Soja 2022

Iz Albanije, kad su ovi sitni iz mog kraja prevezli ture i ture gmo sacme, mogu da zamislim sta rade ovi jaci igraci...
 
Ako je tako kriticno u Bakoj i nasoj opstini, gde je soja odavno i skoro uvek bila solidna, sta je onda tamo gde Dunava nema.
 
Ko voli nek udara glavom o zid. Bilo je lepe 4 godine sa sojom iza nas, ako nije dala u kilama bila je i cena dobra pa popravila. Inace je najveci podbacaj od svih ratarskih kultura, ali ljudi kao kamikaze vole da je seju.
 
Kod mene je pravilo isključivo plodored.
Gde mi je sad kukuruz, dogodine ide soja. Ranije sam soju sejao na raznim njivama, od pre dve godine samo na dobroj zemlji koja je za soju. Na brdu i visokom terenu je više ne sejem.

Od septembra uvodim i petu kulturu u proizvodnju - uljanu repicu.
 
Grunt, a predbračni ugovor, jel se i on raskida?
Realno je da će soje ove godine biti dosta manje, to se svi slažemo ali i stočarstvo se smanjuje, pa smo verovatno na istom.
Zato mislim da cena neće puno ići "gore".
 
Ja sam presekao još 2018 i skoro je izbacio iz setvene strukture.Sejem samo toliko da imam za ceđenje i ishranu stoke između 3 i 5 k.j kako koje godine a biram parcele gde ne omane baš definitivno već uvek bude nešto.
 
Ne fali njoj ništa u monokulturi. Ja nikad ne favorizujem ni jednu kulturu, gledam da raspodelim da sve budu na približno sličnim površinama. Kod mene u kraju je poslednjih godina masovno počela da se seje soja, i gde uspeva i gde ne uspeva. Evo na primer ove godine da sam je kojim slučajem posejao na brdu, teško da bi prebacila 600-700 kila, dok će kukuruza biti 5-6 tona po hektaru. Suncokreta 2.5 do 3 tone.

2019. godine sam na dobroj zemlji imao oko 3800 kg prosek, a na visokom terenu prosek je bio 1600 kg (a ta godina je iole bila povoljna). I tad sam odlučio da je više ne sejem tamo gde joj ne pogoduje u slučaju nedostatka padavina. A takvih godina je nažalost sve više.
 
Semenska krece da naliva
efd75686d4c052b1ff6840364a555774.jpg
ef7b922d28b5552e79ebca300f2c0118.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh