Sjenicka ovca

Jeste da fotografije pripadaju temi pirotska pramenka ali ih stavljam ovde zbog ovnujskih rogova kod ova dva ovna pirotske pramenke, odnosno onoga što je od nje ostalo
pramenka-ovan-i-ovce.jpg

pirotski-ovan.jpg
 
trebali smo zadrzati i stojadina i juga pa teraj.jedno je ko drzi jaganjce za svoju dusu,drugo da mu ciste korov a trece ko decu od njih hrani.
Kolega nije ovo dobra usporedba, nije cak ni primjereno pokusavati ovakvu paralelu prenositi na nase ovce, dobro ste u nastavku teksta napisali, samo mi smeta usporedba sa ovim naprijed (stojadin, jugo). Budite sigurni, (ja jesam jer drzim i sjenicku i jednu od tih "savremenih plemenitih" pasmina). Da se "nasim starim" pasminama ovcama, koje je kolega Milutinovic pobrojao, a ja bih jos tu dodao i "svoje" basanskohercegovacke sojeve pramenki, pokloni samo 50 % paznje koliko se poklanja ovim "savremenim-plemenitim" pasmina u pogledu ishrane, njege, brige, itd., budite sigurni da bi, uvidjevsi njihove proizvodne mogucnosti, mnogi u krajnjem slucaju poklanjali svoja "savremena i plemenita" grla kako bi zapatili ove nase domace. Ko nevjeruje neka u svojoj stali na istim jaslama i u identicnim uslovima drzi istovremeno i jedne i druge barem dvije godine. No, to je nasa bolest mi smo jako kriticni prema nasem-svojem a jeli nesto dolazi sa Zapada e to po definicji mora biti vrhunskog kvaliteta, treba da bude skupo i sigurno je profitabilno, e bogami nije to bas tako. I sto bi rekao Mesa (parafr.) kada ovo pisem, to pisem o sebi.

- - - - - - - - - -

Komentar na mestu,a ja mislim posto smo svi jednim delom sa nekim stazom kao uzgajivaci,da smo te osnovne korake savladali o ukusima,kao i o prednostima i manama,rase u odnosu na primitivniji soj. Vec duze vreme sam u prici sa svinjama,uvozene genetike,evo sad nerast danskog landrasa,a francuska grla monbljar junica su u pripremi,stoga ovisno od pristupa i zeljenog cilja,uz to mogucnosti,organizuje se odabir za rad,i potpuno je jasno da sve sto ide u tov,bilo junad,jagnjad ili prasad nema price bez melezenja,dok,napr.zabaceni ruralni krajevi i porodice slabijeg imovinskog stanja bez veceg ulaganja mogu sebi obezbediti hranu,a nesto i za prodati,manje zahtevnim i primitivnijim oblicima stoke/busa,pirotska pramenka i td/.Svoj poduhvat sa ovom ovcom ne objasnjavam na nacin da je to deo zadovoljstva,i neisplativog projekt experimenta,van profi obrta/jer je to vise nego ocigledno/,gde bi i svakom pocetniku ozbiljnijeg plana preporucio prvo oplemenjen tip sjenicke,ljubav je ljubav,ali ipak zarada diktira.
Lijepo ste to kolega kazali u posljednjoj recenici, ljubav je ljubav ali sto rece kolega Goranue od necega se mora i zivjeti. Sa sjenickom oplemenjenom, smatram da se mogu obuhvatiti oba segmenta i da se zaista uziva imajuci je u svojoj stali jer je njena ljepota i eksterijer besprijekorni, a sa kvalitetnim selekcionisanim grlima se moze podjednako dobro ako ne i vise zaraditi kao i sa savremenim rasama.
 
Kolega nije ovo dobra usporedba, nije cak ni primjereno pokusavati ovakvu paralelu prenositi na nase ovce, dobro ste u nastavku teksta napisali, samo mi smeta usporedba sa ovim naprijed (stojadin, jugo). Budite sigurni, (ja jesam jer drzim i sjenicku i jednu od tih "savremenih plemenitih" pasmina). Da se "nasim starim" pasminama ovcama, koje je kolega Milutinovic pobrojao, a ja bih jos tu dodao i "svoje" basanskohercegovacke sojeve pramenki, pokloni samo 50 % paznje koliko se poklanja ovim "savremenim-plemenitim" pasmina u pogledu ishrane, njege, brige, itd., budite sigurni da bi, uvidjevsi njihove proizvodne mogucnosti, mnogi u krajnjem slucaju poklanjali svoja "savremena i plemenita" grla kako bi zapatili ove nase domace. Ko nevjeruje neka u svojoj stali na istim jaslama i u identicnim uslovima drzi istovremeno i jedne i druge barem dvije godine. No, to je nasa bolest mi smo jako kriticni prema nasem-svojem a jeli nesto dolazi sa Zapada e to po definicji mora biti vrhunskog kvaliteta, treba da bude skupo i sigurno je profitabilno, e bogami nije to bas tako. I sto bi rekao Mesa (parafr.) kada ovo pisem, to pisem o sebi.

mozda kolega nije nabolje poredjenje,sa automobilima,ali moje poredjenje je vise bilo u smislu koliko je rada ulozeno u selekcionisanje,odabir,proucavanje genetike i ishrane,u neke od tovnih rasa,otprilike nesto slicno kao sto se ulozi u neki model automobila koji se posle usavrsava i napreduje,osavremenjuje,postaje laksi ekeonomicniji bas kao i rasa ovaca,a nasuprot tome kod nas gotovo da nema nicega od svega toga izuzev pojedinacnih slucajeva,sposobnih ljudi,entuzijasta poput vas gde se mogu sresti odlicni primerci sjenicke ovce.hocu reci ako nema ulaganja i naprednog selekcionisanja dolazi do propadanja i gasenja bas kao sto se desilo sa stojadinom i jugom.posto znam da imate i idf reci cu vam da kada sam nedavno video nekakve fotografije kod jednog prijatelja sa jedne farme u francuskoj,ovnova i uporedio ih sa nekim starim slikama iz udzbenika od pre 30-40god nisu imali ni 50% slicnosti osim onih osnovnih.ljudi koji se ne bave ovcarstvom a koji su sedeli samnom kladili se i rekli da nije ista rasa u pitanju.

- - - - - - - - - -

Lijepo ste to kolega kazali u posljednjoj recenici, ljubav je ljubav ali sto rece kolega Goranue od necega se mora i zivjeti. Sa sjenickom oplemenjenom, smatram da se mogu obuhvatiti oba segmenta i da se zaista uziva imajuci je u svojoj stali jer je njena ljepota i eksterijer besprijekorni, a sa kvalitetnim selekcionisanim grlima se moze podjednako dobro ako ne i vise zaraditi kao i sa savremenim rasama.

nekako sa nestankomtih nasih autohtonih rasa nestaje i nas i nasih korena,mozda cak i jedan deo nase duse odumire sa tim.mozda je to i simbol odumiranja i smanjenja naseg naroda.ja sam u selu koje je nadomak grada ,ali koje polako odumire,kao i sva sela u okrugu,sve staracka domacinstva.dusa me boli svaki put kada cujem da je neko umro cak i ako ga uopste ne poznajem,suze mi krenu kada prodjem selima i vidim zatvorene stare kuce koje zub vremena unistava...kako rece jovan ducic:''u meni cvile duse miliona''
morao sam ovo napisati da olaksam dusu,ako sam prekrsio pravila sankcionisete me...
 
