Sjenicka ovca

Pozdrav svim ovcarima,narocito ljubiteljima i odgajivacima Sjenicke.Predpostavljam da smo ovde svi da pokupimo i podelimo znanja,zarad rase i zarad opste koristi.Od skora se bavim ovcama a 33% stada sam poklonio u humanitarne svrhe(ovna ljubimca),ali dace bog i meni napredak(sad imam dva zenska jagnjeta i njihove majke).Posto smo ostali bez podrske struke moramo se organizovati u selekciji i razvoju ove rase,pa tako moramo zaboraviti licni interes,a samo udruzeni mozemo dostici svoje ciljeve.Iz prakticnih razloga bi trebalo uvesti kupiranje i kod ove rase,a sto se eksterijera i odlika rase tice,tu moramo zajednicki poraditi i postici odredjene rezultate.
Sad mi objasnite kako to da beli ili slabo pigmentirani papci nisu odlika rase a to se tolerise,a fleka na telu koja se javlja iskljucuje grlo iz priploda.Plasim se stvari koje ce dovesti do toga da pravci u kojima se krece selekcija dovesce Sjenicake da nece moci na Pesteri da gaje ovu ovcu, jer ona se odlicno prilagodjava gajenju u Sumadiji,pa ce se stvoriti vremenom soj koji ce crkavati na temperaturi od -35,nece moci da hoda po pasnjacima 5-10 km dnevno...Na sajmu u Sjenici sam vidjao izrazito krupne ovce,koje spominje postovani Miladinovic,to su pregojene ovce koje bi mogle da pasu po basti,ovnovi cija muskulatura ne moze da podnese tezinu tela pa imaju sedlo na ledjima i ne verujem da bi mogli da izmrcu deset ovaca u sezoni.Moze lako sa ovcom da nam se desi kao i sa urbanim sarplanincom koji nema sanse kod vuka.Radije bih isao na standard od 80 kg za zenska grla,a ne da "elitne"imaju 100-110 kg,da to bude zdravo grlo koje dobro iskoriscava hranu,da se poradi na procentu jagnjenja ,mlecnosti i ranostasnosti.
Selekcija bi morala da se vrsi u tim pravcima,a obavezno bi trebalo da se poradi na uvodjenju RODOVNIKA,da samo pomocu njega odgajivac selekcionise izlaze ili prodaje svoja grla.Takodje bih uveo praksu pozajmljivanja ili menjanja priplodnih ovnova,jer kvalitetno grlo i uz najbolju organizaciju(u vecim stadima)moze da bude 3-4 godine pa na klanicu ili se prodaju za 500-600 eu.Ovako bi bili dostupniji vecem broju odgajivaca,vek iskoriscenja elitnih grla bi bio veci-to jest ostavili bi veci broj kvalitetnih potomaka a sama rasa bi isla po kvalitetu i kvantitetu na bolje.Samim tim bi ovcari bili medjusobno bolje povezani u vezi informacija,prodaje proizvoda,povoljnije nabavke lekova,mehanizacije...E tad bi bili ozbiljan stih u ovcarstvu u svetu i ne bi nas odirali nakupci i spekulanti,ne bi na izlozbama bilo prevara i podmetanja po rodbinskim,politickim i raznim drugim linijama.Ako bi postigli znacajniji ekonoski rezultat onda bi se i struka okrenula odgajivacima,drzava bi valjda dala bolje subvencije,doslo bi do kultivisanja pasnjaka i vece i bolje ekonomike poslovanja.
 
Hvala za ovu konstruktivnu kritiku druze
Trenutno svako radi selekciju po svojim potrebama i meraku,ja sam samo dao neki uopsten prikaz i preporuku kako bi eksterijerno trebalo da izgleda idealno grlo ove rase
sto se tice mase grla zanimljivo je da jagnjad sa Pesteri kupljena u Sumadiji nikad ne mogu dostic masu koju imaju njihove majke i ocevi i braca i sestre odgane na Pesteri
Ima ljudi koji imaju takav kvalitet stada da mogu radit ovako strogu selekciju a da ne ugroze proizvodne i sve druge odlike ove rase(selekcija se uvek vrsi odabirom najboljih grla)
 
Svakako cenim vase misljenje kolega snezni; No ipak nisam bas siguran u tvrdnju da ovce od 100 kg nemogu da idu na pasu na vecim daljinam. To mogu da potvrdim cinjenicom da stado snimljeno na giljevi misim da si primetio,je islo na pasu najmanje 5 kilometara u jednom pravcu.A moras priznati izgledaju izvrsno i to bez grama zita,barem tako je tvrdio gazda.Ovcu koju je kolega Miladinovic kupio licno sam je merio 96 kg je vagala kad je dosla. Takode ovnovi utovljeni da nemogu da pare vise od 10 ovaca ne stoi.Sajam je izlozba;A da bi nesto izlago moras ga pripremiti za takmicenje da nebi ispao smesam,tacnije da bi bio konkurentan.Tog istog ovna kad pustis na parenje,prvih nekoliko dana on lose pari dok ne ude u kondiciju i malo smrsa ,ali onda bez problema oplodi 50 pa i vise ovaca.Saradnja,druzenje,udruzivanje,razmena iskustava,misljenja i svega ostalog mi se posebno svida kod tebe, na tome i sam insistiram.Veliki pozdrav za sve kolege s porukom " VOLITE SE I DRUZITE ZIVOT ULEPSAJTE A NADAM SE I PRODUZITE"
 
