Rezidba vinograda

Jeo sam danas malo smederevku, još je nakisela, poneki grozd je sladak ali kožičast...zanima me koliko je još vremena potrebno da skroz sazri, pošto mi se pojavila valjda pepelnica, na nekim grozdovima imam na plodu dosta tačaka crnih i plod je posiveo i jako je tvrd na ugriz, kao i čime da oprskam, zanima me kad sazreva zbog karence i kako da prepoznam skroz zreo plod?

Prskao sam do sad merpanom, mankogalom i slično za list i list je odličan, prskao sam pre 20 dana sa teldorom za trulež plodova i zaustavio trulež, ona trulež kad plod poplavi i sparuši se.
 
oktopod
smederevka sazreva u IV epohi to mu dodje krajem septembra,sad je u periodu sazrevanja ''sarka'' kad skupla secer gubi kiselinu i menja boju od zelene do zute ili kakva je vec kad sazri [zavisi od sorte].Kakva je kad skroz sazri videces zadnje nedelje septembra.smederevka ima visok sadrzaj kiselina [10] pa nemoj da te to buni.Pepelnica na bobicama izaziva pucanje bobica ako tog nema nema ni pepelnice na bobicama,mozda je to ''pepelak'' [kao i na sljivama] crne tackice je nesto drugo najcesce mehanicko ostecenje.Pazi cime sad prskas da ne zavrsi u vinu.pozdrav
 
Na žalost nemam slike, imaću sutra, do tada imam ovu jednu na kojoj je neoboleo grozd ali ima poneki plodić da je oboleo...čime se prska još do tad tj protiv čega?

Vidi se na ovim žutijim plodovima, oboleli grozdovi imaju skroz tačkaste i žute i sitne plodove koji su izuzetno tvrdi na gric...nisu sigurno mehanička oštećenja jer nisu imala od čega da se pojave, a grozd koji ima takve plodove je ceo zaražen, nije samo poneki kao ovde...



- - - - - - - - - -

Evo malo sam googlao i čini mi se da je kod mene u pitanju siva plesan tj botritis, mada nema baš plesni razvijene po plodu da se vidi, vidim da Bayer preporučuje Teldor, a njega mi je ostalo još malo pa ću probati njime...da li da prskam i neki insekticid kasnije?
 
Oktopod
Nemas ti kolega ovde botritis.Losije se vidi,ali sam siguran da imas ostecenja od grozdjanog moljca.To je moglo ranije fastacom ili necim slicnim da se odradi uz redovnu zastitu.Ako nemas mnogo ostecenja,mani se hemije i pusti to neka sazri na radost.:ppozdrav:
 
hvala narode, ali kažem vam ovo je zdrav grozd, nije merodavan..gledao sam slike po internetu i baš je to to što ja imam, ali nije na svim grozdovima...okačiću vam čim budem slikao...tamno žuti, puni pegica i tvrdi ko kamen i suvi

Evo slika, setih se da sam doneo kući par grozdova zaraženih, bolje nego da ih bacim, ima tu da se probere :) videćete i jedan plavi suvi plodić, tu trulež sam zaustavio Teldorom, poskidao trule plodiće, ali je ovaj izgleda umakao:

 
Poslednja izmena:
http://poljoinfo.com/showthread.php?816-Nepoznata-bolest-grozdova-vinove-loze
oktopod tu sam pisao o grozdovom moljcu uzmi lupu pa pogledaj unutar crne tackice dali se vide gusenice.Leptire ces videti sad u popodne ako malo zatreses lozu.Ako je moljac ja bih to tretirao nekim sredstvom sa kracom karencom,to je kod tebe uzelo maha sve ce ti unistiti.pozdrav

- - - - - - - - - -

kad sam uvecao sliku vidim neke crvenkaste tackice razbacane oko drske bobice daji su to insekti,navidim najbolje
 
Ima tih tačkica, pogledaću sve dobro sutra ujutru na placu, sad sam na poslu noćna smena, mislim da to nisu insekti, to bih primetio već kao neka deformacija peteljke, kao da su neke osice ili nešto ubadale u peteljku...imam najezdu insekata na placu, najviše strada list trešnje od vaši i mladih paukova unutar mreže na listu, savija se i rđa i otpada. Mislim da imam i te moljce, pogotovo jer imam na peteljkama grožđa kao onu paučinu gustu, nalik na šećernu vunu sa vašara, čini mi se da se oni tako legu. Dosta ovih plodova sam pojeo i nisam zapazio gusenice...uglavnom nije botritis, ali pošto je berba tek za 15 - 30 dana kako kažete, oprskao bih preventivno teldorom i insekticidom.

edit: gledao sam po netu o tom moljcu, ta paučina koju ja imam nije ta sa slika, kod mene je uzana uz samu peteljku ili grančicu, od moljca je to baš paučina...kod mene je to izgleda onaj leptir kako se zove...onaj najgori beli...bela leptirasta vaš šta li, ima tih tragova paučine i po lišću raznog voća na placu.

