Soja 2017

Jel može neko da objasni ovu pojavu u soji??? Nemam sliku ali pokušaću objasniti...Ima jedna stabljika soje recimo svaka dvadeseta...od dole do gore sva zelena i lišće i stablo sa puno napunjenih mahuna i višlja od ostale za 15 cm,a 19 komada(Npr.) oko nje zveče toliko se osušile sa malim brojem ultra sranje mahunama...:ppozdrav:

Isto i kod mene na vise mesta se pojavljuju te stabiljke dosta vislje od ostalih i siguran sam da ce sazriti dosta kasnije od ostalih.
Na nekim parcelama primetio sam da te vislje stabiljke su nosile bele cvetove dok sorte koje imam posejane kao sto su Trijumf i Fantast imaju ljubicaste cvetove, sto znaci da te biljke su druge sorte, a koja je u pitanju da ga e.em, nemam pojma!
dd55f791f1bd3690c4d40b0296dc64e6.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Danas ovrsena Sava sa 5 kj prosek 992kg vlaga 12,50% .Nikad gora soja sto se tice zrenja i zelene mahune i one koje su ispucale.
 
Radoslave koju rec vise o roku setve, kvalitetu zemlje, djubrenju...

Sava sejana na 50cm predusev kukuruz,setva 26.04. bez djubrenja,zemlja prve klase. Ima u proseku oko 20 lepo nalivenih mahuna i jedno 20% osušenih uvelih biljaka koje imaju sitna i učmala zrna.Idila sejana na 50cm pedusev soja,setva 02.05. bez djubrenja,zemlja prve klase.Ima u proseku 30 mahuna od toga 25 lepo nalivenih nema osušenih i uvelih biljaka ,još je u fazi nalivanja.

- - - - - - - - - -

Koia beše niska jel Trijumf ? Danas sam obilazeći svoje njive ušao u jednu zanimljivu soju koja izgleda onako prošarano i dosta nisko( nije ni do kolena).Zanimljivo je to što ima izrazito lepo i krupno zrno,mahuna sam izbrojao u proseku oko 45 ali sve su iste nema manjih i većih sa dosta bočnih grana koje isto nose lep broj mahuna.
 
Danasnje kosenje
SAVA sejana na70 cm 750kg po jutru
SAVA sejana na 50cm 980kg
MAXSIMUS sejan na 70 cm bez vestak 850kg
MAXSIMUS sejan na 50 cm sa 120kg ureje 1.100kg

Nek se pitaju sad svi koji seju na 70 cm da li je isto na 70 ili 50. Sad ce neki reci da prosle godine nije bilo razlike. Tacno, skoro da nije bilo razlike ni medju sortama. Ali u susnim godinama dolazi do razlike!
I da ne zaboravim, cak ni ravnjac ove godine u ranijim setvama na 70 cm ne bi vas spaslo!:osmeh:
 
Skinuta danas jedna parcela soje,setva 29.04.2017.,sorta Merkur (dve nule) sa 5 kj. potes Kipovo,a prinos 826 kg/kj.Ja zadovoljan...:haha:

- - - - - - - - - -

Ej moj Perice ima ovde kod nas soje na 50 cm. posejane sedi i plači kako izgledaju,hoću da ti kažem da ipak nije merilo razmak od reda do reda,nego se vidi tačno koji potes ili duž dobio više vode e tamo su sve bolje i na 50 i na 70...:ppozdrav:
 
Skinuta danas jedna parcela soje,setva 29.04.2017.,sorta Merkur (dve nule) sa 5 kj. potes Kipovo,a prinos 826 kg/kj.Ja zadovoljan...:haha:

- - - - - - - - - -

Ej moj Perice ima ovde kod nas soje na 50 cm. posejane sedi i plači kako izgledaju,hoću da ti kažem da ipak nije merilo razmak od reda do reda,nego se vidi tačno koji potes ili duž dobio više vode e tamo su sve bolje i na 50 i na 70...:ppozdrav:

Ti si za sad rekorder! :ppozdrav:

A ovo što se tiče različiotog useva od potesa do potesa, bukvalno je tako ove godine. Tačno se vide zeleniji i žući krajevi (i kukuruz i soja), pa se čak i smenjuju u nekoliko km razdaljine.
 
Njiva do njive ista sorta galeb,dan razlike u sejanju,na 50 puno losije izgleda,neg na 70 ,soja na obe njive u monokulturi,Drugi primer kod mene na salasu sejana na 70 ista sorta istog dana obe njive posejane, jedna njiva drasticno se razlikuje od druge ,a razdaljina 100 metara,dobila vise kise tako talas zahvatio i nema price .
 
Kod nas još onako po mojoj nekoj proceni obećava Idila i Rubin,ali čuće se na kraju sve...:ppozdrav:
 
Po tome ne treba biti zadovoljan bez 2.5t po jutru. Čovek je samo realan spram vremenskih prilika koje su kod nas vladale.
Razumem da ne moze biti zadovoljan, kako bi i mogao ali jbg sta da se radi kad je haos vladao do pre par dana!

U nasem ataru medju boljim sortama Fantast se pokazuje!
Plus ostale koje su kasno posejane, negde od 15 Maja pa do kraja meseca!
 
U vašem ataru su bile dve dooobree kiše koje su pogodovale kasnoposejanim i kasnostasnim sojama, u našem ataru toga nije bilo pa i kasnoposejane soje mogu lako da prdnu u čabar jer se neka kiša ni ne prognozira...
 
Slikacu ti ja Peet par soja koje su blizu Gajdobranskog atara ( Marko je iz Gajdobra) sejane na 70 cm. Mozda ces se malo i to onda pitati sta je bolje.
Ameri koji su doktori za soju su radili niz ispitivanja i uvek dolazili do istok zaključka.
 
Nazad
Vrh