U osnovi ovo sto je kolega Miladinović inicirao je jedna dobra prica koja bi trebala imati i odredjene prakticne reperkusije, a koje bi trebale ici u dva pravca. Prvi bi bio onaj laksi i koji je djelimicno prisutan na terenu, ali istina, jos uvijek je nazalost nepotpun. Tice se konkretno odgajivaca koji bi trebali vrsiti pravilnu selekciju. Istina selekcija se vrsi kod nekih poprilicno dobro, drugih relativno dobro, dok ima i znacajan dio onih kojima bi bilo bolje da se neupustaju u ovaj posao. Zasto sam rekao da je ta selekcija nepotpuna. Iz prostog razloga sto ja nisam susreo ni jednog odgajivaca sjenicke ovce sa Pesteri da ima bilo kakvu evidenciju makar ona bila za vlastite potrebe pa da npr. prati porodjajne mase janjadi, priraste istih makar u prva dva ili tri mjeseca (sa svakih 15 dana), da ima mase grla pri prodaji, da ukoliko muze ovce da barem na nivou stada ima prosjecne godisnje (laktacione) vrijednosti, i da nenavodim jos brojne druge parametre koji bi dobro posluzili za jednu ovako ozbiljnu inicijativu. Nazalost, danas ce te naici na dobar dio odgajivaca koji u svom stadu imaju dva ili vise ovnova i koji nemoze sa sigurnoscu da zna tacno od kojeg mu je ovna potomstvo idt. Dakle, u ovom dijelu bi sami odgajivaci mogu puno toga da doprinesu, prije svega ta skromna vlastita evidencija bi i njima dobro posluzila. S drugu stranu, (u drugom pravcu) da bi se jedna ovakva inicijativa mogla realizirati potrebno je maksimalno ukljuciti struku, jer bez toga bez ljudi koji prije svega znaju i hoce da udju u ovakvu pricu ista se nemoze realizovati. Jer, problem se mora metodoloski pravilno postaviti, odrediti svi paramteri koji se trebaju pratiti i mjeri, odgovarajuci broj ogleda (stada) sa odgovarajucim brojem ponavljanja (grla) i sve te rezultate na naucnoj razini kvalitetno obraditi i izraziti kroz odgovarajuce rezultate i zakljucke. Tek tada se mogu neke stvari nazivati standardima odnosno, sirovim pokazateljima koje treba neko (resorne institucije) administrirati da bi se pokusao postaviti standard. To je jedan ozbiljan projekat koji iziskuje mnog rada, truda i vremena i koji mora biti sprega struke (nauke) i ljudi na terenu. Ovakve rasprave se dobre ali one i nemogu „dobaciti“ bas daleko.
 
Svaki pocetak je tezak,al ko ne pocne taj i ne zavrsi. ovo je svakako ozbiljna tema u koju se moraju ukljucit svi (i struka i odgajivaci)da bi uspah bio zagarantovan drugacije ce bit samo polovican i nepotpun.bar za sad ima srecom dosta ljudi koji ovu rasu vole i drzat ce je bez obzira na sve nedace u ovom poslu a to je osnov bez kog svaka prica pada u vodu
 
pozdrav ovcari.. zar nema niko nista napisati novo, mi pocetnici jedva cekamo da se neko javi sa novinama..

AKO neko ima na prodaju sjenickih ovaca ima jedna musterija da ih kupi. MOZE I VECI BROJ..poizdrav..
 
Nesto smo zakocili na ovoj temi.Da li ima kakvih novosti kod odgajivaca i kako napreduju jagnjad?
 
A evo malo slika i od ovaca sa mladim jagnjadima.

img.php
[/URL]][/IMG]
 
Hvala kolege, bogami kolega Miladinovicu i tvoje grlo nije za podcenjivanje vidi se da se kreces u pravom smeru i na dobrom si putu da napravis stado za svaki respekt.Pozzz.
 
Pa naravno kad sam dobio ponajbolje z janje od tvog stada i ovnica ti izaberes kod Senada,tu su greske kod potomka svedene na minimum:)

---------- Poruka napisana 19-04-12 u 13:26 ---------- Prethodna poruka je 16-04-12 at 21:13 ----------

evo jednog godisnjaka,slikan kod kolege u Valjevu

 
nije Zokijev,kupljen kod M. Bihorca,2 bliznaka uzeta,jedan njemu jedan meni
jedan od mojih dvizana
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh