma, mislim bateeee kome bi to palo na pamet, pa tu ima jos 100 analiza ako cemo tako koje se trebaju raditi, uostalom necu se juriti sa ljudima za 200 sadnica, bar ne na taj nacin...

- - - - - - - - - -

Vockice, nije bilo nista, bilo par sljiva i to ti je to, zemlja sigurno ali sigurno nije zarazena ti su samo njihove nebuloze da bi se odbranili i ja sam toga apsolutno svestan, na sud necu ici milion % a novac ako mi samo bude fiknuli naplaticu na svoj nacin ali opet kazem ni do tiga mi nije stalo, zaljubio sam se u malinarstvo i sad sam se malo razocarao a ponajvise mi je krivo sto sam cuo da se sad i zemlja moze zaraziti....
 
Ok verujem ti. Ti znas sta ti je ciniti. Da ne ispadne da branim rasadnicara, ne radim to veruj mi. Ja sam kupio kontigent 2015 god uvoz iz madjarske bile su odlicne sadnice, pa prosle god opet turu bile su njihove Ivanjicke, i nisu bile u rangu madjarskih. Imao sam svojih sadnica prosle god bile su vrh bolje i od madj i od florivinih jer su hranjene i zalivane po p.s. Sve sto sam posadio jesenas a to je oko 45 ari jos fertodija primilo se 95% i na jesen i prolece cu da dignem oko 1,7 ha ferto glen miker a vec imam 2ha malina. Kazem postavicu slike za koji dan, mogu ti reci da je jako jako mocna biljka. Prekaratio sam ga na oko 1,9-2 m znaci visoko i opet je veoma dobar granat sirok i jak. Nove izdanke sam pocistio krajem marta jer su udarili kao cetka, a ovo sto je krenulo krajem aprila nisam dirao jer mi treba sadnica sirim se na jesen i tvrdim da cu imati 15 i vise sadnica po duznom metru. Ja to ne bih nista dirao, jer je on jakog mocnog korena. Iskreno da ti kazem uopste ne verujem u te bolesti, jedino sto je problem jesu podbarni, ne propustljivi tereni i podzemne vode. To je smrt.
 
Veruj mi Vlade nisam pametan sta da radim, one su bas lepo krenule i super su i bas mi je zao da ih skidam, kazem ti zaljubio sam se u malinarstvo, sve nekako mislim da ce fertodi uz pravilnu negu i brigu to manje osetiti, sa jedne strane najvise gubim ako ih odmah maknem mislim ipak sam ih platio zar ne a sa druge ako ih ostavim zarazicu zenlju, ako vec i nisam...
 
Ostavi ti to i neguj, neces propasti za tih 200 kom. A o zarazi teorijama knjigama strucnjacima...bolje da cutim...
 
Pa necu to je sigurno, ali dobro sad sta je tu je idemo dalje, ko zna koliko njih ima to a ne zna da ima al jbg ja sam video i sad mi je malo krivo, e momci nadam se da to nema nikakvih problema kad je plod u pitanju mislim zbog male dece i ostalih ljudi???
 
Nisu to samo plaćene sadnice iako, malo li je i to .?
Gde su za sve to vreme utrošena sredstva, uloženo vreme, minuli rad, izgubljena dobit, "kontaminirano" zemljište, itd, itd ... Šta ćemo sa tim, ili bez toga, kako god .?
Kako da sve to, pa još na kraju naravno sekiraciju i nerviranje bacimo pod noge .?
Naravno, sve ovo pričam pod pretpostavkom da su u pitanju zaražene sadnice, a ne nematode ili nešto treće.
Smatram da će klupko priče u vezi sa sadnim materijalom tek početi da se odmotava. Kolega Rasa @1203 ga je pokrenuo.
 
Poslednja izmena:
I ja kazem,ne treba da se cuti....ispada se budala bezveze,necu da pricam vise nista....ja sam dobio zarazene sadnice i znam kako je stanje....sad i da uzmem zdravve sadnice prenecu je sa ove parcele ,a da ne pricam o tome sto ako mi neko zatrazi sadnice sta da mu kazem???uzmi zdrave su?a nit ja kriv uopste
 
Pa pokrenuo sam ga zato sto mi je najvise zao zemlje koju sam sada zarazio i naravno krivo mi ja zato sto sam prakticno prevaren, nisam se tako dogovorio sa njima, iako ima ljudi koji imaju lepog iskustva sa ovom firmom kao napr. nas kolega Vlada Nikolic ja ga nemam i dodje mi da odem tamo da ih razbucam ko stare kante koliko pucam u sebi. Inace kad već pricamo o Agrobakteriumu receno mi je da je Wilamet otporan na nju. Sad vise nema nazad sada idemo dalje i uz vase savete mogu samo da nastojim da bakteriju koliko god mogu drzim pod kontrolom, mada to je mnogo tezak posao za jednog pocetnika.
 
Nazad
Vrh