Soja 2022

Ta soja kao jos nije osetila susu,kod nas soje do kolena

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Pa i kod mene bi bilo do kolena da sam je sejao na losijoj zemlji ,a i sad je ima negde gde je do kolena,napisao sam da je mnogo sareno po njivi.Gledacu kad radim analizu zemljista na jesen da posebno nosim uzorak gde je sad soja puno bolja,bas me zanima sta je u pitanju,tj znam da makroelementi nisu sigurno,to odmah otpisujem jer nisu u pitanju uvratine,tj krajevi njiva.
 
Setva 15 april, pokrila je dobro zemlju, prosek 20-ak mahuna po biljci. 100 cm visina, 30 cm koren. Treba kise
11d0b23a75d0ffdd8ec3558b1b5fcdec.jpg
2bef8660b8febfa494c0346c87324aac.jpg
6f749b2852bf0388a69510ce7e667265.jpg


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Kod nas 3-4 mahune po biljci. Soja maximalno do kolena (na dobroj zemlji i blizu kanala). Nije Etiopija i Eritrea, ali nije ni sjajno. Mada kad vidim kaktuse...opa...kukuruze...ni te njive nisu bajne...
 
Sreca pa ce kukuruz s rekordnim prinosima vaditi gazdistava iz govana... Mala sala (mada mislim da kod nas mnogima nije do sale.. ).
Inace najbolji suncokret sam danas video na "dobnjim" zemljistima (6-7 klase!!).
 
Tu nema dileme, napisao sam kad su najavili suv Avgust, u slucaju da ne pada do 20 Avgusta kod nas nece se skidati vise od 200 kg/kj a i to je pod znakom pitanja!
Nikada do sad od kada se seje soja kod nas, ovakvu susu nismo imali, da ceo Maj, Jun i Jul ne moze da sakupi 30 l.
Sta reci, beda nevidjena!
 
Je l' duša manje boli kad je soja 50-60(max) cm i nije sklopila redove, ocmoljena (svela) kao da će sutra da baci kašiku? Svaki dan polako spuštamo kriterijum, prvo je bilo "biće valda za kombajn", sad je već "biće valda za seme za iduću godinu"...
 
Sta mislite da zalijem soju preko lista u vecernjim satima vodom iz bunara i šmrkom jer imam tu mogucnost? Da li nece da napravi stetu ili da je uhvati plamenjaca?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Sta mislite da zalijem soju preko lista u vecernjim satima vodom iz bunara i šmrkom jer imam tu mogucnost? Da li nece da napravi stetu ili da je uhvati plamenjaca?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Krajem juna smo zalivali i soju i kukuruz po danu i nije im ništa smetalo tad su temperature bile preko 30. Planiram da opet krenem da zalivam koliko već danas.
 
Je l' duša manje boli kad je soja 50-60(max) cm i nije sklopila redove, ocmoljena (svela) kao da će sutra da baci kašiku? Svaki dan polako spuštamo kriterijum, prvo je bilo "biće valda za kombajn", sad je već "biće valda za seme za iduću godinu"...
Pitanje je da li takvo seme ostaviti za sledeću godinu. Cenim da ove godine neću ni kositi soju. Jednostavno nema odakle da napuni mahune. A trebaće samo za kombajn od 100 do 200 kg po jutru.
 
obisao soju u vecernjim satima , cini mi se da ima napade grinja?
dal ste vi nesto primetili ? osim sto je jadna i vapi za vodom sad ce je ovo dokrajciti
 
Ja sam sinoć i rano jutros istresao dve prskalice sa 0,5 l/ha InvertEW pa kako mu bude. Teško je napraviti razliku između potpaljivanja i nestanka soje zbog nedostatka vode ili zbog napada grinja. U svakom slučaju sam svoju roditeljsku dužnost odradio pa kako joj bude. Za razliku od prošle godine, leptira nema ni jednog, bar za sada. A ona se muči, ima nešto mahuna, a da li će uspeti naliti zrno, teško na ovim vrućinama.
Preksinoć išao auto putem iz pravca S.M. ka aerodromu potes Voganj-Ruma-Pećinci, soja odlična, bile one dve lepe kiše, milina je gledati.
 
E moj imenjace, onda mora da si projurio kroz Voganj, kad ti se tako ucinilo.
 
Nazad
Vrh