Same

meni se desio maleni kvar,teško je palio i imao je ler gas ali dobivao je premalo goriva i dok sam pustio gas ugasio se,prvo sam uzeo membranu iz ac pumpe imala je smeća tako puno da nije gorivo moglo prolaziti
evo slike
2is737q.jpg

i zajebavala me još boš pumpa ovaj vijak sam odtegnuo sa 19 ključom koji mi služi kao kod zetora onaj gumb ja to povučem van,probao sam ga do kraja zategnuti onda nije uopče snage imao a dok sam ga do kraja odtegnuo onda se je motor vrtio na 2800 obrtaja a inače se vrti na 2400 obrtaja onda sam ga dotegnuo pa se sad vrti na 2400 obrtaja evo slike to zaokruženo je taj gumb i to je vijak koji ima rupu u sebi kroz koji ide taj gumb koji se povlači
fa7tw1.jpg

i evo video uradak da vidite kakav zvuk ima bez orginal auspuha :D
[video]http://youtu.be/XPlBtlihDLM[/video]
 
PVP pumpa mu ista kao kod mene na Hurlimanu, samo kod mene 3 klipa. Ajd molim te slikaj motor sa te strane da vidim cijelu pumpu
 
to je neka yebena pumpa kad se sastoji od više dijelova,slikal sam cijeli dio evo slika od pumpe
157f85d.jpg

35iohad.jpg

2zi6fba.jpg

inače piše mi da je to orginal boschova pumpa
 
Jbte, pa sve skroz isto kao kod mene na Hurlimann h360. Znam da Hurlimann pripada Sameu, al kod mene na bloku motora je Hurlimannov žig. Evo vidi kako izgleda kod mene:

98r9rk.jpg


Ove pumpe su inače mnogo jednostavnije konstruisane nego kod drugih traktora. Naime, svaka dizna na pumpi dobija "pogon" direktno sa bregaste osovine, nema nikakvih zupčanika i medjuprenosa (bregasta naravno dobija pogon od radilice), al je mnogo jednostavno riješeno. Evo vidi kako to izgleda:

2hwd5rq.jpg


28rigs4.jpg
 
pa potpuno su jednake samo kaj z moje pumpe idu 4 lajtungi a s tvoje 3 ali znutra su jednake,tak sam si ja zamišljal da tak zgleda ta pumpa,i ovo pod 11 kaj je to je onaj gumb kaj ne dok po zimi ga palim kaj mu je lakše :D
inače to ti je sdf pa ti imaju svi jednako jedan lambo kaj smo slagali 95 ks 5 cilindri potpuno je jednaka boš pumpa samo kaj njegva ima 5 lajtungi al jednaka je
 
Pitam vlasnike Samea,pogotovo laser serija kako vam radi plivajuci hod u oranju dali ste zadovoljni . Ja sam gledao na nekim Fiatima i Lamburdžinijima oni imaju neke excentre na vucnim osovinama pa je to nekako povezano preko sistema polugica itd. Medjutim to bas ne funkcionise u praksi naj bolje kao kod IMT a.Dali same moze orati bez pomocnog tocka a da nemoras vrsiti neprestane korekcije na rucici hidraulika(podizaca9).:ppozdrav:
 
spasoje ja mogu svojim orati bez pomocnog tocka jer imam dvije rucice jedna je za podizanje i spustanje a druga za određivanje dubine ili plivajući položaj,npr. tu ručicu za dubinu postavim na sredinu a ovu od hidraulika pustim do kraja i neće se poluga spustiti do kraja nego će ostat na toj visini koja je zadana na toj rucici
 
Posto su Hurlimann traktori jako slični sa SAME, imam pitanje bas oko hidraulike. Naime, imam dvije ručice kako je filipkc objasnio. Prva do sjedišta je kao neka "glavna" i njom mogu da odredim maksimalni gornji položaj, ona takodje može i da diže i spušta ali "grubo", dok druga od sjedišta diže i spušta, ali može to da čini jako fino (bukvalno u milimetar precizno). U kojim položajima one trebaju biti u oranju? Do istog nije daleko, posebno na parceli koju ću silirati, tu će ići mnogo stajnjaka a sa ovim traktorom nisam orao (radi se o Hurlimann H-360). Pitanje postavljam ovdje jer znam da im je hidraulika jako slična, a SAME traktori su nešto češći na ovim krajevima pa se nadam da neko ima iskustva koja je spreman da podijeli. Oranje će se vršiti sa RABE 2x12" obrtačem i sa Eberhardt 2x10" pomičnim plugom (može da se pomjera 120cm lijevo-desno, pa sa njima inače radim odoravanja i druge precizne zahvate). Oba pluga imaju točak ali me ipak zanima kako se tačno radi sa hidraulikom tokom oranja.
 
Posto su Hurlimann traktori jako slični sa SAME, imam pitanje bas oko hidraulike. Naime, imam dvije ručice kako je filipkc objasnio. Prva do sjedišta je kao neka "glavna" i njom mogu da odredim maksimalni gornji položaj, ona takodje može i da diže i spušta ali "grubo", dok druga od sjedišta diže i spušta, ali može to da čini jako fino (bukvalno u milimetar precizno). U kojim položajima one trebaju biti u oranju? Do istog nije daleko, posebno na parceli koju ću silirati, tu će ići mnogo stajnjaka a sa ovim traktorom nisam orao (radi se o Hurlimann H-360). Pitanje postavljam ovdje jer znam da im je hidraulika jako slična, a SAME traktori su nešto češći na ovim krajevima pa se nadam da neko ima iskustva koja je spreman da podijeli. Oranje će se vršiti sa RABE 2x12" obrtačem i sa Eberhardt 2x10" pomičnim plugom (može da se pomjera 120cm lijevo-desno, pa sa njima inače radim odoravanja i druge precizne zahvate). Oba pluga imaju točak ali me ipak zanima kako se tačno radi sa hidraulikom tokom oranja.

Ručicu za finu ragulaciju pustiš do kraja dolje,a s drugom ručicom složiš dubinu oranja,dalje radiš samo s drugom ručicom,ovu koju si naštelao za dubinu oranja ne diraš.
 
spasoje ja mogu svojim orati bez pomocnog tocka jer imam dvije rucice jedna je za podizanje i spustanje a druga za određivanje dubine ili plivajući položaj,npr. tu ručicu za dubinu postavim na sredinu a ovu od hidraulika pustim do kraja i neće se poluga spustiti do kraja nego će ostat na toj visini koja je zadana na toj rucici
sta ce se desiti u slucaju da sa prednjim tockoma padnes dole ili se popnes gore pr. ovratine ili ako zdnji desni tocak naidje na veliku grudu ili oplazinu u brazdi . Da li ce plug i dalje ravno orati ili ce i on popliciti ili podubiti zavisno od situacije.:ppozdrav:
 
spasoje,znači npr.da mi prednji točkovi propadnu dolje plug će se dizati a naprimjer ako prednji točkovi će se dizati plug će normalno orati
@zombie666 slušaj ako imaš na tom rabeu kotač nemoraš koristiti ručicu za dubinu,ja imam rabe 2+1x12 plug vjerovatno ko tvoj i skinuo sam treću brazdu dolje ali sam ju nazad gore stavio,kod njega uopče nisam regulirao visinu pomoću hidraulika nego pomoću kotača,nego jedino reguliram visinu hidraulikom dok orem plitko jedino onda

nadam se da su vam informacije koristile
 
Hvala Filipe! Plug je imao točak ali ga je neko ukrao tokom transporta, pa sam napravio novi (mogu ti poslati sliku ako te zanima). Mislim da bi bilo najbolje rješenje ne zezati se sa hidraulikom već ga jednostavno, kao što ti kažeš, spustiti na točak i to je to.
 
Ne liči Same na Hurlimana već obrnuto. H468 je SAME, samo što je ofarban u zeleno i na njemu piše Hurliman. "Zelena" serija tj. H360 kao moj i ostali, H470, H490, H5110... su poslednji pravi Hurlimann-i mada već i oni imaju mnogo toga zajedničkog sa SAME traktorima.
 
Nazad
Vrh