Setva soje žitnom sejalicom

Ja se ne slazem sa tvojom konstatacijom ,rosa je dovoljna ako nema kise za slabiji prinos,verujem da svi koji seju soju na vece povrsine ispostoju potpunu agrotehniku.Za setvu IMT sejacicom naj bolje se pokazala setva sa pet redi na 50cm ili druga varijanta sa cetri reda odnosno osam duplak redovi
 
Neznam da li ce se videti sejano zitnom na 48cm to je svaka 4 ili ti 3 zatvorene izmedju onih koje seju.Masina je amazon d7 specijal federi zategnuti max.dubina 3-5cm.Prinos je bio oko 3100kg po he.Za nase uslove je vrhunski kad je 3500kg.
 
Ja se ne slazem sa tvojom konstatacijom ,rosa je dovoljna ako nema kise za slabiji prinos,verujem da svi koji seju soju na vece povrsine ispostoju potpunu agrotehniku.Za setvu IMT sejacicom naj bolje se pokazala setva sa pet redi na 50cm ili druga varijanta sa cetri reda odnosno osam duplak redovi
Podrazumeva se da treba i kise, kad nema kise nema bas mnogo ni rose.Mislio sam da soja naljbolje koristi rosu.Kazes naljbolje se pokazala na 50 a dali si probao svaki red?
 
Ne nisam probao,ovde se seje dosta soje, video sam samo jednu parcelu na svaki red.Sa agrotehnikom nije bas uspeo,soja bila dosta velika nije mogao nista vise da uradi:ppozdrav:

---------- Poruka napisana u 01:38 ---------- Prethodna poruka je at 01:35 ----------

svaka cast,:bravo: lepa slika
 
Koja crna agrotehnika? Cim ju posijes oprskas ju prvi puta, kad nikne drugi puta nekim boljim spricivom i zdravo djaci. ako joj mislis dati prihrane tu se ide rasipacem i nema problema...

Taj koji nije stigao jer je bila prevelika nije znao sta radi. Kultiviranje (spartanje) soje je po meni gubitak vremena, jer isti prinos imam s puno manje rada na jednoj te istoj njivi. Pokusavali smo na razne nacine, sijali smo cak i u "kockice" (kukuruznom sijacicom uzduz, pa poprijeko) tu se isto ne moze kultuvirati a prilikom prskanja i gnojidbe se dosta ugazi jer idu i redovi poprijeko. ovako zitnom u svaki drugi red nit gazis nit ista a zatvara redove u rekordnom roku i nema korova ni trave a prinos ne izostaje.

Trebao sam valjati soju proslog proljeca ali kolega jos nije napravio valjak. ove godine cu ju svakako poslije sjetve izvaljati i to je onda TO... Samo ne znam da li da idem glatkim ili "nazubljenim" valjkom. Sta vi mislite?
 
Ja soju sejem sa kukuruznom sejalicom, samo jos nateram medjuredove, to onda dodje razmak na nekih 35 cm od reda do reda... A i ja cu na prolece da povaljam soju sa glatkim valjkom...
 
Ja dok sam sejao repu ,soju sam sejao na50cm posle prestanka setve repe na45cm zbog sirine tockova Mahindre.Ove godine zasigurno sa zitnom u svaki red MTZ82 dupli tockovi igas .300kg stane u sejalicu soje ,oko6kj dovoljno. Valjati obavezno ko kakav valjak ima,bolje nego nikako. Ja imam glatki valjak i kad se uhvati pokorica soja dize bez problema:ppozdrav:
 
Kristal za tvoju hrabru odluku i prijateljsko ćaskanje od juče častim te jednom pesmom:
[video=youtube_share;TksuTCW2c7o]http://youtu.be/TksuTCW2c7o[/video]
 
Ako mi kojim slucajem nedo bog neuspe hemija u soji setvom svaki red,uz uvu pesmu cemo da cupamo korov.:haha::ppozdrav:Ps .kod mene nema zvuka na videu inace znam tu pesmu sa yutubRESEN PROBLEM

---------- Poruka napisana 21-01-12 u 15:07 ---------- Prethodna poruka je 20-01-12 at 18:42 ----------

Koja crna agrotehnika? Cim ju posijes oprskas ju prvi puta, kad nikne drugi puta nekim boljim spricivom i zdravo djaci. ako joj mislis dati prihrane tu se ide rasipacem i nema problema...