Ma,sve je ok. Goranue,daleko od toga da ste bilo sta prekrsili,jer nam svima naviru stasti,uopste u sagledavanju necega sto neminovno nestaje i gasi se,a pritom imamo prigovor savesti uz to smo bespomocni. Sankcije,ni govora,niko nikog ne psuje ne vredja i ne omalovazava,opusteno,a vama kolega Nemanja hvala za fotke,na pravom su mestu bez brige,uz to je ova stranica i tema dugo bila ne aktivna po pitanju diskusije. Ja mislim,da je kljuc,za ne stanak nekih sojeva,tipa vitoroga/racka ovca ili sarplaninska barda,kao i neke na izdisaju,u losem pristupu nadleznih ustanova,Naime koja drzava EU.nije zastitila svoje genetsko blago,uz to paralelno sa njima gravitiraju novije ekonomsko industrijske rase bez kojih se ne moze. Jedan od mogucnosti,podsticaja siromasnih krajeva sam naveo,a drugi napr.u Nemackoj ili Francuskoj,prilikom posete njihovim manastirima/samostanima/sa ne preglednim imanjima,primeto sam da su i ti man.kompleksi u prici ocuvanja vlastitih rasa po podnebljima,sto je vec zazivelo napr.u Raskoprizrenskoj eparhiji,Decani sa crvenom peckom busom i balkanskom kozom,Pecka Patrijarsija sa Budisavcima,bardoku i juznosrpskog/gnjilanskog pevaca. Drugi problem je u mentalnoj svesti nasih seljaka,ovca se uvek tretirala,kao uzgredna stoka,sporedna i nije nikad osvojila nasu gastronomiju,i dala na znacaju industriji,vuna,rog i td.Krava je bila hraniteljnica i sva paznja je usmerena njoj,dok je ovca ne pravedno zapostavljena i u odnosu na svinjogojstvo,pa i kozarstvo.
 
Ma,sve je ok. Goranue,daleko od toga da ste bilo sta prekrsili,jer nam svima naviru stasti,uopste u sagledavanju necega sto neminovno nestaje i gasi se,a pritom imamo prigovor savesti uz to smo bespomocni. Sankcije,ni govora,niko nikog ne psuje ne vredja i ne omalovazava,opusteno,a vama kolega Nemanja hvala za fotke,na pravom su mestu bez brige,uz to je ova stranica i tema dugo bila ne aktivna po pitanju diskusije. Ja mislim,da je kljuc,za ne stanak nekih sojeva,tipa vitoroga/racka ovca ili sarplaninska barda,kao i neke na izdisaju,u losem pristupu nadleznih ustanova,Naime koja drzava EU.nije zastitila svoje genetsko blago,uz to paralelno sa njima gravitiraju novije ekonomsko industrijske rase bez kojih se ne moze. Jedan od mogucnosti,podsticaja siromasnih krajeva sam naveo,a drugi napr.u Nemackoj ili Francuskoj,prilikom posete njihovim manastirima/samostanima/sa ne preglednim imanjima,primeto sam da su i ti man.kompleksi u prici ocuvanja vlastitih rasa po podnebljima,sto je vec zazivelo napr.u Raskoprizrenskoj eparhiji,Decani sa crvenom peckom busom i balkanskom kozom,Pecka Patrijarsija sa Budisavcima,bardoku i juznosrpskog/gnjilanskog pevaca. Drugi problem je u mentalnoj svesti nasih seljaka,ovca se uvek tretirala,kao uzgredna stoka,sporedna i nije nikad osvojila nasu gastronomiju,i dala na znacaju industriji,vuna,rog i td.Krava je bila hraniteljnica i sva paznja je usmerena njoj,dok je ovca ne pravedno zapostavljena i u odnosu na svinjogojstvo,pa i kozarstvo.
Pa nekako bih ja tu sliku pokusao prikazati kao jedan trougao, gdje u svakom od ta tri ugla postoje odredjene obaveze ali i odgovornosti spram citiranog. Farmeri - odgajivaci; nauka i ljudi od struke i drzava. Otprilike bi se trebalo tacno definisati vizija, izdiferencirati zadaci i dati smjernice svakom od tri pobrojana cinioca. Pa recimo na nivou drzave (uz pomoc) lokalnih samoupravo tacno precizirati podrucja unutar kojih se nalaze ovi nasi resursi koje bi se trebalo zastiti (i naravno obezbjedjivanje sredstava za ove namjene), ljudi od nauke i struke bi trebali dati metodologiju kako i na koji nacin to uraditi, a farmerima dati svesrdnu pomoc da ove projekte na najkvalitetniji i najodgovorniji nacin implemetiraju na terenu. Ali to neznaci da tim ljudima (citaj seljacima) treba dati samo taj poticaj po grlu i tu je kraj price, ne, pomoc toj kategoriji podrazumijeva da imaju apsolutno uredjenu ruralnu problematiku kako bi taj isti covjek prije svega ostao u svom selu, pa tek onda se odlucio da uzgaja ovce, koze, krave itd.Misljenja sam da na sve tri polja skripi ali bih opet nekako rekao da je drzava nemarna i neobzirna, "ljudi od nauke" se vole baviti nekim apstraktnim stvarima u svojim toplim kancelarijama, koje bog zna da li ce ikada imati aplikativni karakter, dok je kod nasih seljaka, osim nerijetko opravdanih argumenata za napustanje ruralnih podrucja, ipak mislim vrlo cesto prisutno i pomodarstvi i nazovi urbanizacija, pa taj isti seljak nerijetko proda svo svoje imanje da bi otisao u gradsku garsonijeru i postao nerijetko gradsko smetalo, samo kako bi zadovoljio nekakav svoj, suprugin ili djeciji ego. I na kraju sta imamo, gubimo ono sto su nasi preci gajili i bastinili stotinama i hiljadamo godina, zbog sveprisutne migracije u smjeru selo-grad, nekoristimo vlastite resurse, pospjesujuci odliv sredstava van ovih nasih jadnih drzava, smanjujuci GDP, povecava se enormno broj socijalnih slucajeva, nasa djeca ce ili vec rastu u sasvim drugim oklonostima gdje im se "seviraju i namecu" neke druge stvari pa umjesto da se bave korsnim stvarima droga, prostitucija, alkoholizam, razbojnistvo, nesrece itd.itd su u konstantnom porastu i ovako do u besvijet bi se moglo pisati jer je ovo sve sistem spojenih posuda.
 
...pregledna shema odgovornosti svih ka planiranom cilju,ali nazalost u ovoj zemlji suza i cuda cak i najednostavniji modeli time sto su jednostavni,nemogu biti realizovani...
 
Nije mi bas drago spajati postove ali ocito kod drugih odgajivaca i nema bas desavanja pa cu ja malo osvjeziti temu, a pored toga imam neka fotografska obecanja prema nekim kolegama. Za pocetak cu ispricati jednu malu interesantnu storiju o siljegi sa prvih pet fotografije (zasluzuje ona da se toliko predstavi).To je jedna naocigled ne bas posebna siljega, ali po mnogo cemu se izgleda radi o "velikom grlu". Kupljena je prosle godine nakon sjenickog sajma od kolege Latifa Bihorca i vjerujem da mi ju je prodao samo iz razloga sto je bas bila dosla do "nista". Trojka je i sigurno je da pored dvojice brace nije imala nikakvu sansu doci na podoj, uz to je bila i bolesljiva (Latko mi je pricao da ju je autom vozio kod veterinara) i bas je bila u jadnom stanju, sitna, mrsava, bolesljiva,iscrpljena, itd. Inace sam siguran da je nebih dobio da je bila u boljem stanju, jer znam da Latko zenska grla od te linije nikome nikada nije dao osim meni nju i kolegi Maku. Jako mnogo energije sam ulozio da bih je doveo u stanje normale jer sam znao da ta genetika jednostavno nemoze dati nista drugo do vrhunsko potomstvo. Sve do oktobra je bila skupa sa ostalim siljegama odvojena od ovaca i ovnova i zbog pretjerane guzve u stali dva dana pocetkom oktobra su morale biti sa ovnom misleci da su jos nedovoljno spremne da se pare. Medjutim, mala Bena me prevarila i 07.03. mi podarila buduceg sampiona ako bog da, jer jako malo janjadi sam imao i od starih ovaca sa ovakvim gabaritima kao sto je njeno janje. No ono sto cu sa vama da podijelim na prvih pet fotki je nevjerovatna stvar, a to je mlijecnost ove male siljege. Neznam koliko ce se vidjeti sa fotki ali njeno vime pred janjenje je bilo ogromno vecina starih ovaca bi joj jako pozavidjele i u prvih nekoliko dana sam je obavezno dnevno po dva ili tri puta pored njenog janjeta izmuzao i punio bocice od 0,25 l. Ovo je nesto sto nisam nikada u svom zivotu vidio da jedna siljega, pogotovo imajuci u vidu njen zivotni put, da ima ovakav mlijecni potencijal. To samo govori u prilog cinjenici da svi oni koji se bave proizvodnjom i preradom miljeka zasigurno i u sjenickoj ovci mogu imati ogroman potencijal nemoraju se traziti neke inostrane mlijecne ovce, samo je naravno bitno imati dobru osnovu i vrsiti pravilnu selekciju i naravno to se ne postize preko noci potrebno je dosta vremena, energije a bogami i znanja.
690tfn.jpg
riywxw.jpg
2ryn0r7.jpg
3347nlh.jpg
f3w2l5.jpg


- - - - - - - - - -

jos neke siljege pred janjenje
1zmpboh.jpg
54817k.jpg
imiall.jpg
10zpl02.jpg


- - - - - - - - - -

lijepo vrijeme pa su i "princevi" malo protegli noge
2psg487.jpg
2gxnq0w.jpg
nx6iwh.jpg
2ytvcy0.jpg
25a42gz.jpg


- - - - - - - - - -

i
33tow01.jpg


- - - - - - - - - -

Uz jednu vaznu napomenu da su prikazana mlada grla u septembru sisana za razliku od njihovim srodnika na Pesteri koji su njihovog uzrasta i koji jos uvijek nisu imali prvo sisanje.
 
Profesionalno. Jako poučan tekst u vezi šiljezice. Ono što bi trebalo podebljati i sigurno početnici mogu iz njega naučiti je: ''jer sam znao da ta genetika jednostavno ne moze dati nista drugo do vrhunsko potomstvo''. Da bi se stvorilo kvalitetno stado potrebno je poznavati i genetiku od stada u kojima kupujete priplodni materijal i znati koje grlo može imati potencijal pa čak i ako u početku ne zadovoljava najviše kriterijume eksterijera, prirasta....
 
Profesionalno. Jako poučan tekst u vezi šiljezice. Ono što bi trebalo podebljati i sigurno početnici mogu iz njega naučiti je: ''jer sam znao da ta genetika jednostavno ne moze dati nista drugo do vrhunsko potomstvo''. Da bi se stvorilo kvalitetno stado potrebno je poznavati i genetiku od stada u kojima kupujete priplodni materijal i znati koje grlo može imati potencijal pa čak i ako u početku ne zadovoljava najviše kriterijume eksterijera, prirasta....
Upravo tako kolega, vrlo cesto oni sa mozda manje iskustva (da nekazem znanja), pogrijese pri odabiru priplodnih grla gledajuci iskljucivo eksterijer bez uvida o ovim stvarima o kojima pricamo. U prilog tome kod nas ima jedna jako dobra i primjenjiva: "Gledaj mater biraj kcerku" i naravno primjenjiva i u ovom nasem poslu.
 
cime ih hranite kolega?ovca od 113 kg je bas bas retkost i mora biti grdosija.svaka cast u svakom slucaju...
Hvala kolega pa i jesu grdosije samo se nevidi sa fotografija. Ujutro kukuruzna silaza, tokom dana i uvecer slama i/ili lose sijeno, uvecer (nakvasena) dehidrisana secerna repa u cepovima posuta mekinjama, vrlo malo zita u zrnu (zob i jecam) i obavezno stocna kreda. Kod ojanjenih je razlika samo u kabastoj hrani one dobivaju kvalitetno sijeno. Naravno da bi ishrana bila uzaludna da se neradi o formatu zivotinja odnosno o genetici koja obezbjedjuje ovakve predispozicije.

- - - - - - - - - -

ja kad dajem imena prvo slovo mora da ima kao majka ( recimo kristina pa kika )
Ovo su imena njihovih majki koje im je davao uzgajivac njihovih majki i ja samo zadrzao ta ista imena, a ustvari radi se i o imenima linija ovaca.
 
Nazad
Vrh