Sađenje bagrema i bagremar

ne znam kada si sadio bagrem , ali ako je jesenja sadnja skrati bez brige...
 
Sađeno je jesenas. Na koju visinu treba skratiti? da li je dovoljno na nekih 10 cm iznad površine?
 
sadnice se po pravilu cepuju do zemlje. Ako ih cepujes na 10 cm dobices zbun. Slobodno seci do zemlje eventualno na 1-2 cm od zemlje...
 
Pa recimo da secem posle 10-12 godina, mislim da je sasvim dovoljno da naraste da moze da se sece, a opet i da se spase od drvokradica koji operisu veoma ogranizovano.
 
u desetoj godini starosti , prvom bonitetu i sadnjom 2x2 ukupno proizvedena drvna masa je 126 kubnih metara. E sada oduzmi otpad (obicno se racuna 15%) i dobijes okvirnu zapreminu.
 
nesto mi to retko izgleda,kod mene je 1,5m red od reda i 1m u redu mada negde ima pokoje prazno mesto gde se nije primio
znas li mozda na takvu gustinu koliko bi bilo drveta?

doduse moramo uzeti u obzir da ima svakakvog drveca, moj bagremnjak je star 30-tak god. i ima drveca sto daju oko kubika ogrevnog drveta(obicno u krajnjim redovima gde su imali vise mesta za rast) i onih koji daju par cepanica
 
To je dobar sklop za početak ali si trebao odavno da proredjuješ, gde može 30 godina stara šuma da raste na 1x1.5 metar. Tako samo gubiš na produktivnosti kao što možeš i sam da vidiš jer samo na krajevima raste normalono.
 
bas kao sto rece kolega dzionik, to je ok za pocetak ali kasnije sklop treba da bude 2500 stabala po hektaru. To je idealan sklop za bagrem kod nas. Tako knjige kazu...a i praksa
 
Godinama već razmišljamo da na parceli kojoj se uglavnom može prići samo helikopterom, u većem delu godine, zasadimo bagrem.

Problem je u tome što se bojimo širenja bagrema i na komšijske parcele što verovatno oni ne bi rado prihvatili a i nije u redu. Postoji li način da se to spreči, neko je pominjao kopanje kanala pored parcele da li to ili nešto drugo može da pomogne? Da li je to neko probao i uspeo da spreči širenje?
 
Moj ti je savet da ga posadis i budes bez brige. Naravno odmakni prvi red od komsijine njive bar jedno dva-tri metra (zbog hladovine). Bagrem se siri vegetativno uspesno, ali je potrebno da mu se zile ostete ili na drugi nacin iziritiraju i pokrenu rast. Iz semena se ne siri ili jaaaaako tesko. Onih par metara do komsije ce ti dati dosta vremena da bagrem vec naraste i bude zreo za secu ako se i pojavi kod komsije. Pa meni je avlija na salasu puna bagrema pa nemam ni jedan jedini koji raste pored sa namerom posadjenog bagrema a i imaju vec 20-30 godina. Travnjak se redovno kosi i odrzava...
 
gm80

Pošto vidim da se dosta dobro razumeš u ovu materiju, zanima me da li može bagrem koji sam gusto posejan da se prska herbicidima. Ja sam se fizički obračunavao sa korovom i nisam smeo da rizikujem sa herbicidima.
 
Zanima me koje je rastojanje najbolje za sadnju bagrema,posto imam 500m bagrema uz njivu pa bih da posadim jos koju sadnicu?hvala unapred
 
Pa u startu se sadi jako gusto, onda kako stabla rastu a krošnje se šire se vrši proređivanje, jer ovi koji se u tom ranijem periodu uklanjaju mogu da posluže kao stubovi. A što se tiče školske preporuke za sadnju, onako kako knjiga i stuka kažu, to ne znam, ali kako je bagrem značajnija biljka, sigurno da postoji i preporuka struke.
 
2m x 2m, optimalan razmak sadnje. Zadrzavajuci optimalnu gustinu (2500 kom/ha) moguce je menjati razmak sadnje izmedju redova kako bi se omogucila masinska medjuredna obrada u prvim godinama ...
 
Ovo sto cu sada da pitam nema veze sa bagremom ali na zalost jos uvek mi nije dozovljeno da otvorim novu temu tako da cu otici u off topik, ne svojom krivicom. Ima veze sa drvecem pa sam zato ovde odabrao.
Interesuje me da li neko zna za neki preparat kojim se premazuju panjevi da bi se sprecilo da iz panja krenu da rsatu izbojci. Znam da u Sremu prilikom obnavljanja suma hrasta luznjaka panjeve premazuju nekim pereparatom i na taj nacin onemogucavaju da iz panja krenu izdanci. Mi ovde kod nas imamo problem sa grabom i grabicem u sumama hrasta sladuna i cera. Svaki pokusaj obnavljanja tih suma propada jer grab i grabic uguse hrastov podmladak zato sto rastu brze od njega, pa hocemo da pokusamo za premazivanjem panjeva. Takodje i iz posecenih hrastova krecu izbojci i na taj nacin ponovo dobijamo izdanacku sumu koja je loseg kvaliteta umesto sume semenog porekla. Zir koji je pao pre sece nikne ali ga izbojci iz panja uguse zato sto brzo rastu. na taj nacin umesto sume semenog porekla dobijamo izdanacku sumu.
Da li neko zna za neki preparat koji moze da se iskoristi za ovu namenu? Mozda neki od totalnih herbicida ili postoji neki preparat bas za ovo sto sam opisao?
 
Meni je pricao covek koji je u Nemackoj radio kao drvoseca da su oni, navodno, kada odseku drvo panj prskali nekim mikrobioloskim preparatom u obliku spreja i da panj u potpunosti istruli nakon dve godine. Ja ga pitam kako se zove, a on ne moze da se seti. E sad, da li me je folirao ili... pitanje je? A i treblo bi mi tako nesto, pa ako neko zna nesto o tome...
 
Nazad
Vrh