Skladištenje zrnaste robe

Ja sam prosle god ubacivao kuci kukuruz vreo ne mozes stajati na njemu, u celiju po 3 vagona tek u aprilu sam primetio zizka pa mu ubacio tablete. Pre toga nista i nije bilo zivuljki, sam se ohladio....
 
Svake godine kad završim sa kukuruzom,detaljno očistim čardak i
Isprskam.Par dana pred vršidbu,još jedno prskanje.Početak juna kreće leptirica,sredinom jula eto i žiška.Potamanim ga tabletama,nije to problem,ali nema šanse da prođe godina da se đubre ne pojavi.
 
Mi pričamo o grijanju robe, pojava žižka je moguća i na njivi, da ga dovezeš sa kukuruzom..
Parkirao sam pšenicu u limeni silos na otvorenom, promjera 3.6m i visine oko 6.5m, ljetos vršena po onim temperaturama, i nakon nepunih tjedan dana sama se ohladila
 
Imaš i u Malim Radincima spirale, kod Roberta.
Ne znam nove cene, 9m Fi160 je bila 1200 evra pre 4-5 godina. Napravljena je od dve cevi debljine 3-4mm, ima tri vratanca gde su sigurnosni šrafovi. Spirala je iz tri dela, spojena prethodno pomenutim sigurnosnim šrafovima. Ležajeve na sredini mislim da nema.
65aa6e1887606578c62f7fd264518d56.jpg
6134642b91d0809a5c6ca2eeff2035ba.jpg
 
Poslednja izmena:
Kod nas u selu pre par dana,čoveku pukla sajla dok je podizao puž.Na sreću niko nije povredjen ,osim puža.
Skoro niko ne pravi graničnik,kao što je bilo na levatorima,dokle puž može minimalno da se spusti.Sajla je stalno nategnuta,uz upitan kvalitet sajle i ako stoji na kiši,eto sranja.
Kad ima graničnik,sala je otpuštena dok je puž parkiran.
 
To nema veze,nikakvo raspustanje sajle ne treba,to njoj nece mnogo produziti vek trajanja.Ta sajla mora da se negde cesala i ostetila ,ili jako slaba za tu namenu i kvalitet jos ako je upitan ,eto pucanja.Kako po starim elevatorima nikad nisu pucale ?,moj elevator stoji napolju ceo svoj zivot,uvek sajla napregnuta,tj stoji skroz visoko elevator da se kisa cedi sto brze,nikad nije bio unutra za decenije kod nas,i sajla je u odlicnom stanju.
 
Današnje sajle su krte i brzo otrunu.
Meni je Robert pravio dva puža, stalno sarađujemo, družimo se i putujemo.
Prednost njegovih transportera je što je spirala iste debljine i do osovine i na obodu spirale. Ne tegli nego izbija krugove.
Druga prednost je što cev nije od savijanog lima (tanka). Može debljina cevi da se bira ( čak 5-6mm).
 
Taj iz Bogatića sam video kod drugara u susednom selu, na oko mi deluje kao bicikl spram Robertovog. Nisam zagledao detaljnije, ali čini mi se da je Robertov kvalitetniji. Plus na Robertovom je što može da se skine koš, i da ubaciš transporter u gomilu i da vuče sa gomile.
0643846325
 
Nazad
Vrh