Ribizla

Ako već imaš mogućnost da sadnice neguješ preko zime, zašto ih ne bi zasadio na proleće na stalno mesto? Naravno, pod uslovom da si pripremio zemlju za sadnju.

Da imam mogucnosti da ih negujem preko zime.
Pa neznam koliko ce da se dobro ozile i razviju korenov sistem do proleca pa sam zato rekao tek u jesen da sadim.
A i nekako vise volim jesenju sadnju..

- - - - - - - - - -

Pozdrav "genca" dobro došao!

Neznam gde planiraš da sadiš, dali je to negde u brdu, na kojoj je nadmorskoj visini. Moj savet, ako misliš da počneš da radiš bilo koji posao od kog misliš da živiš nemoj da improvizuješ. Sa pedeset komada 50 kom. imaš obaveze i kao sa 300 kom. od 50 sadnica mošeš da užiliš od 30 do 5o kom. zavisi od sadnice, od toga da se prime 8o % da dođeš do cifre od 300 treba ti tri godine.bolje se nekako snađi i kupi 200 - 300 kom. i budi pravi plantažer. i verujmi već u prvoj berbi vratiće ti se pare za sadnice.

Pa ovo je sad za probu, pa videcemo za dalje sa vecim povrsinama dali moze da se zivi od toga.
Znam i pretpostavljam da je zajebancija za 50 isto kao sa 500 sadnica.
Sto se tice mesta, jeste bas je u brdu, a za nadmorsku visinu neznam vas da te ne izlazem... :)

- - - - - - - - - -

genca ako vec nemas love, kupi od nekoga reznice i odneguj, pa na jesen sadi... ili mozda neko sa foruma hoce da ti pokloni... jer ionako kad oreze ce baciti... lako se oziljavaju. pozz
Pa ajde da probam i tako. Ko orezuje i baca reznice, ako hoce moze da se javi i da mi proda (a ja cu posle da perljam i oziljujem).
Nek se javi u pp.
 
Ribizla se reže krajem februara i početkom marta kao i vinova loza, pa čak i da imaš reznice one do proleća neće pustiti dobar koren da možeš da ih posadiš na proleće. Obraćaj pažnju na sorte jer nije fazon samo da je crna. To ćeš videti tek kad počne berba, a to su propuštene godine Dobru sortu nećeš dobiti tako besplatno. Ako čoveku daš ribu nahranićeš ga za jedan dan, ako naučiš čoveka da lovi ribu nahranićeš ga za celi zivot.
pozdrav!:riba:
 
Upravo tako, šteta je propustiti godinu. Zato i kažem, ako već postoji mogućnost negovanja preko zime tih 50 sadnica onda treba to i učiniti. u svakom slučaju gde god da su neće se razvijati preko zime nego tek od proleća. Sa druge strane, ja sadnice s proleća nigde nisam mogao kupiti (tu mislim na ozbiljne i proverene rasadnike) jer se sve rasproda za jesenju sadnju. Čak prošle jeseni i nisam dobio količinu koja je meni trebala iako sam krajem proleća poručio i kaparisao. A ako su te sadnice jake (još bolje dvogodišnje) i zasade se što ranije u proleće na stalno mesto, onda se i one mogu orezati i eto reznica za nove sadnice. Pa te užiljene sadnice najesen se presade na stalno mesto. Možda grešim ali mislim da je izvodljivo. Naravno, uživljavanje na mestu koje je zaklonjeno od celodnevnog izlaganja suncu i sa dosta vode, jer bez vode male su šanse.
 
Pozdrav svim ribizlasima, hvala na dobrodoslici. Miljko, drago mi je da ti se svidja vino. Marinke dobrodosao si kad god pozelis a naravno i svi ostali koji bi da probaju vino od crne ribizle. Sami znate da je crna ribizla neverovatna biljka i koliko je zdrava a vino od iste posebnim nacinom prerade cuva svo bogatsvo vitamina i minerala koje poseduje plod crne ribizle. Miljko, inpresioniran sam tvojom plantazom a prinosi od 9 kg po zbunu su san svakog ribizlasa. Moracu, ako dozvolis, da dodjem do tebe i da razmenimo iskustva, nadam se da hoces da da mi prodas neku sadnicu da bi popunio svoj zasad, najvise radi oprasivanja. A nadam se i otkupu ako skupim dovoljno novca. Pozdrav svima i samo napred u uzgajanju jedne od najisplativijih i najzdravijih vocaka
 
