Setva graška u jesen

Sve sam procitala ali nisam videla kada stize za berbu grasak posadjen u novembru?Moze li se nakon njega posaditi paprika, mislim vremenski

može ja sam to prošle godine uspeo i extra prošao
stiglo druga polovina maja 2013 mali provansanac 7 dana stigao pre pijace prodali sve za treptaj oka
 
Posejao sam 1,5 kj graska, treba mi pomoc oko plasmana odnosno prodaje na kvantasu u Novom Sadu ili Beogradu. Ako imate neke kontakte odnosno osobe na kvantasu posaljite na SMS 063257264 pozdrav Veljko
 
veljkko kad si ga posejao? Kad ti stiže za berbu otprilike?
Grasak sam posejao 20 novembra, a prva berba pocinje za 10 dana.

- - - - - - - - - -

Ja vec godinama sejem Mali Pravonsalac krajem novembra meseca i on najranije stize na otvorenom. Sejem ga na povrsinama od par jutara i sve se veoma lako proda i lepe pare se uzmu a to su prve pare od poljoprivrede u godini. Ali ima jedan veliki problem, upravo sam zvao Institut u NS da vidim da li ima semena i rekli su mi do posle nove godine nece biti semena povrca i sad sam u problemu i moracu da jurim strane sorte koje ne znam kakve su.


Evo friske informacije, zvao sam institut u S. Palanci i kod njih ima semena.

Za 1kj ti treba oko 50kg graska i odlican je predusev za jesenje kupusnjace.
Pitanje za dragorada iz baca s obzirom da seje nekoliko jutara graska, gde tako veliku kolicinu uspe da plasira i proda ? Isto tako molio bi forumase da mi pomognu oko prodaje moga graska.
 
Ljudi, kako vam je rodio grasak ove godine? Kod mene sav naterao u lisnu masu, stabljika nikad veca, ali roda slabo ima. Da li je to zbog ovih kisa i svezeg vremena, mozda mu u fazi cvetanja vise odgovara suncano i toplo vreme?
Vidjam i dosta nekih buba koje lete na cvet i cini mi se da se njime hrane, mada ne primecujem da neku vecu stetu nanose.
 
Ja planiram u subotu da berem mali provansalac, već su pune mahune na prvom spratu. Deluje mi da je dobro rodio. Pored njega imam Dzof, krupna biljka, ali mi se čini da pojedine biljke uopšte nemaju mahuna. Sad mu godi toplo vreme. Videćemo šta kaže cena na kvantašu.
 
Evo i slika mog graška na zahtev jednog našeg uvaženog člana. Setva 24. novembra, sorte Mali provansalac i Džof, jednom ošpartan i jednom okopan. Jesenas zaorano 50kg mapa i 50 kg 3x16 po kj, a proletos prihranjen sa 50 kg/kj ana jer je nešto kilavio na početku intenzivnog porasta. Na trećoj slici se vidi kako sejalica nije lepo rasporedila seme već ga je kućičala. Sada u berbi se tačno vidi da u kućicama je previše gusto i sporije je sazrevanje. Neka moderatori ne zamere zato što sam postavio post za postom.
 
Ja imam grahoricu to nije grasak ali je slicno.Ako ima snega prezivece sigurno.
Juce sam nesto cistio od snega i kad lopatom pomerin sneg koji je 15cm ispod zemlja nije zamrzla uopste.Moze on da izdrzi sigurno do -3 do -5 stepeni. A ispod snega je mnogo bolje.
 
nisam nikad prije sijao u jesen grašak do sada, posijao sam ga 20. 11.ali je bilo toplo sve do kraja 12 mjeseca pa je narasao dosta visok , bojim da će stradati dali ima ko iskustva da mi javi. Vojkovrelo slažem se sa tobom da će sada preživjeti ispod snijega ali što poslije, inaće pozdrav Aleksincu tamo sam bio u vojsci i prepuzao Rujevicu x puta
 
E brate mili nema vise vojske u Aleksincu,banda sve raspustila i rasprodala.Sad kasarne zjape prazne a parkovi narasli u korov.
 
Mome malo oprljeni listovi,visine je oko3-4 cm
proslu subotu sam pricao sa nekom babom na pijaci kaze u jesen seje neki grasak sto joj donesu iz Pule(nabavka iz Italije) po ceni od 10E za pola kg tj 10 puta skuplje nego obicno seme i kaze da je probala da ga ostavi za seme ali ne moze ne dobije isti grasak a onaj sto prodaje nece da kaze koja sorta-hibrid je u pitanju,kaze baba da je neverovatno sladak,krupan, prinosniji od obicnog,ove godine je ociscen prodavala po 2,5e kg tj malo skuplje od obicnog i kaze da je dobro prosla,probacu nabaviti malo i ja da vidim kakav je a ako neko ima pojma o kojem grasku je rec neka kaze necu mu nista :haha:
 
baba ko baba laže nema ili ja još nisam sreo hibrid obićno su sve sorte a od njih možeš uzeti sjeme ,, najslađi koji sam ja sreo je Progres ai krupan je
 
Kada najranije s proleca predlazete da sa se moze posejati grasak masinom,i koji razmak praktikujete izmedju biljaka,setva bi bila na 70cm medjuredno,dal koristite ploce za setvu soje ili kukuruza prilikom setve?Hvala...
 
Čim možeš ući u njivu. Ja sam sejao kao soju gusto, mada čini mi se da je moglo i ređe. Ploče kao za soju su korišćene u setvi.
 
Znaci na nekih 4-5 cm u redu,a setva vec krajem februara,pocetkom marta?,a prinos neki orijentacioni po kj?
 
Nazad
Vrh