Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To na tvojoj soji je plamenjaca. Jedino sigurno prskanje je RIDOMILOM GOLD MZ 2-2,5kg/hektaru, mislim da nesmeta da se doda i neki akaricid za grinje.
 
Koliko prskanje soje fungicidima može biti efikasno? Soja je već približno zatvorila redove, i sa našim običnim ratarskim prskalicama mogu da se oprskaju samo gornji listovi, a sva lisna masa ispod ostaje netretirana.
 
Danas sam bio na faxu kod jednog mog asistenta, i nismo sigurni, ali mislimo da ako nije plamenjača onda je nešto slično njoj... On mi je rakao da donesem listove u ponedeljak, pa će videti šta je....

E danas kad sam otišao da obiđem soju, nisam mogao da verujem koliko je onih pegavih listova nestalo... Nekažem da ih nema, ali koliko ih je bilo u nedelju ovo je skoro pa ništa... Nažalost nisam slikao, ali ću to učiniti sutra....
 
Teško će DITHANE pomoći kod bekterijiskih oboljenja,ipak je on fungicid.
Streptomicin da.:ppozdrav:

Sinoc u onom postu koji sam napisao o Zastitaru bilja iz Panceva s kojim sam tel. razgovarao, nisam napisao da je i on naglasio da bi mozda bilo dobro koristiti nesto sa aktivnom materijom MANKOZEB u kolicini od 1 l po kj. Isto vidim da i ovaj DITHANE ima tu akt. materiju. Ali postoji jedna prepreka a to su cvetovi soje za koje je naglasio da nezna koliko bi bilo dobro prskati dok je soja u fazi cvetanja.
Vise stvarno neznam sta raditi a soja lose izgleda.

Komsija Cicimoric sta si ti radio po ovom pitanju, dali si prskao neku parcelu?
 
Ne mešam se zaštitarima u rad ali kao "neki" voćar znam za: Фунгициди – средства за сузбијање гљива -izvor wikipedija. Bakterijska oboljenja nemaju veze sa gljivama to su dva različita uzročnika oboljenje,zato i ne vidim svrhu prskanja sa fungicidima osim ako nije loša dijagnoza bolesti pa je gljivično a ne bakterijsko oboljenje:ppozdrav:
 
bakar deluje na bakteriozu zaustavlja je da se nesiri i nemoze potpuno da je suzbije ali ako je soja procvetala zna da spzi cvet ako je pretoplo(preko 25 stepeni).Najbolje dodati injekcioni streptomicin na 20-30l vode...
 
Ne mešam se zaštitarima u rad ali kao "neki" voćar znam za: Фунгициди – средства за сузбијање гљива -izvor wikipedija. Bakterijska oboljenja nemaju veze sa gljivama to su dva različita uzročnika oboljenje,zato i ne vidim svrhu prskanja sa fungicidima osim ako nije loša dijagnoza bolesti pa je gljivično a ne bakterijsko oboljenje:ppozdrav:

Ne razumem se u te stvari ovo je van mog domena, ovde i previse hemije ima.:haha:
Kako izgleda soja kod tebe druze? i dali imas nameru nesto prskati.
 
Balkan
90nlhv.jpg
 
ja sam dva puta spartao!danas bio na njivi,fali kise strasno....izmdju redova sam kopao rukom sigurno 10cm i nisam mogao doci do vlazne zemlje!
 
Da, kiše jako fali. Još i ovaj vetar isušuje zemlju i razduva i ono malo rose što ima.
 
Ove godine primećujem izbušene rupe po listovima a sad znam i koji je razlog samo neznam kakva je ovo buba :sta:
2jamhl0.jpg


23m7jhz.jpg


Generalno soja dobro izgleda ali mislim da ni blizu kao prošle godine , vreme će pokazati dali sam u pravu daj bože da grešim.:cao:

t71q1h.jpg
 
Koliko prskanje soje fungicidima može biti efikasno? Soja je već približno zatvorila redove, i sa našim običnim ratarskim prskalicama mogu da se oprskaju samo gornji listovi, a sva lisna masa ispod ostaje netretirana.

veoma efikasno kao i kod psenice, isplati se. treba prskati sa kombinovanim prparatom fungicidom, koji imaju dve aktivne materije i deluje kao sistemik, tj procirkulise kroz celu biljku i zastiti je celu iako preparat nije dospeo na sve listove.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh