Secka-valjak

Spajki Ima jedan naš član fotke od "originalnog tabanala" koji se nalazi u Gornjoj Rogatici (kod Bačke Topole). Jedan stari čiča iz tog sela uzeo kompletan dob sa šinama od neke stare vršalice, skinuo šine, iskovao ih sa jedne strane i kontra ih vratio na dob pa izgledaju kao noževi na tvom "oruđu" !!! Dodao je još ram i rudu i traktor tako vuče po njivi i ruši tj; secka dva reda stapova od suncokreta. Problem je bio transport do njive jer je bio vučeni....
Pitamo mi čiču kako se zove ta sprava, kad on kao iz topa, TABANALO
:haha: i eto ustalio se ime i kod tvoje mašine :ppozdrav:


Moram podsetiti kolegu da okači ovde koju sliku tog originalnog tabanala iako je to slikano pre možda 8-9 godina....

 
Ajde ako ima neko, molim da stavi video u kukuruzistu da vidimo kako radi poso kako mi se cini mnogo manja potrosnja energije nego tanjiranje pre oranja.Hvala
 
U kukuruzistu, iz licnog iskustva, se nije bas pokazao. Ustvari samo je umulja i nista vise.
Za kukuruziste je tarup!!!
Na netu sam nasao dosta snimaka gde radi napred MAXICUT, a pozadi vuce gruber.
Tada ide kombinacija 3.00=3.00metara zahvata.
Ovo su sve veliki:
Na poslednjem snimku se vidi od 9.min rad u duvanu a posle toga rad na kukuruzistu.

- - - - - - - - - -

Ipak je ovo posao u kukuruzistu:
 
Ovaj tarup je kukuruzistu napravio posao.
U ovoj parceli bi mogla ona tvoja kratka tanjiraca, iza sejalica. Verujem da bi bilo dobro izradjeni.
 
Zadruga S.Kovacevic ima jedan ovakav trodelni valjak kupljen da bi dzombe od kukuruzovine posle siliranja drobio ali im se nije nikako pokazao moraju da ga teraju bar 25km/h da bi radio posao!
 
Zadruga S.Kovacevic ima jedan ovakav trodelni valjak kupljen da bi dzombe od kukuruzovine posle siliranja drobio ali im se nije nikako pokazao moraju da ga teraju bar 25km/h da bi radio posao!

Nazalost ne mogu da nadjem podatke za njega, ali negde sam bio procitao da se brzine krecu od 8-9km/h u usevima tipa duvana i biljaka koji sadrze dosta tecnosti-lako se seku, pa do brzine od 15-18km/h. za tipove zemljista poput Cicijevog atara (tamo je ta brzina minimalna zbog tipa zemljista da bi se kanali izmedju nozeva praznili usled centrifugalne sile i da bi on "radi posao").
Naravno, gornja granica nigde nije definisana.
 
Kolege kakva su vam iskustva sa ovakvim Sitnilicama biljnih ostataka ? Mislim da bi odlično radila posle vršidbe suncokreta. Pravi ih Bukur iz Sakula a može na jednu šasiju da se uzme ova sitnilica i kembrič valjak i da se menja.
342de8c025a613d83.jpg
viber-image-2020-05-13--14.33.26.jpg

viber-image-2020-05-13--14.33.25.jpg
 
Lagano je to,i noževi treba da su od čelika i to kvalitetnog,uz svo poštovanje imam njegov valjak,bio je kod mene trebao je videti moju sitnilicu i noževe samo je sigurni da je bolji iz segmenata bolje kopira.
 
Lagano je to,i noževi treba da su od čelika i to kvalitetnog,uz svo poštovanje imam njegov valjak,bio je kod mene trebao je videti moju sitnilicu i noževe samo je sigurni da je bolji iz segmenata bolje kopira.
Kakva je tvoja sitnilica ostataka? Mi smo naše "tabanalo" malo predimenzionisali.DalBo Maxicut od 3m ima 1750 kg a naša mašina 1920 kg.
Dobro ovo izgleda i sigurno dobro radi,video sam Satexovu masinu isto ovakvu u radu.Moraju biti baš suvi štapovi da bi odradilo posao i malo odskače cim naidje na ciglu,kamen,mišinjak...Dobro je sto precnik nije velik,samim tim se nozevi brze okrecu.
 
obim slišno ovome samo iz komada cev sigurno 2cm debljine ako se gazi red vata 5 redi,samo noževi jebu mame tanki od čelika seku,kućna varijanta lik pravio za sebe ali radi radnju.
 
Nazad
Vrh