Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
PROIZVOĐAČI SOJE

Objavljeno Pon, 04/07/2011 - 15:07 od gordanaf
Svakodnevno nam se javljaju proizvođači o pojavi pega na listovima soje i analizom na terenu konstatovali smo da se radi o plamenjači-prouzrokovač Peronospora manshurica na soji koja se javlja svake godine, ove u jačem intenzitetu zbog povoljnih vremenskih uslova.
Simptomi su naročito prisutni na listovima donje polovine biljke i „tačkavost“ vizuelno kako bi rekli naši proizvođači „za oko baš ne izgleda lepo“.
Intenzitet pojave je različit i u zavisnosti od sorte.
Soja je jedna od retkih gajenih biljaka u našoj zemlji kod koje se ne primenjuju fungicidi radi suzbijanja bolesti. I u drugim državama, velikim proizvođačima soje, ove mere se retko primenjuju.
Poseban akcenat treba dati na nepesticidne, agrotehničke mere i to:
Najvažnija mera zaštite jeste gajenje otprnih sorti, plodored, duboko zaoravanje žetvenih ostatatka, korišćenje zdravog semena za setvu ili tretiraniog fungicidima (metalaxyl, oxadyxil, mancozeb).

Takođe veliki broj proizvođača nam se javlja sa simptomima naboranosti listova soje što je posledica primene herbicida za suzbijanje divljeg sirka po visokim temperaturama ili predoziranih herbicida za tu namenu.
NE RADI SE O GRINJAMA!!!!
for1.jpg


for2_0.jpg


for3.jpg


for4.jpg


for5.jpg


for6.jpg


for7.jpg

mr Gordana Forgić


Izvor :


http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/sadrzajv/proizvođači-soje-0
 
Znaci da je kletox protiv sirka uzrocnik naboranosti kod mene ja sam od pocetka sumnjao da je to u pitanju jer na parceli od 4 jutra mi je pozutela na tacno 3 jutra a sa prskalicom mogu 3 jutra da oprskam i tacno sledeci red posle naborane pocinje lepsa soja
 
Baš je Kletox kriv,daj molim te, Kriva je doza i temperatura.Ja sam išao sa kletoxom i u kasnijoj fazi nisam primetio ništa osim crvenog sirka.
Nabavio sam ga po 900 din i na to imam još popust (još ne znam koliki) i nisam hteo da kupujem ništa skuplje mada mi je zbog vremenskih uslova (uglavnom vetar i kiša) soja pobegla.
Videćemo kako će se odraziti na prinos.
 
Oa na to sam i mislio da je doza kriva to mi je na samo 2 parcele ostalo je sve ok.
 
Ne verujem da je u pitanju herbicid.
Ja imam dve različite parcele (2+2 kj) koje su isto veče prskane sa Kletoxom. Postoji velika razlika u boji lista a delimično i u porastu. Mislim da je u pitanju manjak kiše a konačno sam shvatio i da mi je ta jako žuta soja još uvek pod stresom, jer je tu pre malo više od mesec dana padao led i poprilično oštetio soju.
 
Ova kod mene nije zuta vec tamna a jutros se setih da smo poceli sa dosta gustom setvom na toj parceli dok smo skontali posejano je vise od pola od 60 kilograma po jutru semena i moguce da je manjak vlage utice na nju a tu gde sam smanjio na 45 kilograma po jutru jako je lepa soja.Danas sam prolazio bas pored te njive kao da se popravila malo.Mogla bi da izgura jos nekih 10-15 dana posle neznam sta ce biti ako kisa nepadne.
 
Kod nas zadnja dva-tri dana jake rose i, zanimljivo, odmah se primeti na soji.
 
Juče slušam na radiju vesti o poljoprivredi u kojima su rekli da je u opštinama Žabalj,Titel i NS od 36 pregledanih parcela nađeno da samo 2 nisu GMO.E sad Vi što radite soju recite meni kako se dođe to toga semena ?Pa zar država dozvoli uvoz takvog semena?
 
Nema uvoza tog semena, vec se seme ostavi od proslogodisnjeg roda. Soja nije hibrid da gubi korisne osobine i karakteristike za uzgajivaca tokom godina reprodukcije, pa nema razlike u prinosu izmedju "fabrickog" i tavanskog semena.

edit: I te parcele sto su pregledali, su verovatno dojavljene. Da su isli nasumice od 36 parcela nasli bi mozda 1, a verovatno nijednu zasejanu GMO sojom.
 
Poslednja izmena:
Bio je dobar kometar novinara kad je rekao da su rezultati kontrole katastrofalni.
 
Sad sam isao malo da o'ladim nesto pa skoknuo do ogledne njive,lepo izgleda soja i ne samo moja vec vecina u ataru,na listu ima maaalkice rose oseti se pod prstima.
 
Soja i kod nas u ataru izgleda da zavrsava"karijeru",nema kise mesecima a temperature su izuzetno visoke sto ne pogoduje ni jednom usevu a pogotovo soji.Soja je biljka koja voli veliku vlaznost vazduha a nikako joj ne pogoduju ove visoke temperature i suv vazduh u vreme cvetanja.
 
ma gotovo je, ovi javljaju bar jos 5 dana ovakvo kuvanje, jos duva jugo, przi sve, bice ko pre 2,3 godine kad nam je venula, vrsili 19. avgusta! Pocece da odbacuje maune, jos pitanje je i ove koje je formirala koliko ce se semena formirati u njima. Tuzno je otici na njivu i gledati kako se pati. Danas sam bio usao kod komsije u njivu kod smo vrsili zito i vec je pocela da podgoreva.
Dimitri,a kod nas u poslednja 3 dana nema ni rose na gornjoj zemlji a tamo soje posejano jako dosta,
ako bude 15 meteri bice dobro
 
Dimitri evo sad cale dosao iz zetve zita iz Lazina kad ides od Adasevaca prema Vasici skrenes kod silosa levo pa ides pod sumu i Bosut,tamo je mahom bela zemlja kao na suvatovu kaze da su soje jaaako lose ali je zito zato rodilo da odavno nije bilo ovako.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh