Sađenje bagrema i bagremar

Sta uradi od tako ljepe parcele , gdje ti pamet bila , pa suma se sadi na zemlji koja nije ali bas za nista , a ovo bar na oko djeluje ljepa parcela i ljepa zemlja.
Sto ne kupis zemlju negdje u brdu , na nekim padinama i posadis sumu , pa ja sam iskrcio bagrem kraj njive , evo vec 8 godina mi stalno izbija mladi iz nekih zila koje jos valjda nisu istrule , pa ovo ce da zezne sve tvoje susjede koji imaju njivu oko tvoje ima da i oni za 5 godina imaju bagremik bez sadnje , hee , heee , heeee
 
Da li mogu da upotrebim prošlogodišnje seme za setvu na proleće. Da li gubi seme na klijavosti i koliko?
 
stvarno, i meni deluje ovo kao lepa njiva.Koliko si daleko sadio od komsijine njive?da ne bude problema?ja sam cuo da je pozeljno da se kopa kanal, i to dubok okolo kako se ne bi bagrem prosirivao u susedne parcele
 
Mojalova možda je pogrešio ako je njiva baš dobra ali i ti si brate pogrešio što si okrčio medju. Bagrem je leguminoza i ne smeta toliko usevima koliko ima koristi od njega.
 
Sa jedne strane je burazerova šuma, a sa druge strane je takođe moja parcela. Da ponovim još jednom da je parcela udaljena 10 km od kuće, da izgubim 2 sata u transportu, da obrađujemo 30 godina ovo zemljište i dobro znam šta i koliko može da rodi na čistom pesku. Sto se tiče rastojanja od međe mislim da je 3 m sasvim dovoljno i ne bi se složio sa nekim clanovima da je ne moguće zaustaviti bagrem kad poćne da se širi.
 
pa moguce ga je zaustaviti, ali je pitanje kako bi reagovao komsija kad krene.I ja imam jednu livadu koju nameravam da zasadim ili bagremom ili necim drugim, a do sada to nisam uradio samo iz razloga sta ce da kazu komsije.zato jos uvek razmisljam i gledam sta cu.ono za kanal sam cuo, ali mi se nesto ne kopa u krug.ima dosta
 
Ma kakvo kopanje kanala. Burazer ima bagremar pored mene u 5. godini, nikad do sada nije bilo problema. Redovno ga je orezivao da raste uspravno, čak se nije ni naslonio na moju stranu parcele. Ljudi sade, odvoje dovoljno od komšije i nema probleme, jedino ako te komšije ne obrađuju svoju zemlju onda ni nemaju pravo da se bune. Ja sam izorao plugom bez problema jednogodišnje sadnice, a o samoniklim neću ni da pišem. To može svaki plug da odradi samo treba redovno obrađivati.
 
Sam sam proizveo. Posejao ih 20. Aprila, a vadio plugom početkom Decembra. Trebao sam vaditi sadnice i ranije, ali sam kao i svi čekao kišu zbog presađivanja. Proizveo sam oko 3000 sadnica bez uloženog dinara. Ove godine mi treba još 3000 sadnica.
 
Zdravo narode. Evo i ja da pomognem u sadjenju. Seme (mahune) sam skupljao ujesen po bagrenjaru i ocistio.
Krajem aprila 3dana pre sejanja seme se sipa o KLJUCALU vodu pomeri sa sporeta i mesa dok mozete da drzite prst u vodu.
Ostavite da se voda ohladi sa semenom jedno 2h,pa onda ocedite vodu pokrite vlaznom krpom i ostavite na kraj sporeta (ne mnogo vruceg) i nakon 3-4 dana seme ce proklijati.
Ja sam ga sejao u brazdi motikom na razdaljini oko 10 do 15cm. da bih mogao da ga plevim. Seme sam posipao rukom u brazdu kao nekad stari sto su sadili konoplju.
Ujesen sam ga povadio kad je list opao oko novembra i sadio 1,5m*1m. One sa vecim zilama budakom a ostale metalnom sipkom-stanglom.
Nisam se setio pluga mnogo je lakse ako imate vise probajte. Ja sam posejao oko 60ari, pre 5god. i posekao ga prosle godine bolje raste i ima iz jednog panja po 3-4 stabla.
Jesam bio opsiran ali mislim da sam vam pomogao.
 
sve si posekao posle 5 godina? ili si proredjivao?sta ima da se sece posle 5 godina?kolje ili si to uradio da bi bolje raslo
 
sve sto vas interesuje u vezi saddnje bagrema , sadnica, sece... pitajte me slobodno! ovo je moja struka. Ne znam koliko ste upuceni ali postoji mogucnost da se dobijaju subvencije od drzave za podizanje zasada. Treba uzeti svaki dinar koji se nudi. procedura nije jako komplikovana i polako to pocinje da se realizuje kod nas. Za sada najvise para se dobija za topolu ali i za bagrem mada ne tolio. Slobodno pitajte .
Moze se organizovati i vise ljudi koji bi hteli da sade sumu, samim tim bi se moglo konkurisati za sledecu godinu.
pozdrav
 
Posekao sam sve redom (debljina kao ruka) i do jeseni iz svakog isecenog stabla izbila su po 3-4 stabla debljine 1 do 2 cm. Tako se radi u mom kraju. Prvi put sece se rucno ne motorkom zbog ulja iz lanca.
 
sve sto vas interesuje u vezi saddnje bagrema , sadnica, sece... pitajte me slobodno! ovo je moja struka. Ne znam koliko ste upuceni ali postoji mogucnost da se dobijaju subvencije od drzave za podizanje zasada. Treba uzeti svaki dinar koji se nudi. procedura nije jako komplikovana i polako to pocinje da se realizuje kod nas. Za sada najvise para se dobija za topolu ali i za bagrem mada ne tolio. Slobodno pitajte .
Moze se organizovati i vise ljudi koji bi hteli da sade sumu, samim tim bi se moglo konkurisati za sledecu godinu.
pozdrav

Da li znaš da nam kažez nešto više u vezi subvencionisanja države za pošumljavanje. Koji su uslovi za bagrem i topolu?
 
