Soja 2020

Prošle godine posejem uslužno dvojici koperanata (27kj u 8 parcela) original seme (apolo) ali je imao lošu klijavost i od isejanih 420-430000 biljaka po hektaru nikne oko 200-220000 biljaka, nakon nespavanja, lupanja glavom, brojanjem biljaka, čeprkanja po njivi rešimo (oni reše) da ostane tako, na jesen imali prosek 1600kg po kj a prosečno se u ataru skidalo od 1000-1900kg po kj.Nevoli soja preveliku gustinu ali ipak se treba pridržavati neke približne optimalne gustine, ja neznam šta bi se desilo da je godina bila idealna i da li bi taj baš ređi sklop (50%) uspeo da da dobar rod, sa 300000 i više hiljada poniklih biljaka po hektaru tu nema bojazni ali sa 50% poniklih ja lično to nebih ostavljao kao što su ostavili moji koperanti. Imao sam i ranije slučajeva da bude ređa i nebude problema na kraju samo treba to i psihički podneti.
 
Sejem već duže na 70 cm i 3,2 u redu, a dok sam sejao na 50 cm onda je išlo 4,4 cm.
 
Mnogo bolje su mi se pokazale jednoredne ploče sa 84 rupe (84 po savetu Saleta ratara :) ). (Pre njih sam koristio te dvoredne sa 120 rupa.)
 
Mogu lepo da se usteluju i ploce od 120 rupa, spusti se brisac toliko da se formira dva pravilna kruga na ploci, ali bez jednog reda nema pravilnog rasporeda, mada verujem da to i nije u nekoj znacajnoj meri bitno
 
jel sejo neko soju ciklonom?moje neko misljenje da bolji raspored ima nego u sejalicu?kad poses povaljas i to je posle progazi de prskas i tolko .bolje ce zatvori ona zemlju, nego soja de sejala sejalica.
 
Kod mene su neki sejali,sta znam nema tu nekog velikog prinosa,treba dosta semena,problem zatrpati seme,neujednaceno nice pa problem zetva,ma svasta nesto.
 
Kakve su Selsemove sorte ? Koju bi ste njihovu preporucili. Imam neku ponudu od Deltinog predstavnika
 
Koliko mraz utice na klijavost zrna ?,mislio sam jos neku manju kolicinu da selektriram pred setvu jer bih mozda sejao malo vise nego sto sam planirao ,ali ta soja sto je ostala je u dzakovima u supi poluotvorenog tipa.
 
Nazad
Vrh