Soja 2014 god

7sunčanih dana po meni
Za lager nebi trebalo da ima zelenih zrna,a njih vlagomer pokaže samo kad prenoći,pa se homogenizuje,tako da i sa 13% vlage,ako ima 5% zelenih zrna,kad prenoći,zna biti i 18-19% vlage,a to nije za lager
 
Koliko jos dana treba da prodje da bi je lagerovao??? Treba mi malo za setvu dogodine 600-700kg...
 
Sa 13-14% vlage ako je lagerujes moci ces verovatno da places a ne da je sejes dogodine,mada je kolega to objasnio.Ja je lagerujem na 3-4m debljine u podnom magacinu i sve preko 11% vlage je mnogo.Jos jedna stvar:ne zaboravite da je soja jako hidroskopna i lako uvlaci vlagu u sebe a tesko je otpusta kada je u rinfuzi.Za njeno skladistenje samo suve prostorije i zatvorene,inace se moze lako desiti ono sto ne bi trebalo.(bubrenje,plesnivost,klijanje)
 
Jel ona kad prenoci u prikolicama onako malo vlaznjikava dobije i na kilazi ili samo nabubri i podigne vlagu?
 
Dobije na kamion od 50 -100kg,tako bar kazu kamiondzije koji voze sacmu i zrno.Kazu najvise vole to da prevoze :haha:
 
Čekaš sa vršidbom dok god nebude krenula da puca mahuna i da se prosipa , to je najprostije rečeno.

Hvala kolega... A da li ako sacegam toliko posle bude velikog gubitka prilikom vrsaja???? :sta: Mislim ako vec pocnu da se mahune otvaraju i da sama od sebe pada sta ce da se desi ako je vitlo dotakne i dodatno otrese???
 
Zato je drvo zakon sto se tice skladistenja soje kakav beton i izolacije,stavljao sam u drveni ambar onaj od kadgod 1,5 vagona soje sa 14% vlage i nisam imao nikakvih problema sa tom sojom a i kasnije sam to seme sejao,cak je bilo i malo sirka odnosno semena sirka u toj masi al ije posle 3 dana pobeleo,i sva zrna koja su bila da kazem jaca, meksa su se osusila.Tako da je moje misljenje da je drvo zakon ne samo za soju nego za sve zitarice jer drvo dise,ovo sve ostalo je zaptiveno.
 
Sa 13-14% vlage ako je lagerujes moci ces verovatno da places a ne da je sejes dogodine,mada je kolega to objasnio.Ja je lagerujem na 3-4m debljine u podnom magacinu i sve preko 11% vlage je mnogo.Jos jedna stvar:ne zaboravite da je soja jako hidroskopna i lako uvlaci vlagu u sebe a tesko je otpusta kada je u rinfuzi.Za njeno skladistenje samo suve prostorije i zatvorene,inace se moze lako desiti ono sto ne bi trebalo.(bubrenje,plesnivost,klijanje)

Ja sam ostavljao za seme sa 16% vlage ali u džakovima i nisam imao problema a i jedan lokalni otkupljivač iz Srbobrana puni šupe i do 5m debljine i mislim da stane u šupu najmanje 300 vagona a možda i više i nisam čuo da je kuburio sa vlagom a šupa je stalno otvorena na vratima i nemeša je i primi se tu neka soja i sa većom vlagom i tako stoji cele godine dok je ne isprazni.
 
Prvi put radim sa Sojom pa i neznam mnogo o tome...

Sta mislite koliko jes dana da bi se ova Soja ovrsila???? Nadams e da ce biti jos koji suncan dan??? Do koje vlage smem da skidam soju i da je legerisem???

Evo kako to sad izgleda slikano danas...

090814172939.jpg


090814172950.jpg


- - - - - - - - - -

Ima jos malo zelenih listova ali ima i bas zrele,e sad sta mi je ciniti??? Koliko po vama jos cekati???? :sta: Hvala unapred na odgovorima..
Ljudi jel ove soje prskate necim kad su ovako zrele, npr monosanom??? Kod nas se zelene kao jagorcevine, a sejane 4.4., isto gorstak. Nijedan list nema zut.
 
Nazad
Vrh