Slobodna diskusija o traktorima

Godišnje potrošim oko 400 litara razno-raznih ulja, tri traktora rade cca 2500 sati, ima tu i nekih mašina u kojima se ulje mijenja, i nisam uspio vidjeti neku razliku u kvaliteti između proizvođača. Kako vi to određujete? Kako znati da je neko ulje bolje od drugoga? Ja obično kupim prvo što mi dođe pod ruku, i ne vidim nekih promjena...

Do sad sipao ina super max ili turbo, traktor od zamjene do zanjene nije trosio ulje, nije bilo ininog , pa uzeo skuplje Shell Rimula R4 L 20 lit pakovanje, mislim da ce "izgoriti" ekstra 4-5 litara , ina nije trebalo dosipati. Inace ne dimi niti nigdje ne curi.
 
Ako u imtejce sipam BISON ili TOTAL ili COMA nema potrošnje
ali jednom sam u jednog nasuo RHINOL COMPAROL ulje iz SIMPLEXA. koje dobijam veoma povoljno i sipam u actrose i potrošnja se pojavila!!!
nego trebao bi opet naći TOTAL RUBIA 4400 da se ima

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Komparol ti ispunjava vece specifikacije nego to totalovo ulje, jedino sto bi ono kao trebalo da bude pogodnije za starije generacije motora...ulja za novije generacije motora i visih specifikacija obicno ogranicavaju max pogodan sadrzaj sumpora u gorivu koji treba da se koristi,pa tipa ako nalijes i bolje ulje nego sto treba ako ne sipas kvalitetno gorivo negativno utice na fabricki zadati interval zamene,verovatno nebi bilo pogodno ili idealno da se ceo tera.
 
Ako je u nekom od bočnih reduktora na rusu,iki u menjaču sae 90,a dolije se sae 140,jel mu smeta ako se pomeša?
Znam da ulja ne treba da se mešaju,al ovde nema nekog pritiska,samo se zupčanici kupaju u ulju pa reko neće peniti,ili pak hoće?
 
Nisam ti ja nesto strucan ali mislim da bi trebalo da bude sve u redu...obicno u redukcije i diferencijale idu api gl-5 ulja a gde ima obojeni metali gl-4 jer su manje agresivna.Verovatno ako ispunjavaju iste specifikacije nebi trebalo da bude problem.Samo ako je fabricka preporuka monogradno sae 90 za menjac ja licno nebih sipao monogradno sae 140 jer je gusto i otezace saltovanje kad je hladno.
 
Poslednja izmena:
Jednom sam ovde na forumu pročitao podatak o tečljivosti, ili nekoj drugoj osobini ulja - ne sećam se sad više, gde je bilo navedeno koliko je vremena porebno određenom ulju da formira film ulja ili da prođe kroz kanale u kolenastoj ...
Није да сам то покупио на овом форуму, али да не мислиш на термин кога је употребио професор Стева - "пумпабилност" (и он сам је тај термин ставио у наводнике јер, како сам схватио, то није особина која се декларирше у подацима о неком уљу).

Povod za to moje interesovanje je jedna moja dilema koje ulje da sipam u rusa. Ranije sam koristio 15W-40 pa sam zbog povećane potrošnje prešao na 20W-50, ali koliko sad vidim isto mi troši i tog gušćeg pa sam hteo da se vratim na 15W-40 jer ga koristim i u Rakovici pa zbog ekonomičnosti da imam samo jedno ulje za oba traktora.
И ја имам два "карактера" (како је познаник назвао трактор) и не помишљам да због било ког разлога користим исто уље за оба. У један иде, онај старији, модрички 20W-50, а у новији, са турбо мотором, сипам модричку полусинтетику "Максима Престиж Икс-Ел-Де" 10W-40. Ако ти "Беларус" не троши уље и мотор у добром стању, сипај му крштену полусинтетику, па види да ли ти "ради пос'о". Полусинтетика има доста нижу испарљивост од минералних уља која си користио (судим то по вискозитетима уља која си навео), па би требало да током времена док ти је то уље у котору, приметиш разлику на мерачу у односу на минерално.

И цена тог уља, у онлајн продавници где наручујем, нижа је од његових цена по продавницама - 3557 динара за 10 литара, плус достава.
 
Stvarno se ne secam kako se zove ta osobina ulja, ali (ako se dobro sećam) je rezultat bio u milisekundama.

Na žalost troši mi rus (82.1) baš dosta ulja. Dosta i curi u zadnjem delu motora sa desne strane, ali i troši dosta. Ispod creva od iberlaufa je fleka od ulja na bloku. Traktor ima 3500 sati (3000 kod prethodnog gazde), ima snagu, dobro pali, ne dimi plavo...
 
Трошкари и мој уље приметим у орању али не дими на иберу и ту не баца уље ,али кад га газим цео дан узорем 6-7кј потроши 2-3дц уља
 
Сипао сам све и свашта од уља пробао сам и гушће 20-50 па 15-40 и 30-ку и трошкари подједнако свако ,минерална су сва уља била.Полусинтетику не бих сипао јер не видим сврху ,бар код мене интервал замене је доста краћи.
 
А да ли сте утврдили где је тачка где вам мотори губе уље? Уопште не мора да значи да је у питању клипно-цилиндарска група, већ лако може да се деси да су се семеринзи на вођицама вентила окаменили, па ту губи уље и све се то лепо види на ауспуху.
 
Auspuh nije mastan, iberlauf jeste. Na auspuhu nema plavog dima, obratiću pažnju. Drugo ne znam kako da vidim...

A evo to mesto gde curi baš dobro:

 
Питаш Небојшу, човека који ради "Беларусе", шта би такви симптоми могли да значе?
 
Pozdrav... upravo konkurisem na IPARD za maseey ferguson 5711, pitanje je koje tockove uzeti? Da li kombinacija 340/85r28 i 420/85r28 moze uci u vrstu za medjurednu obradu?
ili uzeti kombinaciju sirih tockova 440/65r28 i 540/65r28 a kasnije uzeti one bas uske tockove za medjurednu obradu?
 
Koliko je para kod vas 5711? Ovdje su mu složili baš dobru cijenu, 50 tisuća sa PDV-om.
Što se tiče guma, ja imam nazad 520, i preširoke su, kad nešto zakopčam, poluge su skroz blizu guma, čim priključak malo pobjegne, trga ripnu, i skoro nemoguće je podesiti prvu brazdu na plugu radi toga.
 
Nazad
Vrh