Sa čim perete poljoprivrednu mehanizaciju? --> perači pod visokim pritiskom.

Stave dugu cev da ne bi gurnuo drugu ruku pred diznu. Evo kako sam došao do tog zaključka:
Jednom sam bio pametan pa hteo da sperem drugu ruku od blata pa se nekako rasteglio i gurnuo šaku ispred dizne. Sreća što imam neki slab amaterski puromat pa mi nije prosekao šaku, al' prilično je bolelo. :haha:

Inače, i meni bi mnogo puta godila kraća cev, i još više od toga da nije prava već zakrivljena na vrhu.
 
To zavisi od dizne,mislim da rotirajuca dizna najvise boli kad se stavi ruka ispred mlaza,ja koristim neku sa dosta sirokom lepezom i mogu da perem ruku na 20-ak cm od dizne,pecka samo ,nije strasno,no imam krokodilsku kozu na sakama pa mozda je i do toga :p.
 
Па та ротирајућа ти је ништа друго него уски млаз на стандардној глави који ти уштеди труда да не мораш да млатараш тамо-амо стандардном подешавајућом млазницом. Дакле, и та ротирајућа и та стандардна подесива подешена на уски млаз су подједнако болне.

А овако генерално, где приметиш разлику између просечног електричног апарата и овог твог бензинског?
 
Та ротирајуђа(турбокилер) има ротирајућу куглу у глави. На велики керчер кад се намонтира даје јачи притисак него стандардни наставак. Како не знам. Један на послу пробао да опере чизме и остао без њих. Одлично скида масноћу и фарбу са трактора.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Летос сам имао први контакт са том ротирајућом главом прикљученој на неки дечији апарат који тера до 110 бара. Уз помоћ летве на коју сам фиксирао пиштољ, да не бих сам морао да се завлачим унутра, очас посла сам опрао унутрашњост пластичне цистерне од 3700 литара од којекаквог талога од ложака и свега што је током времена упало унутра и залепило се. После сам то чудо пробао и на којекаквим својим машинама и могу да кажем да "ми густо мућо".

Ено јуче чекам свој ред у продавници и видим човек купује повећи "Вомаксов" перач, ал' док си инвентарисали шта има у кутији, нисам видео да их испоручују са тим перачем и прво што сам помислио је да су га ускратили за користан додатак.
 
Кад су куповали на послу велики керчер 2000 бари притисак, кугла се посебно куповала. И користи се само за рибање објеката. Не сме се ударати ни да испадне на бетон ни под разно. Веома лако се квари/блокира. И још једна ствар на нашем тржишту не постоји стандард тако да се деси да на једној машини ради а на другој не. Један од разлога су спојеви да ли су конусни или равни. Чак није исти ход навоја на крајевима црева високог притиска. Када се купује неки прикључак обавезно узорак понети.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
@Зорге Pa sad mozda i nema neke razlike,ali koliko sam gledao po netu,nekako motorni peraci daju malo vise u proseku od elektricnih,za slicne cene.Ipak npr da bi imao 170-180+ bari radni pritisak(ne maksimalni koji pise kod vecine elektricnih tipa 180-220 maksimalni,a radni u proseku do 150 samo),i da bi imao neki solidan protok,to su uglavnom trofazne i skupe masine,ja ni nemam trofaznu struju.A za te iste specifikacije benzinski motor od 5.5-6ks to gura bez problema.Sve u svemu trazio sam sto veci radni pritisak ,protok tu i tamo,i uopste nije lose da moze sam povlaciti vodu iz cisterni i slicno,to sve za neku ok cenu jedino motorni daje ,opet kazem koliko sam gledao po netu,mozda gresim.
Inace,danas rastavio pusku peraca da vidim kako da je skratim xd,i hvala bogu kinezi nesto da naprave dobro,nije vareno ili presovano,nego ceo pistolj je spajan sa navojima,posto nemam nareznice,odnecu ga u komsiluku do majstora jednog i to bude reseno za ispod pola sata ,sa preko metar duzine cele puske na +- 40cm.Naravno ne za stalno,nesto kao izmenjivo ,ako mi nekad treba krace za nepristupacna mesta samo odvijem duzu cev i zavrnem kratku.
A dizne su inace koliko znam kod svih tih motornih peraca brzo izmenjivog tipa,ono kao na vazdusnom kompresoru ili izlazi hidraulike na traktoru,nema navoj,ako se o tome pricalo ?.
 
Ja bih na mom jos produzio pusku :haha: , sav sam mokar kada operem traktor ili sta vec.... prao sam filter za vazduh od ferkica,donji poklopac sam stezao u srafstuk pa izokola, stegu (ima je 10 kila sigurno) sam morao da oslonim o stepenice da je ne bi odgurala masina :haha:.... dao matorom da proba, mal ga ne preturi, do duse nema neku kilazu :haha:....
 
Ima li ko od iskustva sa Ferm grm1026 peracem? Ima navodno 170 bar.
Jeftinija solucija Lavor ninja sa 130 bar. Da li ona radi posao ili bas toliko fali jacina koliko ima prvi?
 
Tih 170 bari sumnjam da je radni,stalni pritisak,tako mi nesto objasnjavali u prodavnicama da kao gde pise maks radni pritisak nije isto sto i radni,dal ne moze raditi dugo pod tim pritiskom ili sta vec nzm.Bolje gledaj podatak sta pise pod radnim pritiskom,sigurnije je po meni.
 
Lavor sam imao 2005.Bio je od 110bar.Odlično se pokazao. Godinama sluzi dok ga mraz nije jedne noći dohvatio.
 
Јесенас сам пазарио "Лавор", модел "Предатор 180 Дигит", у "Окову" по акцији за око 20 'иљада, што је била цена перача ових неколико "полу-брендова" на нашем тржишту са сличним моделима (типа "Вомакс"). Радни притисак му је декларисан на 150 или 160 бара, што је свакако мање од тих 180 који су у називу модела, ал' ради како ваља.

Особеност су му три нивоа снаге, или боље да кажем, три брзине. Обзиром да апарат користим за прање свега и свачега, од тепиха, бицикала, великих пластичних посуда, па до пољо-хардвера, мени та опција добро дође и свака од три брзине има своју намену.

У комплету са апаратом дошло је 8 метара црева, пиштољ са... 3-4 главе (класична подесива, она турбо, нека за шампонирање....), па две четке - једна ротирајућа, друга обична.... Укратко, чини ми се да је то фин сет за те новце и јачину коју апарат има (мотор 2,5 киловата). Ако га не будем немилице арчио и мало пазио, мислим да може да се догоди да ме дуго служи.
 
Ja sam proljetos kupio pomenuti lavor 130 bar (ili bi 135). Za poslove oko kuće nije loš, ali je to daleko od nekih profi mašina. Uglavnom, u skladu sa cijenom.

Posluži odlično da operem auto, tepihe, betonske staze oko kuće (razrađivanje mu je bilo da skine debele slojeve lišajeva i mahovine sa nekih 150 kvadrata betona) i razne alatke.
 
Poslednja izmena:
Gledaj da glava mašine-perača bude aluminijumska, nikako plastična.
Dobro bi bilo da znaš od kog materijala su ventili.... Najbolje bi bilo da su od inoksa, mada i plastični su dobri ali onda nemoj da priključuješ perač na bojler. A ako ga i priključiš, nikako ne sme biti veća temp od 60 stepeni.
 
Kod mene su na karcheru 570 metalni ili aluminijski izlazi nisam siguran i kad sam pito majstora dal su moguci neki veci kvarovi posto kupujem polovno kaze da uzimam odma i samo da prelijepim rucku na pistolju jer valjda zna unutra da ode nesto ako se stalno pusta i prekida voda na pistolju.Valjda je unutra sve od metala pa dugo traje kolko je njega shvati.
 
Metalni izlaz nije. Nema ništa metalnih komponenti zbog korozije. Neka legura aluminijuma i špijatera (kao da sam čuo da ga neko naziva dur aluminijum... al ne bitno skroz). Uglavnom, majstor te sve dobro savetovao.
 
Ručka na pištolju se vezuje najviše zbog prekidača koji treba da štedi struju, tj da isključi struju kad se pusti ručka. Taj prekidač često zaglavi i onda aparat ne radi, pa da bi se to predupredilo onda vezuju ručku da se taj prekidač ne bi njako. Ja imam dva starija puromata koji nemaju taj prekidač, već običan baj-pas u pumpi i već godinama ručku stiskam i puštam po potrebi, i nikad problema... Al' to su slabiji aparati i želja mi je da nabavim karcher 720...
 
Koliko vrijedi karcher hds 790, vizuelno, onako i nije nesto, ispravan osim nekog elektro-magnetnog ventila koji pusta sampon?
 
Nazad
Vrh