Rutava buba

U pitanju je biološko sredstvo zasnovano na bakteriji Paenibacillus popilliae koja izaziva smrtonosnu bolest larvi tvrdokrilaca. Konkretno, na zapadu, koristi se za suzbijanje ove dve štetočine:

Japanese beetle
jbadult.jpeg
japanese-beetle-info1.gif


Oriental beetle

black-gold-beetle-oriental-beetle-21300776.jpg


Obe vrste (a ne zna se koja je gora) prave ogromne štete u americi i rade isto ono što i rutava buba kod nas, čak i gore jer rutava napada list i koru u nedostatku cveta a ove dve satiru redom.
Imago se hrani prvenstveno cvetom, mada u retkim slučajevima, i to na mlađim biljkama i u nedostatku cvetova, grize lišće i stabljike korova i gajenih biljaka.
http://www.poljoprivreda.info/?oid=9&id=187

MILKY SPORE bakterija ubija ne odrasle jedinke već njihove larve koje žive i razvijaju se u zemlji a aplikacija se vrši prema priloženom uputstvu na ambalaži proizvoda (praškastom materijom se tretira zemljište).
http://en.wikipedia.org/wiki/Milky_spore

Ovu sliku sam već postavljao; životni ciklus Japanese beetle
Large-11-Japanese-Beetle-Lifecycle-Illustration-Popillia-japonica-Newman.jpg


Ne mogu da tvrdim da je ovo rešenje za problem rutave bube ali bih probao pa ću podeliti sa vama rezultate. Ove dve štetočine su srodne rutavoj bubi i imaju vrlo sličan način života u svim stadijumima razvoja a ponašaju se isto

oriental-beetle-adults.jpg
images
991486746_d98d6292d5.jpg
866325130_70763ac5c8.jpg
orientalbeetle.jpg


U kombinaciji sa mirisnim klopkama, ostavljanjem mrtvih u voćnjaku i čak razmazivanjem po stablu i granama, o čemu smo već pisali, verujem da bi dalo rezultate. :ppozdrav:

Jedan zanimljiv link:
http://www.maine.gov/agriculture/pesticides/gotpests/bugs/grubs.htm
 
One su odlični letači i stalno doleću nove jedinke. Hemijska borba ne daje zadovoljavajuće rezultate.

Covek ti je rekao
 
Čovek kaže da se truju larve, koje ne mogu da lete.... Razmislite malo, narode.... Interesantna je ova stvar.....Koliko košta?
 
Braćo, priznajem da su moji postovi dugački ali čitate li vi šta piše :sta: , FruitBoy izgleda jedini :D

Nije ideja pobiti sve rutave bube u ovom delu Evrope već pustiti bakterije koje ih tamane iz godine u godinu, jednostavno ih zarazite a bolest se širi sama. Problem može da bude jedino koliku površinu tretirati a da nas to ne košta previše a broj buba koliko-toliko smanjimo. I nastaviti sa klopkama, normalno.

Cene su šarene, sad ću pokušati da nađem najpovoljniju pa pišem. :ppozdrav:
Post je spojen: [time]уторак, 28. децембар 2010. 15:28:44 CST[/time]
_________________________________________________
Vreća na slici u gornjem postu ima 9kg i košta oko 30$ u maloprodaji. Za 1kj treba 7-8 vreća a bakterije ostaju aktivne u zemlji do 20godina (garancija je 10), može se ponavljati tretiranje jednom u 3 godine radi veće efikasnosti a sredstvo je biološko, ne hemijsko i ne utiče negativno na biljke, životinje, ljude i korisne insekte. Upotrebljava se za zaštitu od 47 vrsta štetnih insekata (tvrdokrilaca)-po deklaraciji proizvođača.
 
Ako je iko imao ozbiljnih problema sa ovom štetočinom i pretrpeo ozbiljne štete onda sam to ja i iskreno sam zainteresovan za rešenje problema. Prelistajte malo temu o jagodama pa će vam sve biti jasno. Drago mi je da smo malo pokrenuli ovu temu pa ćemo možda i doći do nekog rešenja.

