Soja 2014 god

Čini se da će biti ludih rekorda i da će biti vrlo malo soja sa slabim prinosom , tako mi se bar čini zasad .
 
A ja opet mislim da će biti rodna godina, ali ne i rekordna. I za soju, a pogotovo za kukuruz. Prvi deo vegetacije nije bio baš najpovoljniji, bilo je dosta hladno i usevi su blago stagnirali. Npr. kukuruz je niži u porastu nego nekih drugih godina, soja na donjim spratovima ima malo mahuna...
 
Kod kukuruza je tako , početne faze su jako bitne , i nisu bili baš uslovi , kako gdje , odraziće se na rod da neće biti baš rekordan kako su (smo) neki mislili . Kod soje je druga priče , najbitnija je završna faza , kiša u avgustu presudjuje , a vidimo kakav je bio avgust . Za donje mahune pogledaj malo bolje , bar je kod mene tako , ima njih samo leže na zemlji , izgleda da su se miševi za to pobrinuli ko da znaju da to kombajn teško fata.
 
ivanz jedno pitanje, koliko ti je semena isejala sejalica po jutru ili hektaru?

Slažem se sa kolegom dukej, očekujem prosečnu godinu što se tiče prinosa, normalno biće tu odskakanja pojedinačnih, mislim da su kiše malo zakasnile ( a možda i nisu) ove godine sobzirom da vučemo trogodišnju sušu a usto i te kiše su bile praćene jakim zahlađenjima koja su trajala i po nedelju dana a usevi su to podneli kako koji prvenstveno mislim na kukuruz a što se tiče soje i mahuna u donjim spratovima (1 i 2 sprat) na ranijim setvama na prvom spratu ih nema a na drugom ima po koja a kod kasnijih setvi ni na prvom ni ni na drugom nema mahuna bar ono što sam gledao tokom obilaska atara, možda i grešim.
 
Nema tu sta mnogo da se divani,godinama unazad(15-estak),koliko radim soju,pred vrsidbu,u ovo vreme,pocupam sve biljke sa 1 metra duznog,prosecnog duznog metra po izgledu useva,oberem sve meune,prebrojim ukupan broj zrna,podelim ga sa brojem stabljika u tom metru,dobijem prosecan broj zrna po stabljici,pomnozim ga sa kilazom isejane soje i u par kg znam unapred prinos,evo primera od juce,na duznom metru, ukupno 2440 zrna,32 biljke,76 zrna po bilci puta 34 kg isejane soju,dodje na 2592 kg po kj,probajte i uverite se ,nije tesko ni dugacko...:osmeh:
 
Čini se da će biti ludih rekorda i da će biti vrlo malo soja sa slabim prinosom , tako mi se bar čini zasad .

Ja sam vec napisao o tome da ce u ovoj godini definitivno pasti neki novi rekordi, jos uvek stojim iza toga bar sto se tice ovih atara kod nas.
A sto se tice 100 i vise mahuna po stabiljci... mislim da bi trebalo polako ali stvarno polako i bez zurbe procitati u vise navrata ono sto je Cicimoric na predhodnoj stranici napisao...!!!
 
slazem se da nece biti bas rekordi, bas ko sto sale kaze... pomalo je ladunjavo napolju.. kod mene na pojedinim njivama i po 15- 20 centi nema dole nista.. bice lako za kosit.. a mozda i za nosit, ko zna..
 
Kolega Švajger trudim se da sagledam situaciju što realnije, ako je crno onda je crno ako je belo onda je belo, ja sebe netešim " e biće bolje, nije to strašno" ako nevalja onda ne valja i kraj, ćutiš gutaš i guraš dalje, tražiš izlaz, ovaj posao shvatam ozbiljno gledam da odradim sa što manje grešaka jer nemam mlogo prostora za greške (a to neke kolege znaju), ja sam i prva i zadnja linija odbrane, iza mene je provalija, od malena se vrzmam u poljoprivredi i to skupo plaćam (zdravljem) i boriću se da radim sve dok očima mogu da gledam (možda nekad napišem u temi kako sam stekao imovinu), meni je poljoprivreda jedini izvor života (ratarstvo) te otuda i nik "sale ratar" (oduvek), a što se tiče grešaka svi mi grešimo (neko manje a neko više).:ppozdrav: Izvinte za :off_topic:
 
Sale druze to sto covek u greskama nauci ne uci se ni u jednoj skoli fakultetu itd,dok ti zemlja ne udje pod nokte nema pravog seljaka...o stocarima da ne divanim za njih veliko postovanje i respekt i ja sam sam i u jednom u u drugom jednom recju naje:haha:bo sam:off_topic:
 
Ratar je onoliko uspješan što manje grešaka pravi .


​Ovo je odsad neka moja parola . Drugo jako bitno vidimo pogotovo zadnjih par godina da vremenske prilike imaju presudnu ulogu na sve , pa bi lako bilo biti pametan kad bi unaprijed znali kakva će biti godina . Kod planiranja treba ipak gledati kakva je prosječna godina u našem kraju . Poslije vremenskih prilika presudno je dobro znati svoju zemlju , što kaže grunt , to je samo iskustvo , može se pokušati i popraviti zemlja kolko tolko , al ipak ogromne su razlike izmedju tipova pa netreba uzimati zdravo za gotovo kako neko drugi radi.
 
I kod mene Maximus zri ali je zato Rubin...zelen kao gora, tek poneki žuti listic....isti predusev, ista agrotehnika, ista parcela
 
ivanz jedno pitanje, koliko ti je semena isejala sejalica po jutru ili hektaru?

Slažem se sa kolegom dukej, očekujem prosečnu godinu što se tiče prinosa, normalno biće tu odskakanja pojedinačnih, mislim da su kiše malo zakasnile ( a možda i nisu) ove godine sobzirom da vučemo trogodišnju sušu a usto i te kiše su bile praćene jakim zahlađenjima koja su trajala i po nedelju dana a usevi su to podneli kako koji prvenstveno mislim na kukuruz a što se tiče soje i mahuna u donjim spratovima (1 i 2 sprat) na ranijim setvama na prvom spratu ih nema a na drugom ima po koja a kod kasnijih setvi ni na prvom ni ni na drugom nema mahuna bar ono što sam gledao tokom obilaska atara, možda i grešim.


oko 135kg, po hektaru, plus-minus 5kg......
 
Soja ne planira skoro zrenje na vecinu njiva osim jedne koja je bolesna. Na prvoj slici je gorstak na drugoj Galeb a zadnja je posledice u tom potezu je dobro pogodio graf prosle nedelje.
ecfc0611a4fca5f4a81cc97a4b2c53b0.jpg
de8ccbe6ee705225290e54c4d32da92b.jpg
7bb3ac67efc0d72105502ad83bd1164e.jpg
 
Nema tu sta mnogo da se divani,godinama unazad(15-estak),koliko radim soju,pred vrsidbu,u ovo vreme,pocupam sve biljke sa 1 metra duznog,prosecnog duznog metra po izgledu useva,oberem sve meune,prebrojim ukupan broj zrna,podelim ga sa brojem stabljika u tom metru,dobijem prosecan broj zrna po stabljici,pomnozim ga sa kilazom isejane soje i u par kg znam unapred prinos,evo primera od juce,na duznom metru, ukupno 2440 zrna,32 biljke,76 zrna po bilci puta 34 kg isejane soju,dodje na 2592 kg po kj,probajte i uverite se ,nije tesko ni dugacko...:osmeh:

Salis se da si brojao 2440 zrna ??? :haha:
 
Nazad
Vrh