Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dragi forumasi prvi put sam sejao soju i nesto mi je zute boje pa me interesuje mogu li je necim prihraniti preko lista i cime
 
Imam isti problem, pa pokušavamo da utvrdimo šta je uzrok.
Verovatno joj jako fali dobra kiša.
 
Na jednoj parceli od 3.5 kj. imam posejano Balkan. Prosle god. je bila podeljena parcela pola soje pola kukuruz obe kulture su bile odlicne. Jesenas u kukuruzovinu pre oranja baceno je 150 kg. NPK 3x16 ruski po kj. a gde je bila soja 100 kg. Npk 3x16 po kj..
Ove god sam posejao celu parcelu od 3.5 kj sa sojom i tu gde je bilo soje fenomenalno izgleda, ima visinu i tamno zelenu boju, s tim da druga polovina takodje ima visinu ali nesto nasprem ovoj je bledo zeleno zuckaste boje mada je dobila vise Npk. Nije mi jasno zasto?
U Subotu 26. Juna na toj parceli od 1.75 kj. koja je izgledala losije bacio sam jos 150 kg An-a a odmah nocu je padala kisa dakle sve je odlicno proteklo a soja jos uvek se nije povratila odnosno i dalje je te zuto zelene boje. Pitam se zasto je takva situacija i nemogu shvatiti.
 
@Peet, cime si tretirao kukuruz prosle godine na tom delu gde je zuca soja?
 
Ja imam isti problem sa žutilom soje. I tamo gde je bila tamno zelena počela da žuti. Izgleda da svim našim sojama pre svega fali kiša...
 
Rimex 30 g. + Calisto ili Maton ne mogu tacno da setim ali imam upisano. Cisto sumnjam da je od herbicida jer uglavnom kukuruz uvek tretiram isto. Zbog cega onda na ostalim parcelama gde sam imao kukuruz uz manje Npk jesenas izgleda soja bolje nego na ovoj parceli.
 
Stavite slike te zuckaste soje.
Nije mi jasno zasto ste u JUNU mesescu bacali AN.
Pre nekoliko postova sam napisao da soji ne treba gotovo nikakvo startno djubrenje, NPK, osim ako zemlja nije bas siromasna, a najveci greh u soji je bacanje ogromnih kolicina azotnih djubriva. Ako ste bacili nesto NPK, recimo 100 kg/kj onda je to sve sto ste trebali da uradite. Soja se opredeljuje odakle ce uzimati azot i ako ste zemlju natovarili sa azotom ona ce se opredeliti za tu soluciju, a ako je azota vise u vazduhu nego u zemlji ona ce uzimati iz vazduha.
I onda sta se desava da kad zasusi i azot postane nedostupan iz zemlje upravo to da biljka gubi kondiciju jer nema osnovne hrane.
Zapamtite da je soja azetofiksator i da je to najobicniji korov koji voli da ima kise i da nema veliku konkurenciju. Sve ostalo je manje bitno.
Dakle moj savet vam je da soju minimalno djubrite, a da se maximalno molite da bude kise kad joj je najpotrebnija.
Jos jedna stvar koja moze da je muci moze biti acetohlor u zemljistu, a narocito "marke" MEDICINA (made in china).
 
Citam post Paorpaora,a kao da slusam mog tata Micka kad kaze da za soju ne vredi ni tona djubreta ako ne bude kise,a ako bude kise rodice i bez puno djubreta.
 
Saznao sam za ono sto se soja smezurala na listovima napala je neka grinja sutra ili prekosutra cu je oprskati pa cemo videti
 
kazu da te grinje idu kad je dugo susno vreme. Kod mene se pojavile, ja oprskao i nista. pala jedna kisa i nestalo?!
 
Znaci ti si to vec prskao i nije imalo efekta?Tek kad je kisu dobila soja je dosla sebi?Neko mi je rekao da ce se oporaviti.A cudno mi je na jednoj parceli od 4 jutara jedno jutro do komsijinoj kukuruza se zatvorila soja i otisla visoko a do drugog komsije je uhvatila grinja gde je psenica bila i biljka stagnira.Meni su preporucili da je oprskam kao ako hocu akaricidom Omajt mada ce se oporaviti soja i bez njega
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh