Sađenje bagrema i bagremar

izuzetno teska godina za posadjene bagremare! susa je desetkovala broj primljenih sadnica p[osebno onih koje nisu cepovane. Cepovane sadnice su se ove godine nesto bolje primile, sto je i sustina samog postupka cepovannja...
 
Isto sam ja prošao sa topolom, sa čepovanim sadnicama. Kasno smo ih sadili i jedva trećina da se primila.
 
jesenja sadnja za topolu je obavezna osim u slucajevima visoke podzemne vode kada se moze uspesno saditi i u prolece. Ali ove godine bagrem je stradao posebno ovaj prolecni...
 
Slažem se ali zbog vode nismo mogli ući ranije. Čak i sadnice koje smo sadili u vodi, gde je vode bilo u samoj rupi se nisu ništa bolje primile... Da ne dužim, pisaću izveštaj o tome u temi o Topolama kad se nakanim. :osmeh:
 
Koliko treba bagremu da nikne iz semena?
Posejao sam pre neki dan u saksiju dvadesetak semenki za probu da vidim kakvo je seme...
 
Ja sam pre jedno 17god. sa majkom i bratom jos dok smo bili deca sadili neki industrijski bagrem,on je izrastao jako visoko nema nigde grana,ali su stabla za to vreme najvise 10cm precnika, da li je nekome poznata ta vrsta ,i da li je trebalo da se krati odmah posle sadnje...?
 
ako nisi tretirao seme nece ti nici. Ima jaku semenjacu i potrebno je izvrsiti tretman semena jednim od nacina pre setve...

- - - - - - - - - -

Ja sam pre jedno 17god. sa majkom i bratom jos dok smo bili deca sadili neki industrijski bagrem,on je izrastao jako visoko nema nigde grana,ali su stabla za to vreme najvise 10cm precnika, da li je nekome poznata ta vrsta ,i da li je trebalo da se krati odmah posle sadnje...?
obican bagrem , gusto posadjen...
 
Jedni bagrem koji je ajd nesto kao uvrsten u sortni je onaj medonosni [pcelarski] - svaki je medonosan ali ovaj tip daje vece kolicine meda u pcelinjoj ispasi
I kao takav ne dobijaju se sadnice iz semena vec iz korenovih maladara - da bude istog genetskog materijala
Gusta sadnja ima posledicu rata svake jedinke za svetloscu, pa se takmice u rastu u vis a ne sirenju krosnje.
Cepovanje [osecanje stabla na nekih 5-10cm od zemlje] - prosto dobijas 2-3godisnji koren na mladu biljku [kada potera granu izbere se najjaca ostale se odseku] i ta grana ima hrane u izobilju, pa raste jace i brze - dobija se dugacko i ravno stablo

Madjasrki hibridni bagrem Debrecin - imaju ga na NS institutu ali samo za jako lipe ljude :osmeh: [tako sam cuo]
 
Danas prodao poslednje sadnice. Nikad ranijezavrsena sezona. Kao i zadnjih 5 godina cena je bila 10 din
 
Celu temu sam prelistao. I sad se dvoumim da li posaditi bagrem ili ne. treba mi za ogrevno drvo. imam 8600 kvadrata plac, nije pod vodom, ali je u dolini pa je malo vlazniji u nekim periodima u godini.
1. Koliko sadnica bi tu trebalo da stane, i koliko novaca mi treba u startu, za sadnice mislim, ostalo cu resiti.
2. posle koliko godina bi trebala biti seca, i koliko kubika mogu da ocekujem za celu povrsinu.

