Soja 2020

Do 20 ovoga meseca imam dnevnu, berzansku cenu, gde dobijem plus pdv od 8% odnosno 6% jer 2% je vec skinuto ( 1% manipulativni troskovi i 1% lezarina)
E sad, kako bi znao tacno koja bi danasnja cena bila morao bi znati po kojoj se danas ceni trgovalo na berzi bez pdv-a.
 
Konačno i ja završio sa sojom. Sve je bio Apolo.
Prosek 3630 kg po hektaru. Na parcelama pored reke prosek je oko 4300 kg po ha, ali na višim terenima prosek je oko 2400 kg. Samo da napomenem da je visinska razlika izmedju tih njiva svega nekoliko metara, ali na tim višim zemljama je toliko manja rosa i naravno slabiji kvalitet zemljišta jer te parcele nisu plavile nikad za razliku od ovih ostalih u slivu reke. Tako da razlika u prinosu ide i do dve tone. Sve u svemu, ja zadovoljan.
 
Juce zavrsena soja ! :osmeh: Prosek je na kraju ispao oko 2t/kj ,imao sam wendi i belgu ,i opet je wendi bila najbolja,tako da za sledecu godinu ostaje samo wendi,belga je samo pokvarila prosek :osmeh:

Belga
kr.jpg


Wendi
kra.jpg
 
Prolazio pre neki dan i vidim da još nije bila skinuta soja i baš se pitao šta čeka ovaj gazda kad mu je silos na 100 metara od njive, soja zrela a on negde u kafani pije ladno pivo:ppozdrav:.
 
Ta njiva je na dobrom položaju, na 100 metara mu se nalaze čak dva otkupna mesta, pa može da bira, pravo ili desno.
 
20201019_173839.jpg

Nastavak skidanja soje . Na kraju slag ,da objavim ,ovaj je oko 5t po ha . Oko 1. Aprila sjetva rasipacem ,zatanjirano kratkom tanjiracom. Prosle godine imao par coskova tako uradjeno pa mi se svidjelo ,ove godine isto proba al bilo je ukupno na 4 ha tako opet mi se svidja , a ovde i zemlja niska ,glinovita.
ovo do sad nisam cuo ,za taku vrstu setve
 
Neznam sta je u pitanju , probao slucajno ,i ima tu nesto . Jos cu oko toga eksperimentisati . To je trougao njiva pa sam tako uradio ,a nije bas mala . Inace kockasti dio do nje je sijan na 70 , isto dobar rod ,al ovaj rasipacem dao bar 10posto vise. Nekad neke glupe stvari naizgled imaju svoju logiku . Mozda je u idealno iskoristenom prostoru od pocetka,mozda u mekoj nezbijenoj zemlji oko zrna . Razmisljao sam,mozda ,kolko kukuruz nevoli neujednaceno nicanje mozda soja voli , jer ovo nice u etapama . Ko zna . Uglavnom mora biti kasnija sorta koja se grana mnogo.
 
Nazad
Vrh