Setva graška u jesen

Ne znam kada ti to beres kada su kisoviti dani, ali mi kada beremo tada nema kise i da, beremo na njivi jer onda beres samo mladi grasak i ostavljas maune koje treba da se napune. Prska se samo po potrebi.
Ja sam polovinu posejao prosle nedelje a ostatak sejem sutra.
 
Jel potrebna prihrana preko lista sa nekim od djubriva? Nije mi jasno,ako se poseje krajem novembra,koji mesec bi bio otprilike za berbu?
 
@idklecin Nije.(ako mislis na lesnike). Ako znas koja je zemlja katolicke crkve e na njoj mi je grasak.

@Postar Bilo bi pozeljno. U zavisnosti od zime bere se u rasponu od polovine maja do polovine juna.
@Milan Kupis u poljoprivrdnoj apoteci ako vec neces da porucis sa nekog instituta.
 
Koliki je prosecan rod po hektaru? Jel bi bilo izvodljivo da se ovrsi grasak,znaci bilo bi kao soja kad se vrsi ili nije preporucljivo?
 
Prelistaj, vec sam govorio o tome. Pa ako hoces to da radis onda posej junior ili neki drugi stocni grasak za zitnom sejalicom i ovrsi ga kada sazri i prodaj nekome ko przi kafu.
 
Na 5-7 cm, mada neces pogresiti i ako ga posejes dublje ili plice jer, videces vec, grasak je totalno blesava biljka.
 
Citao sam,a posto verovatno bih koristio mehanicku 4reda oltovu. Jel treba da znam nesto bitno u vezi setve? tanjiri sa kojim rupama da budu?
 
Koristim rupe 14mm na mehanickoj sejacici a na pneumatskoj dvorede ploce za soju. Nista bitno, samo bez zurbe.
 
@dragorad
Koliki su ti prinosi obicno?
U jednom tekstu o gajenju graska stoji da se moze ocekivati prinos 5-10 t/ha (ne pise da li je u mahunama ili ociscen): http://polj.uns.ac.rs/predmeti/povrtarstvo/specijalno/09-fabaceae-poaceae.pdf
Tamo se navodi norma setve od 200 kg/ha semena i preko toga. Raspored biljaka je oko 6x12 cm. Na osnovu mog povrsnog poznavanja biljke grasak to je preterano gusto. Mnogo mi normalnije deluje brojka koju si ti naveo, a to je 50 kg/kj (sto bi bilo oko 88 kg/ha). Kakva su tvoja iskustva? Da li si eksperimentisao sa setvenom normom?
 
To je prinos za ovrsen grasak koji je sazreo, verovatno.
U mahunama oko 3-5t je nesto sto moze da se ocekuje u povoljnoj godini.
Ta norma setve vazi za sejanje zitnom sejacicom, s tim da je to jako gusto za konzumni grasak a radili smo setvu na zitnu sejacicu, pa dupliranjem redova (35cm red od reda) pa na 50 i na kraju na 70cm i na tome se zadrzali, sejemo gusto u redu, ali izmedju redova ima dovoljno provetravanja i nema oboljenja i mahune budu prilicno krupne i ove godine sam podigao setvenu normu tako da sam posejao oko 70kg na jutro jer je seme bilo dosta krupnije.
 
Juce i ja posejao grasak. Sad na mojoj njivi imam cak dve kulture. Luk i grasak :) . Prete u firmi da ce da nam daju neki visak za novu godinu, ima da se castim, kupim agril i da razvucem. Sve sam uradio kako je dragorad opisao, samo sto nisam uspeo da posejem vise od 8 kg semena na 10 ari. 40 redova sa razmakom od 35 cm, na 10 cm u redu. Komsija ima neku mehanicku sejalicu nije uspeo gusce od toga.
 
Odlicno Vlado, jedino da si malo gusce u redu posejao.
Danas sam bio u obilasku i obradovao se, ina po gde koji da izbija.
 
k03dzo.jpg


ncavpl.jpg
 
Meni je grasak,vec solidno porastao. Imam i neke slike ,al ovde ne vidim neku opciju da ih uplodujem. Planiram da ga oprsacim i bacim vestacko djubrivo u prsacenje. Ps: pojedinci iz komsiluka se vec zabrinuli za plansman graska :sta:
 
хвала драгораду на корисним информацијама и објашњењима. грашак одавно обран, нешто продато, тј добар део а нешто за кућу. остало хране и за овце, парцела поорана са доста азота и остатака.
 
Sve sam procitala ali nisam videla kada stize za berbu grasak posadjen u novembru?Moze li se nakon njega posaditi paprika, mislim vremenski
 
Nazad
Vrh