Pozdrav svim ribizlasima, hvala na dobrodoslici. Miljko, drago mi je da ti se svidja vino. Marinke dobrodosao si kad god pozelis a naravno i svi ostali koji bi da probaju vino od crne ribizle. Sami znate da je crna ribizla neverovatna biljka i koliko je zdrava a vino od iste posebnim nacinom prerade cuva svo bogatsvo vitamina i minerala koje poseduje plod crne ribizle. Miljko, inpresioniran sam tvojom plantazom a prinosi od 9 kg po zbunu su san svakog ribizlasa. Moracu, ako dozvolis, da dodjem do tebe i da razmenimo iskustva, nadam se da hoces da da mi prodas neku sadnicu da bi popunio svoj zasad, najvise radi oprasivanja. A nadam se i otkupu ako skupim dovoljno novca. Pozdrav svima i samo napred u uzgajanju jedne od najisplativijih i najzdravijih vocaka

Jedva cekam degustaciju :)

Pozdrav svima!
 
Pozdrav svima :). Imao bih par pitanja u vezi ribizle. Ja sam pre 2 meseca zasadio par sadnica crne i crvene (sadnice su sa po 2-3 izdanka koji su duzine 15-20 cm), ali ih nisam orezao, pa me zanima da li sam pogresio kako bih znao za sledeci put :). Inace kada i na koju duzinu bih na prolece trebao da ih orezem. Hvala unapred na odgovoru.
 
Pozdrav MarkoJ. Ja cu ti reci ono sto mi je rekao vlasnik rasadnika. Kaze da u jesen kad posadimo sadnice ne diramo nista da bi se prilagodile zemljistu i stavile u funkciju korenov sistem. Mada u literaturi pise da orezujemo cim posadimo. Tako da nisi mogao mnogo da pogresis. Procackaj po netu ima dosta literature pa se odluci. U prolece orezemo ostavljajuci 3-5 okca ( pupoljka ) po izdanku u zavisnosti od debljine i jacine izdanka odredjujemo koliko okca ce ostati, ako je tanana grancica ostavljamo manje pupoljaka. Orezane grancice, reznice, mozes zaroviti u leju da vire dva tri pupoljka i zalivas redovno, sledece godine u jesen posadis na stalno mesto pa u prolece orezes i tako u krug dok ne dodjes do plantaze od nekoliko hektara :). Ja svoje sadnice orezujem kad se orezuje grozdje, takozvana *zarezoja* desetak dana pre ili posle u zavisnosti kako mi vreme dozvoli. Ali je bolje pre jer tad biljka sigurno miruje. Reznice mozez zalivati vodom u kojoj su stajale vrbove grane , zbog hormona rasta ubrzaces razvoj korenovog sistema. A mozes i kupiti te hormone rasta za oziljavanje reznica ali se dobro informisi jer umeju biti cista prevara. Toliko od mene na osnovu iskustva i literature. A od ostalih clanova, ako se rese da se nekad uloguju, ocekujem njihovo vidjenje cele price :osmeh: . Pozdrav odoh da pijem ::vino:: od CRNE RIBIZLE. :veseljak::
 
Hvala na odgovoru, poslusacu savete, nisam znao za ovo sa vodom i vrbovim granama. Tako sam i planirao, da probam sa reznicama da sirim zasad mada daleko od toga da imam u planu vecu povrsinu od nekoliko hektara :osmeh:, cisto za svoje potrebe. Poskidao sam nesto pa cu to procitati mada mi ipak bolje da pitam vas koji se bavite proizvodnjom ribizle i imate iskustva. Pozdrav i prijatno ispijanje vina od crne ribizle :osmeh:, to cu sigurno probati da napravim u buducnosti kada stigne neka pristojna kolicina roda :osmeh: (obozavam kupinovo vino a od ribizle nisam probao).
 
Pozdrav MarkoJ. Ja cu ti reci ono sto mi je rekao vlasnik rasadnika. Kaze da u jesen kad posadimo sadnice ne diramo nista da bi se prilagodile zemljistu i stavile u funkciju korenov sistem. Mada u literaturi pise da orezujemo cim posadimo. Tako da nisi mogao mnogo da pogresis. Procackaj po netu ima dosta literature pa se odluci. U prolece orezemo ostavljajuci 3-5 okca ( pupoljka ) po izdanku u zavisnosti od debljine i jacine izdanka odredjujemo koliko okca ce ostati, ako je tanana grancica ostavljamo manje pupoljaka. Orezane grancice, reznice, mozes zaroviti u leju da vire dva tri pupoljka i zalivas redovno, sledece godine u jesen posadis na stalno mesto pa u prolece orezes i tako u krug dok ne dodjes do plantaze od nekoliko hektara :). Ja svoje sadnice orezujem kad se orezuje grozdje, takozvana *zarezoja* desetak dana pre ili posle u zavisnosti kako mi vreme dozvoli. Ali je bolje pre jer tad biljka sigurno miruje. Reznice mozez zalivati vodom u kojoj su stajale vrbove grane , zbog hormona rasta ubrzaces razvoj korenovog sistema. A mozes i kupiti te hormone rasta za oziljavanje reznica ali se dobro informisi jer umeju biti cista prevara. Toliko od mene na osnovu iskustva i literature. A od ostalih clanova, ako se rese da se nekad uloguju, ocekujem njihovo vidjenje cele price :osmeh: . Pozdrav odoh da pijem ::vino:: od CRNE RIBIZLE. :veseljak::

Što kaže Zdravko Čolić, ništa ja tu ne bi dir'o, odnosno ni oduzeo ni dodao! Sve kako je Ribizla produkt rekao!!!

A za to samostalno ispijanje vina i hvatanje zazubica od strane nas ostalih ... neka te, neka!!! Pozivam sve ostale članove da se udružimo i sjurimo do Pirota i popijemo svo vino od našeg kolege. Šala mala, nemoj zameriti. Uživaj u vinu i popij koju čašu i za mene!

I da, srećna slava svima koji slave a onima koji idu na slavu - lep provod!

Pozdrav!!!
 
Što kaže Zdravko Čolić, ništa ja tu ne bi dir'o, odnosno ni oduzeo ni dodao! Sve kako je Ribizla produkt rekao!!!

A za to samostalno ispijanje vina i hvatanje zazubica od strane nas ostalih ... neka te, neka!!! Pozivam sve ostale članove da se udružimo i sjurimo do Pirota i popijemo svo vino od našeg kolege. Šala mala, nemoj zameriti. Uživaj u vinu i popij koju čašu i za mene!

I da, srećna slava svima koji slave a onima koji idu na slavu - lep provod!

Pozdrav!!!
Ha,ha, pridruzujem se marinketovom pozivu svih clanova kod mene na vino :ppozdrav: . Srecna slava Sveti Nikola svim vernicima.
 
Pozdrav svima, evo preslavismo i ovu slavu bez vina, od naše ribizlice, nadamo se poslednji put jer ćemo sledeće godine svi imati barem za slavu.
Ribizla produkt dali ti je stasalo novo vino da dođemo da prbamo:ppozdrav:, ja ozbiljno mislim, pošto je sad zima i imamo više vremena za
druženje.
MarkoJ ako si posadio sad nemoj da režeš do marta, trebo si da posadiš dublje nego što su bile u rasadniku, znači dva okca zatrpati zemljom, a na proleće iznad zemlje ostavi dva do tri okca ne više jer kod crne ribizle je bitno da ona istera što više pruta iz zemlje a ne iznad. A za reznice iseći na nekih 20cm. i umoči u ovaj rastvor što ti je predložio ribizla produkt i ostavi iznad zemlje samo dva okca i dobro zalivaj i okopavaj.
Pozdrav odoh da sa društvom završimo sa preostalom ribom i vinom od slave.
 
Pozdrav svima, evo preslavismo i ovu slavu bez vina, od naše ribizlice, nadamo se poslednji put jer ćemo sledeće godine svi imati barem za slavu.
Ribizla produkt dali ti je stasalo novo vino da dođemo da prbamo:ppozdrav:, ja ozbiljno mislim, pošto je sad zima i imamo više vremena za
druženje.
MarkoJ ako si posadio sad nemoj da režeš do marta, trebo si da posadiš dublje nego što su bile u rasadniku, znači dva okca zatrpati zemljom, a na proleće iznad zemlje ostavi dva do tri okca ne više jer kod crne ribizle je bitno da ona istera što više pruta iz zemlje a ne iznad. A za reznice iseći na nekih 20cm. i umoči u ovaj rastvor što ti je predložio ribizla produkt i ostavi iznad zemlje samo dva okca i dobro zalivaj i okopavaj.
Pozdrav odoh da sa društvom završimo sa preostalom ribom i vinom od slave.

Vino je vec stasalo i ja ga pijem desetak dana, jos nije steklo svojstva prethodnog, sto vise stoji biva sve bolje ali je i sad najbolje vino koje bih mogao da pijem trenutno. I ja mislim ozbiljno, odvojite malo vremena, posebno apelujem na miljka i marinketa, pa dodjite da se druzimo, pijemo vino i razmenjujemo iskustva....... Pozdrav.
 
Ovog proleca sam od prijatelja dobio 50-ak reznica crne ribizle, koje sam samo zabo u basti, gde redovno polivam povrce. Imao sam 100% prijem, lepo su se razvile, i ove jeseni sam ih posadio na stalno mesto. Korenov sistem je bio ogroman, a izaslo je od 2 - 5 lastara , koje nisam dirao jer, gledajuci neke vase postove ovde, ostavio sam da to odradim s proleca. Planiram takodje da te orezane grancice ponovo ozilim, da bih dobio ukupno 500 sadnica...cini mi se da imam taman toliko mesta.
Napominjem da sam te sadnice nekoliko puta prskao protiv plamenjace. Sadnice su u odlicnom stanju.
Nista, vi pisite, citacu i tako raditi jer, cini mi se, ima ovde vas nekoliko koji imaju ogromnog iskustva u gajenju ove kulture.

Pozz zupa100 :)
 
Ako će poziv važiti i posle novogodišnjih praznika kad se sve malo slegne, stvarno bi mogli da organizujemo druženje i naravno degustaciju. Ja krenem iz Beograda, usput pokupim MarkoJ, pa zatim miljko87 i eto nas. Naravno treba uskladiti termin kada svi možemo. Meni odgovara da to bude vikend. Ako stvarno ima volje, evo teme za dogovor.

Pozdrav svima!

- - - - - - - - - -

Dobro došao na temu zupa100!

Što nas je više, to bolje! Zato smo i ovde, da razmenjujemo iskustva.

Po meni, za sada si sve dobro uradio. Stojim na raspolaganju za sve informacije, a mišljenja sam da su i ostale kolege sa teme.

Još jednom, dobrodošao!
 
Hvala Marinke na dobrodoslici, druzicemo se ovde, naravno. Pisite vi, citam vas, samooo smanjite dozivljaj oko tog vina od ribizle, terate mi vodu na usta...sala naravno.
Ja i nemam neku veliku povrsinu zemljista, nekih 1.20 ha., sve mi je u vocu, toliko stizem sam da odradim, sa naravno malom pomoci u berbi, eto.

Pozz zupa100 :)
 
Ako će poziv važiti i posle novogodišnjih praznika kad se sve malo slegne, stvarno bi mogli da organizujemo druženje i naravno degustaciju. Ja krenem iz Beograda, usput pokupim MarkoJ, pa zatim miljko87 i eto nas. Naravno treba uskladiti termin kada svi možemo. Meni odgovara da to bude vikend. Ako stvarno ima volje, evo teme za dogovor.

Pozdrav svima!

- - - - - - - - - -

Dobro došao na temu zupa100!

Što nas je više, to bolje! Zato smo i ovde, da razmenjujemo iskustva.

Po meni, za sada si sve dobro uradio. Stojim na raspolaganju za sve informacije, a mišljenja sam da su i ostale kolege sa teme.

Još jednom, dobrodošao!
Poziv vazi dok ne dodjete. Pozdrav. zupa100 dobrodosao.
 
E pa drugari, želim vam puno zdravlja, sreće i ljubavi, a boga mi i obilnog roda u 2014. godini!!!

SREĆNI VAM NOVOGODIŠNJI I BOŽIĆNI PRAZNICI!!!
 
Nazad
Vrh