Kalkulisem, plac mi stoji prazan, a nemam neku pametniju ideju sta raditi. Paulownia me ne zanima
 
Ja ga nevolim kao biljku jer se strmoglavo siri i za par godina posle sece rasiri se u susednu parcelu lagano.
Ali dobar ja za ogrev nesmetano raste nema bolesti treba ga prve godine ucuvati od korova jedno do dve spartanja i okopavanje jedno su sasvim dovoljni vec naredne nema potrebe za nikakvim odrzavanjem
nemora da se navodnjava odlicno podnosi susni period gotovo je neunistiv


Послато са SM-G313HU уз помоћ Тапатока
 
Celu temu sam prelistao. I sad se dvoumim da li posaditi bagrem ili ne. treba mi za ogrevno drvo. imam 8600 kvadrata plac, nije pod vodom, ali je u dolini pa je malo vlazniji u nekim periodima u godini.
1. Koliko sadnica bi tu trebalo da stane, i koliko novaca mi treba u startu, za sadnice mislim, ostalo cu resiti.
2. posle koliko godina bi trebala biti seca, i koliko kubika mogu da ocekujem za celu povrsinu.

Kalkulisem, plac mi stoji prazan, a nemam neku pametniju ideju sta raditi. Paulownia me ne zanima
Kazes da je plac u dolini i da je vlazniji u nekim periodima godine. Bagrem voli rastresita aluvijalna zemljista, laka tj. treba izbegavati ilovace svih vrsta(glinovite,peskovite...). Gde god da ga posadis on ce 90% slucajeva da se primi ali dalji porast jaaako zavisi od zemljista i uslova.
Bagrem ne trpi plavljenja i na to obratite paznju. Za ogrev ga ljudi zadnjih 10-ak godina sade na 1,5m * 1 m tj. tebi bi trebalo oko 5750 komada sadnica. Sadnja ide lako i brzo i obavezno je da se u prolece uradi cepovanje tj.odsecanje nadzemnog dela. Jedino tako se mozete nadati dobrom prijemu sadnica.
Sto se tice vremena sece, e to je najveca enigma i pitanje svih pitanja... Covek koji je od mene kupio sadnice pre 9 godina sada ima ozbiljnu sumu za secu. Moze da izvuce min. 2 stuba po stablu a ostatak ide za ogrev. Napominjem da je suma na cistom pesku. Naravno nije svako stablo takvog kvaliteta jer su pojedina stabla usled bitke za sunce zaostale u razvoju i ostale u senci i samim tim nisu narasle nego su ostale na nekih 8-10 cm precnika imoze se koristiti samo za ogrev.
Obrati paznju na zemlju tj. da nemas neke indikatore jako vlaznog zemljista (trska,sas...) , otkopaj koji asov na raznim mestima na placu i vidi kakva je zemlja u pitanju (crnica, ilovaca, ima li primesa peska...). Ako ti se ucini da je zemljiste ok pogledaj da nije slucajno vecim delom dana u senci (spominjes dolinu a bagrem jako voli svetlo) nista te ne sprecava da posadis bagrem. Mnogi ga kritikuju ali neopravdano. Nema boljeg drveta koje brze raste od bagrema i ne trazi neke velike paznje.
Ja naravno imam sadnica ali ovo ti pisem objektivno skroz.
 
Zemlja je crna, puna humusa. Po katastarskim papirima mislim da pise livada 4 klase. plac nije krcen godinama, i od rastinja se nakupilo humusa, tako da treba ga okrciti prvo, prerovati i uzorati. kazi mi taj cojek sto je uzo od tebe i sto sad ima 9 godina, koliko cm je u precniku deblo sada. realno. koliko se moze racunati kubikA na tih 5750 komada za 10 godina starosti? otprilike govorimo, kalkulisem samo da znam dal da se upustam u to ili ne
 
prema tablicama koje se koriste u sumarstvu na 1 ha bagremove sastojine, prvoklasne, mozes ocekivati oko 126 kubika drveta. po meni ako pravis plantazu sa sadnjom 2x2 mozes ocekivati skoro duplo vise...
 
Ne bih se zajebavao s tim onda. treba da cekam 10-15 godina da bi dobio MOZDA 12000E . 240 kubika x 50e kubik.... tako da mislim da cu vecu zaradu ostvariti ne nekoj drugoj kulturi. razmislicu jos koju i sta
 
Nazad
Vrh