Soja 2020

оне су генетски направљене да имају принос 1 групе а да раније стижу, нешто као и рани хибриди кукуруза...
Ovo apsolutno nije tacno, soja je foto periodski osetljiva biljka. I u zavisnosti na tu osetljivost dele se na grupe zrenja. Primer 00 adaptirane su na uslove duzeg dana, imaju dug kriticni fotoperiod i uspevaju na vecim geografskim sirinama. Gajena na manjoj geografskoj sirini, cvetace ranije, imati manju vegetativnu masu, sazrece ranije, i onda ce i doci do smanjenja prinosa.
Soja posejana ranije mesec dana od iste posejane, nece dospeti mesec dana ranije (kao kukuruz) nego mozda samo 10dana pre od posejane.
 
Ovo apsolutno nije tacno, soja je foto periodski osetljiva biljka. I u zavisnosti na tu osetljivost dele se na grupe zrenja. Primer 00 adaptirane su na uslove duzeg dana, imaju dug kriticni fotoperiod i uspevaju na vecim geografskim sirinama. Gajena na manjoj geografskoj sirini, cvetace ranije, imati manju vegetativnu masu, sazrece ranije, i onda ce i doci do smanjenja prinosa.
Soja posejana ranije mesec dana od iste posejane, nece dospeti mesec dana ranije (kao kukuruz) nego mozda samo 10dana pre od posejane.

Pa ni kukuruz iste fao grupe posejan meseca dana kasnije, neće doći za žetvu meseca dana kasnije, proverio sam u praksi više puta...
Neznam kakva je soja biljka i kako reaguje, ali mi ima nekog logičkog smisla da ranije grupe mogu da daju veći prinos, pogorovo kod soje, jer beži od toplotnih udara, pogotovo u vreme cvetanja i nalivanja.
 
To da, ranija grupa zrenja posejana ranije ce dati vise spratova cveta i trebalo bi veci prinos od iste grupe posejane kasnije. Hocu da kazem da kod soje nije tako bas linearno kao kod kukuruza.
 
To da, ranija grupa zrenja posejana ranije ce dati vise spratova cveta i trebalo bi veci prinos od iste grupe posejane kasnije. Hocu da kazem da kod soje nije tako bas linearno kao kod kukuruza.
Teoretski, da, ali u praksi nista ne mora da znaci. Glavni faktor je raspored padavina. Cak, suprotno, posle dugi niz godina prosla je godina bila sa boljim prinosima iz ranije setve dok visegodisnja neka licna vodjena statistika govori da bez obzira na sortu i grupu zrenja skoro uvek je kasnija setva dala bolji prinos od ranije.
 
Peet mi kao da zivimo na razlicitim kontinrentima? Posle Sv. Ilije zna da zasusi dobra dva meseca a nekad i 6. Koja vas kisa tad spasava za kasniju setvu?
 
To pravilo naprosto ne postoji. Cesto se desavalo da samo jedan deo atara dobro pokisne u julu i da se to odrazi na prinos. Po meni je najbolje setvu obaviti lagano, krenuti od pola aprila pa zavrsiti do pola maja.
 
Ja sam se prošle godine sludeo sa sojom. Imao sam parcela sejanih početkom aprila, zatim krajem aprila, oko 10-og maja i najkasniju setvu ikada - 12.jun. Razlog - vremenski uslovi, izuzetno kišno proleće. Tako da sam u jednom danu u junu, jednu sejao, drugu prskao a treću špartao... o_O
 
Nisam ni rekao da posejem svu soju polovinom Maja, mada nekad kad sam manje zemlje obradjivao znao sam i onih 20-30 kj soje da posejem namerno posle 5 Maja.
Zavrsio sa kukuruzom i suncokretom i cekao.
Sad je malo drugacije krenem oko 25 Aprila pa ako vreme dozvoli zelim zavrsiti do 15 -18 Maja.
Da se ne plasim ekstremno kisovitog Maja ne bi ni sad poceo nikad setvu soje pre 1 Maja!
 
Onaj što je radio za kws jel se perica zove? Plav, visok, nosi naočera, priča glasno i mnogo...
 
Nazad
Vrh