Soja 2019

To ti je kad predas npr sa 10,5% vlage,a on ti doda samo 1% na kilazu,a pre je bilo od 10% racunanje vlage.Znaci mogao si dobiti 2,5% na kilazu u gornjem slucaju i max 3% ako ti je soja npr bila sa vlagom od 10%.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 pomoću Tapatoka
 
I kod nas isto 1:1 a ne da klepaju na primese nego to nije normalno.Pincetom prebira i vadi svako zrno koje nije u skladu sa njihovim propisima.Čini mi se da ću soju sejati tek da imam za sopstvene potrebe tj.za ekstruder a oni ako im treba neka je sami proizvedu u jus kvalitetu.
 
Iskombajnirana soja sa malo jače od 9 jutara 2 vagona. Oko 22 metera prosek. Sorta Rubin. Ostao još fantast pod salašem.
 
Zbog analiza sam napravio skladiste za kukuruz. Tako cu i za soju. Za voce se jos lomim da li sve pocupati i grejati se jedno 15 godina ili praviti hladnjacu. Varijante sa njive njima (otkupljivacu) nas proizodjace nema nigde u toj racunici.

Do sadasnji prosek 1800kg po jutru
 
Danasnji arbajt....onaj djavo sto steze sita,otkacio se nekako i ode u povratnu,i tu se ugnezdio i ja stao tek kad sam osetio dim xd,zamalo da koristim protivpozarni.



Inace Sava,sva izmrsena,polupolegla,dosta ima i zelenog stabla,poneko lisce zeleno takodje ,moram maltene gurati heder po zemlji da sve pokupi,a prasine za izvoz ,nikad jos nisam vrsio nesto sa ovoliko prasine,da se pogusis u kabini.


Po masi pomislis ima 5+t/ha ,ali slabo curi,da je bilo 20-30l kise vise kad je nalivala mahune,ovako ima puno polupraznih,gornji spratovi po 2 zrna u mahune,i generalno mnogo sitna zrna...A setva na 70x3.5-4cm,tako nesto...
 
Kod mene je juče završena vršidba.
Valjevka 1300 kg-11% vlage (sejano 17.04)
Apolo 1400 kg- 13% vlage (sejano 16.04) Rubin 1550 kg po jutru-13% vlage (sejano 24.04)
Ja sam spram godine i padavina zadovoljan!

U selu što ja znam prinosi su bili od 900 do 1700 kg po jutru, mada ima još soje u ataru.
 
Jeli vas i Staparu tuko led ove godine?
Deo ka Brestovcu da. I to pre par dana. Soje pre leda cca 1500kg posle leda 500-700kg. A prinosu su mali jer je od juna krenulo feniranje sa 30+ stepeni i sa vrlo malo rose kao i padavina. Valjevka kao 0 grupa soje koja se kod nas puno seje do 2000kg. Prva grupa oko 1500, Wendy, Trijumf kako gde od debakla do 2t.
 
, šta je to što je umanjilo prinos ove godine ? Koji je to faktor bio koji je nedostajao ili ga bilo previše ?
Generalno samo nicanje je bilo kilavo,seme naizgled vrhunsko a energija katastrofa.Zbog krupnoće semena broj posejanih zrna u donjoj zoni gustine.Dve njive uz selo golubovi napravili harakiri.Padavine od maja do avgusta skoro idealne ali broj mahuna po stabljici 20-30%manji verovatno zbog viška vlage u vreme cvetanja.Malo sexa sa gusenicama i feniranje na 35 C punih 30 dana neprekidno.Kad se sve sabere u selu niko nije imao 2000kg kj.Za sledeću godinu kod nas ,gde se soja seje na više od 30%površina,dosta manje će biti posejano u korist kukuruza i pšenice.Što kaže Matić neka je kao i repu seju sami
 
Danas sam usluzno skidao Rubin na parceli od 15 kj i mogu da kazem da je nikakav...... 1650 kg. Isti covek je sa Apolom na 4 druge parcele imao prinos za 400+ kg veci.

A ovo je moj danasnji Wendy. Vidi se da na vrhu ima nepopunjenih mahuna ali otom potom dobro je i ovako.

vDloUhi.jpg


y4XjS3E.jpg


CjDYTMK.jpg


6yaESlM.jpg



 
Код нас ко има 1600кг/кј то је супер по атару(који није мали) врше се у просеку од 1000кг-1200кг/кј а има и оних по 700кг/кј.
 
@ cicimoric
Ja sam isto usluzno kosio 4 kj Rubina, visina solidna a njiva cista ko suza. Prinos oko 1500 kg/kj. Kerin k... u poredjenju sa Wendijem.
Kosili nase dosad oko 45 kj.
Trijumf, od 1800 do 2000 kg/kj.
Pionir od 2000 do 2400 kg/kj ( koseno samo 2 parcele, jedna od 3 druga od 1 kj)
A Wedy najvise imali i prinosi su neocekivani skoro sve parcele su prebacile 2000 kg/kj pa do 2400 i to sve u nasem ataru. Kako nismo imali kise od 1 Avgusta uopste, plus vruci vetrovi i visoke temperature odlican neki dosadasnji prosek na 2032 kg/kj.
 
I kod nas se prinosi krecu od 1000 do 1800 kg.Razliku pravi samo kolicina padavina u pojedinim delovima atara.Sve u svemu razocaravajuca godina ponovo,malo bolja od 2017.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 pomoću Tapatoka
 
Паладор скинут, иако је на око био далеко слабији од Белуге дао је далеко највећи принос са нешто мало преко 2600кг/кј. Има доста ситније зрно од ње, па нам се чинило да ће бити далеко мањи род....

Све у свему за сада је просек одличан код нас, остало још пар њива и енде за ову годину...
 
Nazad
Vrh