Soja 2020

Zbog ovakvih stvari postoji forum i cenim ljude koji vole da probaju svasta, uporedjuju i to napisu na forum. Mozda ce nekad muka naterati na neke stvari pa sto ne podeliti iskustvo.. Ko ne veruje u takve stvari ili ga ne zanimaju ne moraju citati, neka radi "kako je njegov deda radio" i seje njegov sortiment..
 
Ovde u temi soja se najvise prica o sortama , a one su najmanje bitne . Da nije tako nebi prinos soje u prosjeku bio isti kao i prije30 godina a doslo je novih sorti i sorti , a svake godine ako je kisna prosjek 3t po ha il malo vise, ako je susna 1.5 do 2t . Tako je bilo i prije 30,40 godina
 
Vidis Momo opet dolazis na prvobitno da zivis u podruciju gde ti je zemlja data za soju, da li je dolina reke ili vremenski uslovi ne bitno. Bitno je da rodi.
Da nije tako itekako bi mogao da napravis razliku izmedju dobrih, manje dobrih i losih sorti. Ovako tvoje isustvo govori da nema nekih razlika. Pa cak i kad se seje ciklonom pa se istanjira.
 
Većina ima prinose oko 5t/ha, a neki i jače kad je kišna godina. Ja sam imao prošle, koja nije bila nešto ekstra kišna, ali odgovarao joj period padavina, pretprošle nesto i jače od 5t/ha, ali jedan deo parcela mi je fest potukao led. Verovatno si se zeznuo u kucanju i napisao 3t/ha

No, ovo sto sam napisao da je do tanjirače,ne naglasih kratke, ne sprdam se. Nego prošle godine smo imali slučaj, da je sva štrnjika podrivana, I zbog mnogo mase, u proleće je tanjirano, malo više po vlažnom, pa se poprilično sabilo zemljište. Posle bačeno djubre, I prešlo se sa spremacem, a zemljište je bilo beton tvrdo i suvo, nodetka nije mogla da useje seme u vlažno, ali najavili su kišu, tako da je nakon setve palo, I svako zrno je niklo jednako. Prinos na tim parcelama je bio 2,8t/kj, dok parcela koju smo spremali samo spremacem, 2 puta, je dala 2,4t/kj. Parcele su sve blizu, i isto je zemljište, isti predusev, isto djubrenje, i u istoj su kondiciji. E sad **greška ga, mi smo pretpostvalil da je do tanjirače, jedino se to razlikovalo od ulaganja.

Svakako ima i do sortimenta, pa rokom setve, i jos mnogo faktora, jer kiše nema uvek kad pogoduje soji, pa se javljaju razlike. Evo kod mene ove godine, bolja soja na posnijoj zemlji, nego na boljoj mada tu bi opet verujem odigrao kasniji datum setve, jer je na dobroj zemlji gurala, i ostala bez kise, a posnoj kasnila i dočekala kišu.
 
Poslednja izmena:
Kod mene ko ima svu soju blizu Save ove godine imaju do 5t prosjek . Zemlja se vodi 4.klasa a na 1. I 2. Dalje od rijeke ispod 3t. Isto i kanal jedan veci . 500m do njega ekstra
 
Kruže neke glasine da su paori iz Ravnja, koji su sejali soju pored Save u tzv. ne branjenom delu, imali blizu 6 tona. E sad da li je istina ili ne, nisam proveravao.
 
Vidjao sam blizu 6t kod covjeka ,bio sam na kombajnu ,4,5t pa nadalje ,malo se zemlje vidi iz kombajna dal je na 70 ,ili gusce nema veze to su razgranate soje sa dosta mahuna . To znam ,i znam da nema recepta nego kad se poslozi
 
Izgleda da sam nešto prespavao. Žeo sam soju i kažu ljudi da neke firme otkupljuju GMO soju. GMO je 58 pfeninga a ona koja nije 65. Ja sam još na onoj informaciji da je GMO kod nas zabranjen.
Šta je tačno?
 
Zabranjena je proizvodnja a upotreba dozvoljena. Neznam dal ima gluplji zakon .Ovde u BiH situacija sa sojom kao iz crtanog filma i to alternativnog . Domaca proizvodnja soje podmiruje 15% potreba , ostalo se uvozi iz Brazila , sve 100%gmo . Nemoze se zabraniti jer bi bio kolaps u stocarstvu jer nema dovoljno soje . Dalje apsurd jos veci , dio nase soje se trenutno izvozi u Srbiju , koja ima dovoljno svoje ali i oni izvoze u eu ,a u preradu vlastitu dodaju gmo. ?? Jebe lud zbunjenog,
 
Ako je zabranjena legalna proizvodnja kako je legalno i od koga otkupljuju? Ovaj što vozi kaže da se posebno istovara i odmah ide za Italiju.
Stvarno su lud i zbunjen zaposleni.
 
Kod nas masovno kaznjavaju, ali i dosta njih proizvodi GMO soju i to ostvaruju dobre bas prinose. Naravno sva 3 otkupljvaca uzimaju GMO za manju cenu, ili u razmeni za sojinu pogacu ili daju Cantavirovu sojinu sacmu.
 
Koliko se sećam, zabranjen je uvoz gmo zrna soje, a dozvoljen uvoz sojine sačme koja je proizvedena od gmo zrna soje. Čista glupost sve dok se ne uzme u obzir finanasijski deo i onda je sve jasno. Jedino što je obrazloženje za zabranu proizvodnje gmo zrna soje - broga o zdravlju građana, a onda preko sojine sačme kojom se hrani naša stoka, sve to uradimo suprotno.
 
Nazad
Vrh