Ma nemam pojma više, poludeo sam od insekata, prskao sam ceo plac (trešnje, kajsije, višnje, leska, marela, kruške) tri puta za mesec dana i maltene ne vidim rezultate da vam kažem pravo.
 
Poslednja izmena:
Oktopod
Za ovakve grozdove u nekim losim godinama po lozu,mnogi bi ubili.Ocerupao si ih pa izgledaju losije no sto jesu.To crno sto je zasuseno,najverovatnije je bila crna trulez koja uzima sve vece razmere u zadnje vreme kod nas.Na prvoj samoj slici ima ostecenja od moljca,ali nista strasno,to je ove godine cest slucaj.Sva gamad ove godine prenamnozena i bice problema i nadalje.Insekti sa vise generacija u toku godine lako stvaraju rezistentnost,jos ako se i zloupotrebljavaju insekticidi.Bela leptirasta je jedna od takvih.ne mozes je eliminisati 1005,samo je mozes odrzavati u broju koji je sa ekonomskog stanovista podnosljiv.Medjutim,bela leptirasta sa lozom nema mnogo veze.Na ovim ostalim slikama ne vidim moljca,prema tome moje subjektivno razmisljanje,da u ovoj fazi grozdje ne bi tretirao.
 
Ma da bre, neću ništa ni da diram, samo malo da ih zalivam i aj ćao, šta se i ja navadio na to prskanje...nego mi je ovo prva godina u kojoj učim o grožđu i želeo sam da izvučem neke zaključke za naredne godine, presekao sam se već kad je krenula crna trulež, odem na more, vratim se a 10ak grozdova skroz crni, plakalo mi se (inače imam 10 čokota sa po 2-7 grozdova), pa nisam hteo da se nešto slično ponovi i da na kraju ne bude ništa od soka (to inače planiram sa tim grožđem, pravio sam prošle godine i odličan je, inače od voćnih prerađevina najviše volim sokove).
 
ma nema ništa od mog grožđa, i ono koje je delovalo zdravo je krenulo da se sparušava čak i da opada...

Nego recite vi meni nešto, ostavio sam opet mlade lastare po novoj žici, za sledeću godinu, vidim na njima neke probleme a i puštao sam ih iz starih debelih čokota, mahom su kretali sa sredine i vrha, šta bi bilo kad bih ja lepo sve to, sa sve tim starim poleglim čokotima posekao do zemlje sa testerom, da li će sledeće godine izbiti mladi iz podzemnog dela tih starih čokota? Prosto, ne mogu sve da odradim po ps-u kad imam i ovo što rađa i ovo za sledeću godinu..nemojte me odvraćati, rešen sam da sledeće godine i nemam grožđe ali da već jednom to bude od nule kako treba...jel bolje to da uradim na proleće ili mogu i sad posle berbe, ne mogu više očima da gledam taj nered...
 
nije redak slucaj da ljudi upale motorku i poseku cokot do zemlje,uglavnom zbog izmrzavanja gornjih delova,sledece godine kada izbiju mladi lastari forniraju potpuno nov vinograd.Ne znam koliko je dobro to raditi mot.testerom jer hoce lanac svojom temperaturom da osteti stablo,ali ko ima mnogo radi tako
 
ma ja motorku nemam a imam samo 10ak čokota, tako da ću to i uraditi, bitno mi je da znam da će novi mladari izbiti..jel nije strašno da to uradim sad posle berbe ili bolje da čekam proleće? Da li mesto preseka treba namazati nečim da ne krene neka trulež koja bi stigla do korena?
 
Ja sam to uradio u proleće, i sad sasvim dobro izgleda.... Da nije bilo onog jakog mraza i izmrzavanja, sad bi mi loza fantastično izgledala...
 
Onda je rešeno :) Ponovio bih samo još jednom pitanje truleži, pošto nisam naglasio, meni su ti čokoti debeli kao noga, znači biće veliki presek i sami po sebi su već prilično natruli, da li i čime da zaštitim rez? Da li mogu da jednostavno raskopam malo tamo gde čokot izvir iz zemlje pa da isečem još bliže korenu?
 
Rezi ih iznad kalemljenog mesta,ako se ono jos da prepoznati.Sto se tice zastite reza,svakako je bolje premazati isti rastvorom plavog kamena-bordovske corbe recimo.Isto je pozeljno secivo alatke dezinfikovati posle svakog reza istim rastvorom,ili alkoholom,jer se filoksera i slicne nelecive bolesti najlakse ovako prenose.Naravno,sve je to mera preventive i kao takva nije na odmet s obzirom da nemas puno cokota.
 
Pojma nemam gde je kalemljeno mesto, čokoti vire iz zemlje i debeli su ko noga, crne boje...
 
podzemni deo treba da je dosta tanji u odnosu na kalemljenu lozu (stablo),otkopaj malo pa vidi...da ne iseces podlogu onda nista od posla
 
Nazad
Vrh