Setva soje žitnom sejalicom

@bobo - hvala na trudu za fotke ! :ppozdrav:
 
Ja sejem na 50 cm čekam drugi trolistak pa idem sa Dynam + Sinfoni ili Pivot + Basagran. posle šušenja korova kultivacija pa čekam sirak ako se javi rimoza Fusilade, zato što Dynam rešava semenac.
 
Ja nameravam ove godine da sejem soju zitnom sejalicom svaki red,imam poljostroj sa jednim diskom moze cak i dublje da poseje neg sto treba.Nevidim razlog zasto nebi svaki red sejao ako mognem kilazu da nastelujem.Jedan veliki gazda godinama seje na taj nacin ,prosle godine posejao pored moje njive i ja sam pratio razvoj te soje.Cak sam na kraju iscupao kvadratni metar njegove soje i uporedio sa mojom skoro isti broj mahuna jebilo.Na ovaj nacin bi mogao uporedo sejati i kukuruz i suncokret.Sta mislite o setvi u svaki red zitnom?
 
Treba odabrati sortu koja ima manje bočnih grana.
Ima o tome pisano dosta na HR forumu.

Inače isto ove godine planiram setvu žitnom sejalicom, ali svaki drugi red, znači na 30 cm međuredno.
 
Znam za slucaj da je soja posijana rasipacem za gnojivo i zadrljana lakom drljacom poslije sjetve i opet je nikla lijepo...

Moze se sijati i u svaki red, nema problema, mi sijemo s IMT sijacicom samo zadnjim redovima (svaki drugi) i pokazalo se odlicno. Nema spartanja, nema zezanja, samo poslije sjetve odmah prskanje nekim obicnim spricivom (neka kombinacija s DUAL-om) i kasnije po potrebi korektivno prskanje Lagunom ili nekim slicnim sredstvom, pozeljno u split aplikaciji, ali ne mora. Soje na 4. i 5. klasi zemlje uz dobro gnojenje bude uvijek preko 1800kg/kj, jedne godine se utrefilo prosjek malo preko 2500kg/kj. jednom bilo i nece se ponoviti jos 20 godina ;)
 
Spartanje u soji je jako znacajno. Primetili ste kako soja pocne da se razvija i bokori 2-3 dana posle spartanja? Ako sejete zitnom sejacicom nema spartanja. Jedino ako taj bolje organizovan sklop u smislu brzeg zatvaranja redova (redica) moze toliko da zastiti isparavanje vode da se kompezuje spartanje? Ako vam ne uspe hemija onda ste nadrljali, dok kod setve na 50-70cm imate mogucnost da se vadite prvo spartanjem pa posle cupanjem ili secenjem kosakom/srpom onog sto ostane po redu.
 
Soju sejem žitnom sejalicom, zatvaram dva reda a na tragove od točkova zatvaram tri pa može da se prska a da ne gaziš..
 
Vjeruj mi, kemija UVIJEK uspije... Ne znam jeste li upoznati s korektivnim sredstvom LAGUNA? Skupo ko sto vragova, al po meni ispada ekonomicnije nego spartanje... to je sredstvo koje doslovce PALI sve korove u soji, i kad soju Lagunom oprskas s pola doze u drugoj troliski, i onda za 15 dana drugom polovicom... nema ni "K" od korova...

Jos ko valja poslije sjetve, pa mu i soja i korovi krenu kako treba, nema greske. laguna je zakon.

Postoji i neko jeftinije sredstvo s istom djelatnom tvari, samo sam zaboravio kako se zove, mogli bi i s time pokusati ove godine, nece skoditi sigurno...
 
Laguna je aktivna materija oksasulfuron, ako internet ne laze. Nisam cuo da ima Laguna kod nas u Sr. Preparati koji imaju u Sr sa istom aktivnom materijom su Oxon i Dynam. Dynam je original - proizvodjac Syngenta, Oxon je kinez. Nisam sa njima radio ali znam da je uspeh zadovoljavajuci iz price. Bobo verujem ja tebi sta pricas, ali ipak mi nekako deluje sigurnije nacin na koji ja to radim. :ppozdrav:

Citam na sajtu Hemoslavije. http://hemoslavija.co.rs/soja.html Stvarno okson u kombinaciji sa ekstravonom ima sire dejstvo. Samo mi se ne svidja konstatacija da tesko suzbija tatulu. Sa tatulom sam jedva izasao na kraj u kukuruzu prosle godine. Dikamba joj skoro nista nije ucinila, da ne bi Laudisa bilo bi bas gadno.
 
Poslednja izmena:
Ja sam probao sa pulsarom+harmoni jako dobra kombinacija samo skupa.Probao sam bentazon + pivot +harmoni isto odlicno skida.Sad posto cu sejati zitnom prvo inkorporacija sa treflan+senkor ili gamit4ec a kasnije korektivno sa gore pomenutim ako bude trebalo.Meni je hemija uvek uspela dosad posto pratim razvoj korova i dok su jos mali suzbijam.Za tragove se nesekiram pratiosam onu soju koja je bila sejana u svaki red do polovine vegetacije su se videli tragovi a posle vise ne.:ppozdrav:
 
Ja koristim lagunu i harmony, a bilo je sredstvo dosta jeftino a radilo je cuda u soji, a zvalo se FLEX... ludnica kako je soja bila cista, ali su ga zabranili kod nas prodavati. i sad je zamjena za njega Laguna.

Kazem, ima i neko jeftinije sredstvo s istim sastavom kao i laguna, pa cu se raspitati kako se zove.

Po pitanju sjetve sa zitnom sijacicom, ja sijem s nom, jer nemam nikakvu drugaciju, s kukuruznom sjemena ide cjelo cudo a posude su male, postavljao sam na ovu temu isjecene sjetvene ploce za soju i grah, pa tu bude loma dosta, pa onda se zezaj s kultivacijom, drz-nedaj i opet bude prinos isti kao i na ovaj nacin sjetve zitnom sijacicom. a zitnu napunim i sijem ko covjek, nema kultivacije nit ista, samo 2-3 prskanja i jedna ili nijedna prihrana u proljece i opet je prinos najnizi oko 1600kg/kj a bude blize 2000 svake godine.
 
Bobo toje sve OK samo jos niko nije odgovorio zasto ne u svaki red od zitne, kad se moze nastelovati hektarska doza semena ili mozda malo vise
 
Moze se i u svaki red sijati. Susjedi siju OLT gamom u svaki red, jer ne mogu svaki drugi zatvoriti. iskreno da ti kazem, nemam pojma zasto sijem u svaki drugi. Kolega od kojeg sam posudjivao sijacicu je isprobavao i svaki i svaki drugi i svaki treci i razne kombinacije i kaze da mu se sjetva u svaki drugi red najbolje pokazala. ja nemam pojma, vjerujem njemu na rijec i sijem tako.

Recimo na IMT sijacici da sijem u svaki red, morao bih ju zatvoriti onda za duplo, a to znaci da bi otvori za sjeme bili tjesni i desavao bi se lom. ovako su otvoreni "izuzimaci" sjemena dosta i idefino, nit se stopa nit ista...
 
Ja vec tri godine sejem soju sa zitnom sejalicom Olt. Mnogi u mom selu seju tako mi to zovemo "dupli redovi" i prinosi su uglavnom isti.
slika230.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG] a i spartanje obavljamo
slika244.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
slika249.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Inetesantno, takvu setvu jos nisam video_Ovde su redovi na 70cm samo duplirani,opet mi se cini da je bolje tako nego klasicno 70cm.Po mojoj teoriji najbolje, svu zemlju iskoristiti a ne samo redove zato setva u svaki red podrzavam.:bravo:
 
Da se nadovezem na ovu temu,sejem i ja vec 10g sa IMT sejalico njie bilo lose ,medjutim zadnjh godina bilo dosta suse za vreme setve i bila dosta neujednacno nicaje semena ,a sto se tice loma kako kod stelovao masinu nema loma kad se iskjuci unutar mesac sa strane ona dva stivtna se izvadu.
 
Soja u ratarstvu je ko paprika u povrtarstvu , nema tog djubriva ni agrotehnike koji će izvući dobar rod ako joj ne paše zemljište.
 
Soja u ratarstvu je ko paprika u povrtarstvu , nema tog djubriva ni agrotehnike koji će izvući dobar rod ako joj ne paše zemljište.
Potpuno se slazem sa tvojom konstatacijom ,samo bih dodao da soja jako voli velike i dugotrajne rose njoj je ito dovoljno ako je ispostovana ostala agrotehnika.Zato ja jos uvek podrzavam setvu u svaki red zitnom sejalicom,tu se zemja ne isusuje tako brzo posle dobre rose i bude vlage nekad i do podne kad udjes u soju.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh