Slike mog vinograda

Cek bre, sad cete da mi kazete da je bela tamjanika u stvari bela otela? Jbte, dal sam ja lud ili sta, u mom kraju od vina od otele vecina ljudi bezi ko djavo od krsta, ubija na mesto i boli glava u majcinu. Mirise lepo, milina jedna, al ja to u vino ne mecem ni u ludilu, iako imam desetak cokota.
 
Ne znam o čemu pričaš...kakvo ubeđivanje? Ja sam samo upoređivao...jer tamjaniku, ne da nisam video, nego ne znam kako izgleda...možda i znam...ali ne znam da li je to...to...Od tih starih sorti znam šta je plavdina ( neko pa kaže plovdina) i imam potvrdu tjt. sliku i opis...imam to telo ( eto ti kažeš otelo) i to u tri varijante...pa sam pomislio da je tu negde ta tamjanika...ništa više...Možda sam glup ( ne možda nego posigurno) ali znam šta sam pisao...
A ti druže ako znaš nešto o tome u tom smislu...lepo opiši i razbucaj tu nedoumicu...niko te ne pravi ludim...
Lako se najediti , malo teže objasniti...biti edukator... i sl. ... Jbte...
 
Ma ne kazem da mene neko ubedjuje, niti je to na tvoj racun nesto (boze sacuvaj, tebi sam do neba zahvalan znas vec zbog cega), vise je to iznenadjenje i shok jer oduvek to grozdje smatram za korov :sta: Oduvek nam je sluzilo samo da se kljucne tu i tamo neko zrno i eventualno za rakiju
 
Gledaj to ovako: ovo što sam gore napisao...bilo je to o meni...samom.
Samo pokušavam da saznam, uporđujući, one meni poznate stare sorte sa nekim drugim poznatim starim sortama...Sasvim se drugačije zovu pojedine sorte , od regiona do regiona...Ovaj moj kraj i nije neki vinogradarski...ai nema mnogo tih starih sorti...a i ja dosta toga ne znam, ali pokušavam naučiti...
 
ma ja onako reagovao jer mi do sad nikad nije ni palo na pamet da mogu da budu ista sorta. Evo sad guglam, navodno nije isto, kao tamjanika ima jaci miris i drugaciji grozd :S Ajd neko iskusniji nek izbaci misljenje
 
ja sam to isto pokusao da odgonetnem ali nisam uspeo. trebalo bi da je razlika u obliku lista najuocljivija.
 
Navodno je i u gustini grozdova ... nemam pojma, uglavnom ja te hibride, divljake, stare sorte i sl u vino ne stavljam ni u ludilu, otela, francuz, spanjolka, vijala i sl... Secam se kod ortaka, iznese crno vino sa 50% crne otele, spanjolka i sl, a 50% prokupac, hamburg itd. Znaci ne da lepo mirise i ukus da ima- razbija! Ali zato od jedne case ne znas kako se zoves, od 2 si vec dal da zoves hitnu, dal da ne :haha: Jednom sam od 3 deci celu noc lezao otvorenih ociju i gledao u jednu tacku, vrtoglavica, mucnina, glavobolja, stiskam krevet da mi se ne ljulja :osmeh: Sve te sorte sa muskat aromom su mi malko prejake za vino (za moj ukus), cak i hamburg kada ga ima previse oce da malo "pretera" .
 
Pa zato se tebi i pomešaju sorte...ha ha ha ...Ja, ne pijem vino uopšte...što zbog zdravlja, odnosno bolesti, a glavni je razlog taj da ta domaća vina nikad nisam mogao ni da pijem..jer što kažeš , te opora , te mirišljava te... sto razloga...Kad mi se namesti tako ( neko slavlje ili slava) ubijem "litar-litar" ( sifon-soda ili kisela i litar vina -kupovnog) i nikom ništa...ali sve je to bilo kad sam bio dooosta mlađi...a ta domaća nikad...A najača su bila vina " pod majkom" to je i mog pokojnog Matorog obaralo iako je imao dugogodišnji "staž"...
Evo i sad imam dvadesetak litara belog i isto toliko crvenog vina...otočenog od mog grožđa ( prokupac-vranac-rkaciteli-i jedan dobar deo stonih sorti, gde najviše ima hamburga i nešto plavdine) od ove sezone...Ali ne pijem ga i možda ću pred proleće nešto flaširati , a možda i ne...jer u mom okruženju to niko više i ne zna da pije i uživa u tome...
 
Mene muka naterala da propijem vino, ceo zivot sam pivski, a onda mi se javi neka glavobolja kad god okusim pivo u hladnijem periodu godine. Onda je bilo- ili vino ili nista! Domaca vina volim, ali retko koje mi legne, znaci bas treba da mi se poklopi. Na zalost, meni vinograd polako propada, sve manje vremena imam da ga radim, manje grozdja-manje vina- manje puni burici- losiji kvalitet. Spremam se da nakupujem male burice od 50-ak litara za cuvanje vina, mozda tad bude bolje
 
Kada se spomene domaće vino odmah pomislimo na teška ,jaka vina sa kojima nema šale.

Svi smo čuli kako su nekada ljudi pili vino u ogromnim količinama ,, iz kofe"
Radi se o tome da su nekadašnja vina pravljena od drugih sorti grožđa.Baza je bila Lisičina(Plovdina) i Kameničarka(Prokupac)
Pored njih dodavalo se po malo i oprezno još po neka sorta koja je imala funkciju štelovanja boje ili arome. Ta stara domaća vina nisu bila jaka kao sada. Pravljena su da mogu da se piju u velikim količinama,bez bojazni da će neko biti ,,otrovan"
Sada su takva vina a i domaćini retkost.
 
Kod mene i dalje tako, 30% plovdina, 20% hamburg, 20% rkaciteli, a u onih ostalih 30% mesano stone sorte i vranac
 
Pa i nije, taman za moj ukus. Rkaciteli mu lepo daje svezinu, plovdina masu, hamburg ga malo zamirise, vranac oboji, a ovo ostalo po malo samo doprinese na ukus (crni burgundac, neoplanta, afus-ali, drenak, od njih imam po malo). Obicno ga otacemo posle par sati tako da vino vise ide ka ruzici po boji, a i vranac ga sam po sebi boji. Kada je dobra godina stvarno ume da ispadne lepo vino... Kad je losa, kao ova, ispecem sve u rakiju i a u djavola...
 
Evo kako izgleda taj moj cokot:

1_tmb_59231669_20160813_145552.jpg
[/url][/IMG]
1_tmb_64382273_20150919_115415.jpg
[/url][/IMG]
Otelo ili Tamjanika?...:osmeh:
 
Ja moje vino pravim od 100 % italijanskog rizlinga.Jako ko grom,ali zato ga i pijemo. Da nas 'vata :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
A sta mislis da dodas od 10 - 15% tamjanike u taj rizling?! Mislim da bi bilo izvanredno. Bas za tu namenu sam i nekad zasadio 150 kalema tamjanike, kad pravim sebi vino uvek ubacim, bude savrseno.
::vino::

Pozdrav zupa100
Pa nisam razmisljao o tome do sada :osmeh: Trenutno obnavljam vinograd. (70 ari) Smanjujem na 30 ara i planiram da menjam zicu i stubove i da ga radim po PS-u,pa mozda ubacim neki kalem tamjanike gde fali. ::vino::
 
Opet smo došli do "tamjanike"..Dajte, opišite mi to grožđe... mislim i na izgled gidže i na list i na plod...i uporedite ga sa "telom" ili sa plavdinom ...ili sa nečim drugim...Jednostavno , me interesuje...a možda ga i posedujem , a ne znam...jer stvarno ne znam!!!
A za vino , sam već pisao, prokupac-rkaciteli-vranac i u tragovima hamburg-plavdina-afus + ostala stona grožđa...koja ostanu do berbe a nisu pojedena...
 
Ne znam zašto nema , kao ranije, ona mogućnost na kraju posta "zahvali se"? Svakako bih to uradio na kraju tvog posta...
E sad, ovde na popisu nema starih sorti, koje u mom kraju zovu "telo"...a koje meni... eto...liče na ove gde se predstavlja tamjanika...
A što se tiče tačnog oblika lista...hmm...moram se prisećati, a to je onda nedoumica..beše ovako ili onako...jebiga liče...a da li je to to, ili nije...
 
Nazad
Vrh