Soja 2019

Matic

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
23 Apr 2009
Poruka
27.793
Ima sa četiri a skroz gornje mahune su uglavnom sa jednim zrnom.Selena još ima cveta dok preostale 2 nemaju.

sale ratar

Član
Učlanjen(a)
3 Jan 2012
Poruka
4.445
Danas malo obilazio atar ima soja a među njima i moje koje će se raditi do kraja meseca, uglavnom apolo a inače sve su počele da se šaraju bez obzira na grupu zrenja, oko sela gde je kiše bilo malo više tu je malo bolja a ima gde može još i da se para ali no.

MOMOSARIC

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
12.652
Jedna stvar mi nikad nije bila jasna , zašto se siju na ovim podnebljima rane i srednje sorte soje kad sezona treje kolko traje i vremena ima da stigne ladno grupa 3 ili 4 , pa i 5. grupa koje su nekad bile zastupljene a sada ne . Zašto sad da završava soja i žuti a ima još avgusta i septembra ? Kako očekivati visok prinos soje ako je godina lijepa ako u avgustu sazri ?

Raca

Član
Učlanjen(a)
16 Apr 2009
Poruka
737
Moje misljenje je da bi i sorte sa kracom vegetacinom isto ili slicno radjale da se seju ranije kao ove kasne. A to cemo saznati sledece proizvodne godine. Ideja mi je da 0 i 00 posejem do polovine aprila,a I grupu zrenja posle 1maja.

MOMOSARIC

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
12.652
Pa to i jeste pravilo (ne po našim knjigama ali nova saznanja) da se ako se sije kasnije ide sa većim grupama . Isto ima logike što kaže Raca da bi se 00 slično pokazale da se siju rano , slično ali ne baš isto . Treba dobro poznavati faze soje , a nije isto kao kod kukuruza.

Peet

Član
Učlanjen(a)
11 Apr 2010
Poruka
7.697
Sve to zavisi od vremenskih prilika. Samo kad su redovne padavine onda dolazi do izrazaja to da svaka grupa zrenja sazri na vreme, zavisno od svoje grupe. U svakom drugom smislu sve se pobrka da nista nije onako kako bi trebalo biti.
Kad mislite da ce se kositi Angela, Fantast pa cak i Wendy koje su posejane 25 Maja a ima ih posejane i pocetkom Juna a redovne su kise do sad imale? Jos ako dobiju jos jednom ili dva put kise???
Jedino u drugoj polovini Oktobra i pocetkom Novembra ako je suvo vreme!
Iste sorte bez redovnih padavina posejane u to vreme, pokosile bi se mesec dana ranije. E sad se samo postavlja pitanje prinosa!

Vrh