Ne odbacujem ja unapred ni jedno potencijalno rešenje samo kažem da to što ću ja ili par nas tretirati tim preparatom nije rešenje. Da bi bilo nekih rezultata u akciju bi trebale da se uključe i neke nadležne institucije koje bi to koordinisale, i zašto da ne, i finansijski pomogle. Tek tretiranjem neke značajnije površine bi dalo, kroz neki izvestan period, neke rezultate. Trenutno je u izradi jedna studija entomologa prof. Sekulića sa poljoprivrednog fakulteta iz NS u kojoj sam i ja uzeo učešća i bićete upoznati sa rezultatima. Treba znati i to da rutava buba tek zadnje vreme pravi značajne štete i to je jedan od razloga što se do sada tom problemu kod nas nije pridavao veći značaj.
 
Ako je tako, onda ovo može da bude revolucionarno rešenje.....
futurefarming, znaš da ja tebe uvek do kraja ispoštujem! :D ::namigivanje::
Post je spojen: [time]1293631295[/time]
_________________________________________________
@nebojsa, čitao sam, buba te je urnisala :zli: ::lose::
 
Slažem se sa Nebojšom, a malo da pojasnim o ovom sredstvu šta sam pročitao. Aplikacija je jednostavna:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xhJORk-UX-k[/youtube] a proizvođač kaže da je sredstvo razvijeno ranih dvadesetih godina od strane USDA (United States Department of Agriculture) i ima EPA sertifikat (United States Environmental Protection Agency).

Nema tu ničeg revolucionarnog već su se neki tek sad "setili" da se protiv štetočina može boriti i biološki. Ranije su samo pesticidi zarađivali novce pa nije bilo interesantno.

Na sličan način deluju i korisne nematode (Steinernema i Heterorhabditis), evo par linkova i slika da ne prepisujem šta kažu:
http://www.thebeneficialinsectco.com/beneficial-nematodes.htm
http://www.mastergardeners.org/publications/nematodes/beneficial_nematodes.html
http://www.nysaes.cornell.edu/ent/biocontrol/pathogens/nematodes.html
http://www.hort.uconn.edu/ipm/homegrnd/htms/39nemat.htm

nem_diagram.jpg

nemat.gif


Proizvodi:
http://www.arbico-organics.com/category/beneficial-nematodes
 
Šta da prevedem? :D
Uz ovaj post, želim svim forumašima srećnu Novu sa osetno manje rutave bube u svojim zasadima.... uzdravlje :ppozdrav:
 
future odakle se to moze poruciti i ja sam vas zamolio da mi ako neko zna naise mali istorijat tog odvratnog stvorenja jer koliko ja znam to je se tek odskora pojavilo .pooooz
 
Izgleda da je eksplodirala populacija, mađari intenzivno rade na pravljenju klopki a našao sam neki njihov materijal o rutavoj bubi na 118 strana ali ne mogu da prevedem. Ako imamo dobrovoljca ko bi to mogao da uradi neka se javi.

Što se tiče sredstva, pričali smo nebojsa i ja koliko bi to bilo efikasno. Po meni, bez probe nećemo znati a radim na tome da nađem ko uvozi u Evropu. Inače, u Bg se može naručiti preko jedne firme ali je i ovako skupo, još dok oni naplate uslugu....
 
Cim prestanu hladnoce i smrzavanje zemlje prebrojavacemo larve na vise lokaliteta pa cu vas obavestiti o brojnom stanju sve u svemu drzacemo gace i ovog proleca . Pozdrav
 
Ma da,hrušt se javlja u proleće na stablima šljive kad prolista,svakih nekoliko godina.Stvarno neznam o kojem se kukcu radi :sta:
 
Prosle godine od 70 Viljamovki koliko imam u vocnjaku nisam NIJEDNU krusku pojeo!!! Tek posto su cvetovi nestali, video sam da hemija nema nikakav efekat ::jako_besan:: ::jako_besan:: ::jako_besan::
 
seneka je napisao(la):
Ma da,hrušt se javlja u proleće na stablima šljive kad prolista,svakih nekoliko godina.Stvarno neznam o kojem se kukcu radi :sta:

seneka, imaš slike na prvoj strani, a evo i smanjenih ako ti velike ne otvara



Latinski naziv je Tropinota hirta
tropinota-hirta.jpg


__________________________________

Inače, kada se na pretraživaču kuca -rutava buba- prva izlazi naša prepiska i slike, moramo da tražimo neku nadoknadu za umni i fizički (kucanje) rad :haha:
 
To ja nisam nikad vidio :sta:.To kod nas nema :nono:. Odakle je to ? S druge galaktike :zli: :zli: Daleko od mene bilo.. ::jako_besan::
 
Nazad
Vrh