Romanovske ovce

bilo bi lepo da ih neko konacno prikaze javnosti,no mislim da HR i BIH odgajivaci bi imali ozbiljne peripetije da ih izloze u NS...
 
Nesa75 mogu sad da izvadim "papire" za ovce,ali nije to to...
Ja cu ove moje na KG-sajam da se izloze tamo ne treba nista osim bileta od veterinara da su grla zdrava. :haha:
 
Romanovske ovce - ranostasnost
Postovane kolege,

svi znamo da su nase romanovke veoma ranostasne ovce. u to sam se licno uverio kad mi se pre dve godine jagnje od 4 meseca parilo i sto mi je bilo jos neverovatnije ojagnjilo se lepo i jos bolje odgajalo svoje leglo sa devet meseci zivota. kruzile su price da to nije dobro sto i ja pozdravljam, ali moja ovca niti je ostala sitna niti je nesto izgubila tim ranimparenjem i jagnjenjem, sad je kod Gorana na Ubu i po treci put za 13 meseci dala trojke, inace je pokazala plodnost kao ni jedna do sad.Od tada strogo vodim racuna da se neko jagnje ne pari tako mlado i sacuvao sam. uporedjujuci tokom zivota ovce kojese nisu parile pre godinu dana i onu sto se parila kao jagnje od 4 meseca zakljucio sam da je ta sto se rano parila pokazala neverovatno vecu plodnost i nagon za paraenje od ovih sto sam cuvao da se ne pare, a pri tom u fizickom smislu medju njima nema bas nikakve razlike sto je adekvatna ishrana dovela do fizicke sposobnosti i jedne i drugih.
ove godine su mi se ovce ojagnjile 20 Januara. ostavio sam sebi jedno zensko jagnje o kom sam pisao da ima malo vise beline na licu. Znaci ono danas nema ni puna tri meseca, ajutros vidim da hoce da se pari !!!? Obzirom da je odvojeno u boks samo, a ovce i ovan slobodni. Svako jutro pustim ovce i ovna napolje da se istrkaju i skacu kao mladi janjci, vidim da ovan ne izlazi za ovcama vec se sve vrti oko boksa sa jagnjetom. Cinimi se da nisam ni trepnuo jagnje iskoci ograduod 1.40m ko od sale i pravo pod ovna ! Sreca da sam bio tu i sprecio parenje........ sada se dvoumim dal sam ispravno postupio jer sam osnovnu karakteristiku romanovki sasekao u startu.
Buduci da sam imao slicno desavanje medju ovcama koje je njihova priroda uredila, pitam se dal je ispravno sprecavati romanovke da se rano pare i da li to sprecavanje parenja utice na njihov dalji produktivni ciklus ?​
 
Neznam dali je pameto pustati ih tako rano u parenje,ali ja sam pre nekih 10 dana imao problem.Ojagnjila mi se sinjegica w stara 11 meseci,jagnje zivo zdravo ali nece da ga primi kao da nije njeno. Tako da ga sad hranim na cuclu.
 
Mikice Slaviša je priznati expert za romanovsku rasu. Ako se javi dobićeš pravi odgovor. Svojevremeno je pisao da svoje ovce ne pušta u priplod do 35kg mase i čini mi se 10meseci. Treba prelistati i naći ima napisano.
 
ovnic je ok nisam mnogo davao hrane jedan mjesec i sve se primilo ,lose me ide ovo postavljanje slika postavio sliku kada je otvorim sasvim nesto drugo

---------- Poruka napisana u 20:21 ---------- Prethodna poruka je at 11:11 ------
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh