Setva graška u jesen

Mislim da je neko već pisao o prinosu, bez problema preko 5 t/kj.
 
Evo malo da osvezim temu :D Ovo je grasak Mali Provansalac (Ns Seme), posejan u novembru 2014 sa mehanickom Olt sejalicom za kukuruz(duplirani redovi 35 cm).Povrsina baste je malo vise od 8 ari i utroseno je oko 7 kilograma semena. Slikano 14.2.2015
2015-02-14-151514.jpg
2015-02-14-151204.jpg
 
Mome malo oprljeni listovi,visine je oko3-4 cm
proslu subotu sam pricao sa nekom babom na pijaci kaze u jesen seje neki grasak sto joj donesu iz Pule(nabavka iz Italije) po ceni od 10E za pola kg tj 10 puta skuplje nego obicno seme i kaze da je probala da ga ostavi za seme ali ne moze ne dobije isti grasak a onaj sto prodaje nece da kaze koja sorta-hibrid je u pitanju,kaze baba da je neverovatno sladak,krupan, prinosniji od obicnog,ove godine je ociscen prodavala po 2,5e kg tj malo skuplje od obicnog i kaze da je dobro prosla,probacu nabaviti malo i ja da vidim kakav je a ako neko ima pojma o kojem grasku je rec neka kaze necu mu nista :haha:
Baba mi donela u aprilu malo tog njenog semena pa sam posadio da vidim nasta to lici mada kakve su temperature pitanje hoce li biti nesto od njega.

danas sam nabrao prvih 7kg,nisu mahune bas nabijene ali da krenem polako iznositi na pijacu da vidim kako trziste reaguje na moj divni proizvod :haha:
 
Pozdrav svima,
prosle godine mahune graska su mi bile pune crvica...kako to da izbegnem ove godine i u kom periodu ev treba prskati i sa cime? Unapred hvala. Pozrdav.
 
Pozdrav svima, vidim da tema nije aktivna neko vreme već, pa da probamo da je osvežimo malo.
Od početka teme je sve detaljno objašnjavano, generalno sam uradio sve kao što iskusniji savetuju. Imam mali provansalac na malo više od 1ha, 70cm razmak između redova, 3cm u redu. Posejan 19.novembra, odlično prebrodio mrazeve. Seme je iz NS instituta, klijavost je 99%(da ne preterujem sa 100% iako mi se čini da je tako). Da li ima neko savet oko branja, tj. više uput u to koliko je fizički izvodivo obrati za 1 dan za jednu osobu? Ja sam došao do neke cifre od oko 130kg pa me zanima jel to realno pošto iskustva nemam.
 
Za jednog prosečnog radnika računaj da će obrati oko 50 kg za 8 sati, ako ih budeš bičovao i stajao im iznad glave onda će da bude više. Podaci koje možeš pronaći u literaturi idu nešto preko 100 kg po radniku za 8 sati ali je u praksi malo teže. Samo ne znam kome ćeš prodati grašak sa jednog hektara, to ti je blizu 10t robe, a grašak u mahunama se slabo traži. Kod nas domaćice ne vole da gube vreme sa otvaranjem mahuna, lakše je istresti zrno iz kese ili konzerve. Neka ti bude srećno, i napiši kako si prošao.
 
Za jednog prosečnog radnika računaj da će obrati oko 50 kg za 8 sati, ako ih budeš bičovao i stajao im iznad glave onda će da bude više. Podaci koje možeš pronaći u literaturi idu nešto preko 100 kg po radniku za 8 sati ali je u praksi malo teže. Samo ne znam kome ćeš prodati grašak sa jednog hektara, to ti je blizu 10t robe, a grašak u mahunama se slabo traži. Kod nas domaćice ne vole da gube vreme sa otvaranjem mahuna, lakše je istresti zrno iz kese ili konzerve. Neka ti bude srećno, i napiši kako si prošao.
I meni je delovalo nerealno, zato sam i postavio pitanje. Hvala na odgovoru. Za plasman ne brinem, ulaganje nije veliko, da uspem sam sa porodicom obrati 1,5t na pozitivnoj nuli sam. Neka velika zarada nije ni bila cilj, već da se zemlja obogati hranljivim materijama. Javljam naravno..

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
posejao i ja u bašti, pola pre dve nedelje (taj je već pustio klicu) a drugu polovinu pre par dana
 
grašak je nikao tokom zime, ne baš sjajno. Na nekim mestima veoma loše, svaka 5 semenka je nikla. Ajde i to, nego što je sada počeo nešto da žuti i da vene-smanjuje se. Stablo mu isto izgleda slabo. Da li mu ne pogoduje ovo vreme (suvo) ili je neka bolest u pitanju, pojam nemam. Prvi put vidim ovako nešto. Zalio sam ga pre 2 dana, ali ne vidim boljitak. Pa rekoh da vidim da li neko zna ovde, ima li neke takve bolesti gde biljka žuti i propada. Ako ima, da počupam to na vreme pa da sejem nešto drugo.
 
grašak je nikao tokom zime, ne baš sjajno. Na nekim mestima veoma loše, svaka 5 semenka je nikla. Ajde i to, nego što je sada počeo nešto da žuti i da vene-smanjuje se. Stablo mu isto izgleda slabo. Da li mu ne pogoduje ovo vreme (suvo) ili je neka bolest u pitanju, pojam nemam. Prvi put vidim ovako nešto. Zalio sam ga pre 2 dana, ali ne vidim boljitak. Pa rekoh da vidim da li neko zna ovde, ima li neke takve bolesti gde biljka žuti i propada. Ako ima, da počupam to na vreme pa da sejem nešto drugo.

Daj sliku kolega. Lose nicanje je verovatno jer ti je smrzla klica,trebao si ranije ili kasnije da posejes
 
Nije bilo hemije. A nije ni minusa. Ali je bilo suše tokom celog novembra. Zalio sam jednom bio tada malo, možda sam trebao još.... Ovaj što je posejan početkom novembra je nikao bio pre niskih temperatura, a ovaj sa kraja novembra je nikao tokom januara, ispod snega. Procenat onoga što nije niklo u obe grupe je sličan. Inače bilo je u 3 navrata vlažnog snega koje se ukupno zadržao nekih 24-25 dana. Nešto se mislim da ova prva grupa nije imala dovoljno vlage tokom nicanja, a da je druga grupa imala i previše.... ne znam

Što se tiče njegovog venuća, sinoć sam se malo raspitao po kraju, i drugi se žale na jesenji grašak, kažu da isto žuti. Po ovome kako sada moj izgleda, mislim da ništa od njega neće biti, ali sačekaću još malo.
 
Nazad
Vrh