Ove godine je bilo obezbedjeno oko 350 mil dinara za poslove u sumarstvu na teritoriji Vojvodine. Dobar deo je isao na podizanje novih zasada. Posto je Vojvodina poznata kao najobesumljenija regija u Evropi sa nekih 6% sumovitosti. . Plan je da se to podigne na nekih 14%, da bi se plan ostvario neophodno je ucesce privatnog sektora tj. potrebno je podizanje privatnih suma. Od ove godine za podizanje sume moze da se konkurise za svaku kategoriju zemljista (do sada samo zadnje dve kategorije), samo je potrebno da se direkciji za poljoprivredno zemljiste posalje dopis o prenameni zemljista. Mislim da se to radi tako sto poljoprivredni insp. napravi zapisnik o stanju na terenu i zapisnik zajedno sa vasim podneskom saljete u direkciju. Ovo ide uigrano zato sto je u pitanju interes drzave i nema brige oko prenamene. Zatim morate pre sezone posumljavanja a i ranije da nadjete neki registrovani rasadnik (spisak ima na sajtu sekretarijata) od kojega ce te vi preuzeti sadnice pre posumljavanja (ovo je neohodno uraditi sto ranije kako bi rasadnici javili sekretarijatu koliku potraznju imaju za sadnim materijalom, i da sekretarijat vidi da li mu se to uklapa u racunicu tj. da li ce to da finansira). Znaci vi preuzimate sadnice BESPLATNO i vasa obaveza je da ih o sopstvenom trosku posadite, a rasadnici dobijaju pare od sekretarijata i to pola odmah a pola posle par godina ,kako bi se sekretarijat uverio da je to podignuta suma. E sada kako ce rasadnici stimulisati poljoprivrednike da odrzavaju taj zasad (to je i njihov interes) jos nije razjasnjeno, ali izgleda da ce i sam poljoprivrednik dobijati pare za negu zasada na svoj racun. Ovo mislim da nije jos 100% utanaceno.
Treba vam i plan posumljavanja (rado cu vam pomoci) od licenciranog dipl.ing. sumarstva. Sve u svemu ako ima interesenata za sadni materijal, tehnologiju podizanja zasada (topola,bagrem - to je sada najaktuelnije) javi te se . Raspitacu se direktno kakvi su jos uslovi i to je to
pozdrav
 
Posekao sam sve redom (debljina kao ruka) i do jeseni iz svakog isecenog stabla izbila su po 3-4 stabla debljine 1 do 2 cm. Tako se radi u mom kraju. Prvi put sece se rucno ne motorkom zbog ulja iz lanca.
A sta smeta ulje iz lanca? ako mislis da nece rasti novi varas se,sve sto sam u jesen posekao u prolece iz panja izbijaju par novih stabala


nego ljudi da vas pitam kad posadite bagrem da li ga skracujete? matori kad je sadio pre 30-tak god. skracivao na par okaca a kaze(ili je cuo) da je bolje skratiti na 1-2 okca jer onda brze raste(navodno), nesto poput ovoga sto @necajaca kaze
 
To je istina. Daleko brže raste kad se skrati. Koren mu se užili u prvoj godini i posle kada se skrati samo šiba ko iz vode. Ipak ja moj nisam skraćivao sto ne mora da znači da neću. Sve zavici koliko štete naprave zečevi na kori. Kada se skrati u glavu onda ima dodatnog posla dok se neodneguju 2-3 izdanka.
 
ti radis skracivanje u drugoj godini i to sto kazes da se prvo uzili koren ima logike medjutim moj matori je skracivao pre sadnje i posle nikakvih poslova nije imao niti je bilo 2-3 izdanka,potera on 2 ali se ubrzo osusi i otpadne jedan a to kad ima 2-3-4 izdanka je jedino kad se stablo otsece ali i to posle nekoliko godina se samo regulise. ovde nema problema sa zecevima.
 
U tehnologiji podizanja zasada bagrema kao obavezna mera se navodi takozvano 'cepovanje' sadnica. To je upravo skracivanje nadzamnog dela do zemlje kako bi na prolece koren isterao vise izbojaka od kojih se kasnije ostavlja jedan najbolji.
Naj cesca greska koja se desava kod podizanja zasada je dubina sadnje sadnica. Ljudi jednostavno sade bagrem preduboko! potrebno je da dubina rupe bude takva da sadnica na terenu bude na istoj dubini kao i u rasadniku. Lako se to vidi na korenovom vratu...
Potreba za 'cepovanjem' se javlja iz tog razloga zato sto u prolece dolazi do razvoja pupoljaka i listanja sadnica , covek taman pomisli da su se primile kad se one od jednom osuse. Ovo se javlja zbog toga sto se koren prilikom vadjenja u dobroj meri redukuje i to najcesce one najfinije dlacice koje upravo crpe najvise vlage iz zamljista. Takav koren jednostavno ne moze da zadovolji potrebu za vodom lisnih pupoljaka, koje je toplo vreme izmamilo i koji listaju zahvaljujuci rezervi vlage u samoj stabljici...:osmeh:
 
Juče sam bio u bagremaru i popriličnu štetu su napravili zečevi na mladim sadnicama. Kora je izgrickana na 50 % sadnica na visini od 20 - 30 cm od zemlje. Sta da radim? Da li da skaćujem sadnice??
 
Nazad
Vrh