Soja 2018

Svi se žale ove godine.Kod mene na 98 sl heder je 3.6m pa je išlo bez zagušenja mada je kombajn mumlao pošteno.Vlasnik pre mene je izbacio napolje prednju osovinu sa dotresačima kao i zadnju pa i to ima neke veze kod skidanja ovakvih useva.
 
Sine su ti mozda potrosene pa nema sta da provuce masu,po meni trebao bi da smanjis ulaz i korpu, obrtaje digni na oko 700,imaces malo loma ali nemas drugo resenje
 
Kojom brzinom ideš,ako ideš dosta polako nemoguće je da ga zagušiš , onda je nešto do kombajna.
 
Sacekaj jos koji dan da se osusi ici ce bolje sigurno, nemoj pun heder da teras(bolje i pola hedera da ide nego 2 3 sata da stoji zapusena) povecaj malo obrtaje i nece biti problema.

Послато са SM-A320FL уз помоћ Тапатока
 
Kosili smo mi 2016. angelu koja je bila bas bas zelena i plus bilo trave. Iza kombajna je bukvalno izlazila silaza, ali zrno je bilo oko 14% vlage. Ako se dobro secam samo jednom smo stajali da malo odgusimo, ali nista strasno. Ove godine nam je pravio problem najvise rubin koji se najvise namotavao na privodne lance grla. Naprosto toliko je zilav da upadne nekako izmedju lanca i lancanika i bukvalno zastopuje lance pa proklizava kvacilo. Nije toga puno bilo, mozda 3-4 x, ali dovoljno da te "pojede" prasina. Proveri kako ti stoji dobovski kais jer ako je on labav onda ti nista ne vredi. Cim naidje na jace opterecenje on ce proklizati i tu je kraj.
 
Kosili smo mi 2016. angelu koja je bila bas bas zelena i plus bilo trave. Iza kombajna je bukvalno izlazila silaza, ali zrno je bilo oko 14% vlage. Ako se dobro secam samo jednom smo stajali da malo odgusimo, ali nista strasno. Ove godine nam je pravio problem najvise rubin koji se najvise namotavao na privodne lance grla. Naprosto toliko je zilav da upadne nekako izmedju lanca i lancanika i bukvalno zastopuje lance pa proklizava kvacilo. Nije toga puno bilo, mozda 3-4 x, ali dovoljno da te "pojede" prasina. Proveri kako ti stoji dobovski kais jer ako je on labav onda ti nista ne vredi. Cim naidje na jace opterecenje on ce proklizati i tu je kraj.


Hvala vam za savjete probati ću sve da skinemo tu soju. Nema ambrozije po koji čičak na njivi samo je stabljika žilava. Pokušati još jednom sa pola hedera. Da manje mase uđe.
 
Sacekaj da sazri skroz nema jos kise. I mi imamo takve soje, kad pokisne bice lakse. Rubin zavrsen bio je debeo i jak ali se zacudo osusio pa je pucao ko stapovi. Prinos i nije toliko fantastican koliko su svi mislili. Pitanje jedno jel neko ostavljao proslogodisnje seme za setvu, imam dosta viska inace seme je za prolecnu setvu bilo izuzetno dobro, koliko mu opada kvalitet?
 
Ja soju ne bih sejao od pretprosle sezone. Mislim da nosi vise rizika kao napr. psenica. Mada da se i to "istrazivati", nije nikakvi problem proveriti klijavost i energiju.
 
Nikako sejati soju od predprosle sezone,mozes ti da posejes ali ces je presejati.

Послато са SM-J700H уз помоћ Тапатока
 
Sacekaj da sazri skroz nema jos kise. I mi imamo takve soje, kad pokisne bice lakse. Rubin zavrsen bio je debeo i jak ali se zacudo osusio pa je pucao ko stapovi. Prinos i nije toliko fantastican koliko su svi mislili. Pitanje jedno jel neko ostavljao proslogodisnje seme za setvu, imam dosta viska inace seme je za prolecnu setvu bilo izuzetno dobro, koliko mu opada kvalitet?


Kiša jučer pala 15 l.
Nadam se da neće početi truniti.
Rod je od 4-5 t na hektar, dobar jako.
Jedan čovjek mi je rekao da skinemo blinde sa bubnja. Tako da probamo.
 
Ja sam ove godine posejao seme soje Rubin koje je stajalo 3 god kod mene u magacinu,niklo extra,2600kg prinosa po kj...
 
@Nikolucic
Bez blindi po meni samo ce jos gore biti,no probaj,na kraju je samo bitno da je skines sa njive.
 
Nisam išao žeti soju iako sam tražio savjete na ovom forumu. Otišao sam u kukuruz i prije par dana bio kraj te parcele sa sojom. Parcela je 15 HA i čujem da su je dva manja kombajna žela 7 dana. Česti kvarovi i zagušenja. Vidim da ima dosta zrna na zemlji. Skoro kao da je rukom nasijana. Dali je to normalno za soju zato što ima mahune do zemlje pa ih kosa siječe i zbog toga rasipa zrno ili je ipak do kombajna?
 
"zelenišno"
37dfac9a08e609de5fd84db13318deaf.jpg
 
Nazad
Vrh