Taj koji nije stigao jer je bila prevelika nije znao sta radi. Kultiviranje (spartanje) soje je po meni gubitak vremena, jer isti prinos imam s puno manje rada na jednoj te istoj njivi. Pokusavali smo na razne nacine, sijali smo cak i u "kockice" (kukuruznom sijacicom uzduz, pa poprijeko) tu se isto ne moze kultuvirati a prilikom prskanja i gnojidbe se dosta ugazi jer idu i redovi poprijeko. ovako zitnom u svaki drugi red nit gazis nit ista a zatvara redove u rekordnom roku i nema korova ni trave a prinos ne izostaje.

Trebao sam valjati soju proslog proljeca ali kolega jos nije napravio valjak. ove godine cu ju svakako poslije sjetve izvaljati i to je onda TO... Samo ne znam da li da idem glatkim ili "nazubljenim" valjkom. Sta vi mislite?
U medju vremenu na nekom Madjarskom forumu sam procitao,da se ne preporucuje valjanje soje sa kembridz valjkom osim ako se ne radi momentalno posle setve.Navodno soja se bubri vrlo brzo nakon setve,i kembridz valjak moze da je prepolovi.A takvo zrno nemoze da proklija:ppozdrav:
 
Jako pametna konstatacija,ja je nevaljam momentalno,nego pustimo sejalicu da odmakne 4-5kj,znači posle do satipo od setve ide kembridž valjak
A da nenikne to nije istina,jedno celo zrno soje kad prepoloviš,jedna polutka će nići normalno
 
setva soje žitnom sejalicom po meni je veliki rizik,
mnogima sam presevao kasnije pneumatskom jer zbog suvog gornjeg sloja zemlje nije nikla soja ili je nikla ali nije ravnomerno
jer žitna sejalica ne može da postavi seme "u taban" kao širokoredna sejalica...
 
Može druže,moja može na 5cm,svaki drugi red,na 30cm i gas,samo ću ove godine sejati od 50kg pa do 65kg,jer sam lane sejao od 32(kako sejem na 70) pa do 50 kg/kj,pa mi je ono bilo retko i manje rodilo,dok 50 kg/kj je skoro bilo OK,ali možda može bolje
 
Moze se sejati i jos dublje nego sto trebaTo sto nije nikla to nije do sejalice treba znati pripremiti zemljuda bude pogodna sa soju .Osim toga ako je lose pripremljena nenice ni sa pneumaskom:ppozdrav:
 
pa nije baš tako...
ako vlage ima možeš je posejati i iz rasipača i zadrljati ona će nići...
ali ako je oskudica vlage itekako znači postaviti seme "u taban" što žitna sejalica nema šanse da ostvari,
možda možeš ti spremiti duboko tako da žitna sejalica poseje na 4 cm ali seme ostaje u rastresitom sloju zemljišta i sigurno u nejednakoj dubini
 
Sa Poljostroj sejalicom za zito koja ima samo po jedan disk na mesto ulagaca,a jos se mogu i opruge oja cati za jedan stepen komotno moze na potrebnu dubinu.Ima fabricku branu (opruge) odma izatvori redove ne poznaje se nista
 
Ja sam sejao soju sa Poljostrojovom zitnom sa jednim diskom,soja je nikla odlicno.Prosle godine sam imao oko 80kj tako posijano.50kg sam sijao po kj.
 
Prinos je bio 1500-1700kg/kj,prosle godine kad je bila susa,sorta Fortuna i Alisa.
 
Nazad
Vrh