Soja 2015.g.

Mislim da sam desetine puta do sad napisao kako sam ja licno prosao sa ranom setvom te godine a vecina vas trala-la stalno o tome kako smo mi imali krajem Jula 100 l po m2.
Sta ako smo imali kad taj kukuruz i soja je vec odsvirala svoje pocetkom Jula. Vise nije bilo spasa i da je padalo 200 l po m2. Ali neki ne zele skontati neke stvari i tacka!!
 
Nasao sam i ja par poruka kolega iz tvoje okoline,nadam se da mi ne zameraju sto ih citiram:
Danas zavrsena zetva soje.Najmanji prinos je bio 1100kg/kj - balkan
1300kg/kj - trijumf
1450kg/kj - valjevka
1800kg/kj - galeb
1900kg/kj - sava
Ovako zelena se kosila u 90% slucajeva.Vlaga se kretala u rasponu od 7.9 do 10.3
Košeno danas u Cicijevom ataru,sorta balkan sa primesama dukata.
Prinos 5100 kg SRPS-a na 3 jutra ili prosek 1700 KGpo jutru.Jedina parcela koja nije videla veštak ni prošle jeseni ni proletos. S obzirom na uloženo ja sam prezadovoljan.
Najbolja parcela 2050 kg po jutru (3 jutra)
2. 1900 kg po jutru (5kj)
3. 1700 kg/kj (3kj)
4. 1600 kg/kj 2 parcele (1,2 kj,0,6kj )
5. 1200 kg /kj (2,5kj)
6. 1050 kg/kj (2 jutra)
Sve parele osim gore navedene su dobile Jesenas 100 kg Dap i proletos 100 kg uree.
Za parcelu pod rednim brojem 6.(šest) razlog je jedino što je novi zakup i ugušila se od kojekakvih korova (trebao sam sejat pšenicu)
A sve ostale parcele mogu slobodno reći da je samo u pitanju kvalitet zemlje.
Juce smo zavrsili soju. I najmanji prinos od 1300 kg/KJ i najveci od 2300 kg je dao Galeb.

U tom ataru pokosio sam do sad 7.6 kj i prinos je kao u dobrim godinama od 1900 do 2050kg/kj. Preostalo mi je jos 7.5 kj pa javljam prosek u nasim atarima pa u Cicijevom.

I koliko je npr. kosio moj komsija Slavko
vrsene njive najlosije 5,5 meteri do max 11 sve ista sorta Sava, prosek 8,5 , 9
Ili npr. Mindjusar i njegov atar:
Mi nismo imali dobru kišu,pa prosek u našem ataru malo prelazi (ako prelazi) 500-600kg/kj,kolega je jednom zalio sredinom jula pa ovro 400kg/kj,malo ga zezao da je kupio tifon koji smanjuje rod,NAŽALOST,ali to je surova istina

A sto se tog kukuruza tice niko te nije terao da sabijas skoro 6 u korak,pogledaj poruke drugih clanova pa ces videti da nisu tako gusti i da se bolje drze.
 
Ne vredi raspravljati! Ali moram jos samo reci jednu stvar sto se tice Cicijevog atara. Ko god tvrdio da postoji u zemlji bolje i kvalitetnije zemljiste od onoga, gresi!
Izvesni deda Panta Bancila (talianu je cuo za njega kao i Cici a i drugi Lokvanci) negde sedamdesetih je radio analizu zemljista u nekom delu tog atara a tada se to odradilo bez lazi i prevare i na toj njegovoj parceli nije skoro nikada djubre bacao, ni stajskog ni vestackog i to osoblje nije moglo verovati koliko je to bilo kvalitetno zemljiste iako je rit i niza klasa.
Pricali su tada a i danas se to moze cuti da su ti analiticari rekli da je to toliko kvalitetna i dobra zemlja da fakticki moze sa njom djubriti neke druge parcele na drugim mestima!

Sto se tice kukuruza, neka NA hvala ne trebas mi ti dati savete! Pa ti od juce izlazis po ataru! Te 2012 taj prvi rok setve nije mogao dati nikakav prinos pa makar bio posejan i na 40cm kad je u vreme oplodnje duvala Kosava sa 70 km/h a temperatura bila od 40 stepeni!
 
Poslednja izmena:
I izlazim od skoro po ataru i naucio sam vise od nekih sto izlaze pola veka,tacno sam zapamtio kad su se MNOGI 2012-te kleli nikad vise kukuruz preko 4 u korak,nikad vise soja jer se najmanje moze uticati na prinos. Dosla prosla kisna,mnogi zaboravili obecanja,pa su posejali na ispod 20cm,a soje vise nego ikad,psenice bilo najmanje od kad sam rodjen,sad mnogi najavljuju da ce na jesen sejati psenicu kazu trava najobicnija,nista joj ne treba a radja 4t/kj.

- - - - - - - - - -

P.S. Sad da mi je sresti neke promotere koji su se kur**** zimus i vikali povecavajte sklop,ima zaliha vlage da cele godine ne padne kisa. :osmeh:
 
Kolega peet je u pravu nije 2012 suša uništila kukuruz nego je vruć vjetar sjebo oplodnju što ove godine definitivno nije slučaj (bar ne kod mene)
 
Imao sam ja i te 2012 6 u metar ali sejan mesec dana posle Peet-ovog pa je izgurao solidnih 4,5 t po kj,oplodnja je došla glave rano sejanim.
To nije identična situacija ove godine,ove jednostavno fali vode,oplodnja je prošla uglavnom solidno.
 
Juče sam išao da obidjem soju maksimus setva 8 april na 50cm, zbog grinja i hvala bogu za sad ih nema,a usput sam ušao da vidim kakvo je stanje ispod lišća i mogo reći da sam se prijatno iznenadio da imao poprilično mahuna i da nije podgorela,ima po neki zut list ai ništa strašno.

dsc0314.jpg


dsc0315.jpg
 
Ljudi sta raditi pojavile mi se grinje na uvratinama sta raditi prskati celu povrsinu ili ledjnom raditi samo napadnuti deo i koji metar preko toga?
 
Hvala bogu nema ih.Ne znam da li ima neke veze sa time što je skroz oko parcela kukuruz i po neka strnjika i što drugih parcela pod sojom nema u blizini.
 
Nazad
Vrh