Rezidba vinograda

I danas je do nekih 14 00 h bilo ljudi po vinogradima od tada se vreme pogorsavalo i kuca.
 
I Tomix, kako izgleda, ima li ostecenja?

Ja sam samo na par mesta probao, ima tu i tamo lastara koji nisu za upotrebu, ali ima da se izabere solidan luk.
 
Zavisi od sorte ,od proslogodisnjeg roda od toga kako je ocuvano prethodne sezone.
Danas sam radio u Merlou i kaberne sovinjon oni su odlicni.
 
drsevo,

Na onoj skici iz knjige ti je sve lepo nacrtano, pokusaj da onako rezes svoje kalemove. Dakle, jedan luk na prvu zicu, i jednu zamenu za sledecu godinu koju odrezes na dva pupolja. Napominjem ti da luk ne bude duzi od npr. 4 pupolja, treca godina je. Sledece godine ce ti luk biti duplo duzi, eto.
Pozz zupa100!

Pozdrav za sve a najpre za zupa100.
Hteo bih samo da potvrdimo savet od prošle godine. Sada je vinograd u četvrtoj godini. Prošle godine sam orezivao na kondir sa 2 pupoljka i luk sa 4. Šta savetujete za ovu. Da li da ide duplo duži?

I još jedno pitanje. Da li ove godine travu oko čokota mogu prskati totalom.

Hvala
 
Hteo bih samo da potvrdimo savet od prošle godine. Sada je vinograd u četvrtoj godini. Prošle godine sam orezivao na kondir sa 2 pupoljka i luk sa 4. Šta savetujete za ovu. Da li da ide duplo duži?

I još jedno pitanje. Da li ove godine travu oko čokota mogu prskati totalom.

Hvala

Sad ima tu puno pitanja, u kakvom je stanju loza (lastari), da li si djubrio "po propisu", i sl. Ako je lastar u dobrom stanju, a to ces lako proveriti ako napravis presek na pupolju i ako je tu zelen, onda je sve ok. U tom slucaju bi trebalo ostaviti isto zamenu sa dva-tri pupolja i lastar 5-7 pupolja. Naravno, u zavisnosti od sorte kalemova. Prokupac ne trpi luk.

Pokusaj jos ove godine da izbegnes total, a ako vec moras, pazljivo! Izaberi dan bez vetra, lagano oko kalemova, prethodno ocisti sve sto je krenulo iz stabla dole, da ne dohvatis totalom, uvuci ce list i rizikujes da osusis kalem. Toliko.

Pozz zupa100
 
Imam jedno pitanje za projekciju rodnosti.


Imam Muskant Hamburg, za koji je prosecan koeficijent rodnosti 1.4 a masa grozdja 300 grama.
Hteo bih da izvucem sto bolji kvalitet za roze vino koje pravim, ali mi nesto nije bas najjasnije.


Zasad je spalirski 2x1. Dakle svaki cokot ima 2 m[sup]2[/sup] na raspolaganju, rezidba jednogubi Gijo.
Koliko KG treba da ostavim po 1m[sup]2[/sup] kako bih dobio sto bolji rod.


Ako gledamo kao kod vinskih sorti, to bi u ovom slucaju bilo 2kg po 1m[sup]2[/sup] odnosno 4KG po cokotu.
Potreban broj okaca na cokotu je onda 4/1.4*0.4 = 10.


Ovo mi deluje ok, ali onda izadje 20 tona po hektaru (5000 cokota)?
Da li sam negde pogresio?
 
Ma ja mislim da ti je računica tačna... Ali deset okaca za jednogubi Gijo...???... nisam siguran...
Da je u pitanju dvostruki Gijo , moglo bi...
 
I ja sam se zanimao ovijeh dana...:


ehwzux.jpg


Orezano i oprskano plavim uljem.
 
zanima me na koji se nacin reze americka loza, koliko pupoljaka se ostavlja itd...
 
Imam jednu nedoumicu vezanu za plevljenje. U zasadu Muskant Hamburga koji rezem na jednogubi Gijo (kondir 2 okca i luk 8-10 okaca). Vinograd je u punoj rodnosti. Grozdje koristim za proizvodnju roze vina (kontrolisanom fermentacijom temperatura i CO2).


Do sada sam lacenjem uklanjao:


1. Lastare izbile iz glave
2. Visak lastara na kondiru (ako je poteralo vise od dva)
3. Ako je negde iz jednog okaca izbilo vise lastara ostavljao sam jaci.


Pitanje:


Na vise mesta sam procitao da sa luka treba skidati nerodne lastare (one na kojima nema cvasti). Ovo doprinosi boljoj provetrenosti i ne trosi se cokot na nerodne lastare.

Da li ovo treba raditi ili opet dalje zavisi od ukupne zelene mase i nekih sto cuda kojih nisam ni svestan?
 
Mi rezemo na dva luka a po luku ostavljamo od 3- 5 lastara.
Ako imamo izbora gledamo da tim lucenjem napravimo lep raspored lastara po luku cime ostvarujemo provetravanje.

Ne gledamo da li je rodni ili ne lastar vec skidamo .
To nam je jedna od mera kojima odrzavamo da cokot ne ponese previse i da grozdje bude dobro.
 
Imam jednu nedoumicu vezanu za pinciranje i uklanjane zaperaka. U zasadu Muskant Hamburga koji rezem na jednogubi Gijo (kondir 2 okca i luk 8-10 okaca). Vinograd je u punoj rodnosti. Grozdje koristim za proizvodnju roze vina (kontrolisanom fermentacijom temperatura i CO2).


1.Pinciranje


Cesto imam problem sa osipanjem grozdova (rehuljavost) kod Hamburga. Na vise mesta sam procitao kako 10 dana pred cvetanje treba ukloniti vrsne delove rodnih lastara na luku, kako bi se pospesilo zametanje. Plasim se da uradim ovo. Prvo zato sto su lastari stigli tek do prve duple zice, kako sad tu da ih zaustavim? A drugo bojim se da ce poterati puno zaperaka.


Da li ovo u opste neko radi i da li ima smisla raditi?


2.Uklanjanje zaperaka


Procitao sam dosta na ovu temu. Zakljucak je da ne treba skidati ceo zaperak, vec ostaviti nekoliko prvih listova, koji imaju veliki udeo u fotosintezi itd...To mi je sve jasno.
Ono sto me zanima je praksa. Ja do sada nisam rucno skidao zaperke (ima puno posla). Jednostavno sam prolazio kroz redove sa srpom ili macetom i skidao sve sto viri naplje. Naravno pre toga smo uvukli lastare u duple zice.


Da li ovo u opste nek oradi i da li treba ici od cokota do cokota i kidati vrhove zaperaka a ostavljati nekoliko listica. Ovo nije mali posao pa zato pitam?




3.Kako bih pospesio oplodnju, planiram prihranu borom. Da li je ovo uredu?
 
Nenad88

1. Ne zalamaj pre cvetanja lastare, to se radi iza cvetanja. Pusti lastar da istera do iza drugih zica, zalomices ih na otprilike 8-9-ti list od grozda. Osipanje grozdova moze se objasniti da bas u vreme cvetanja vrsis neke radnje u vinogradu. Tada ne radi nista, sacekaj da prodje cvetanje.

2. I ja retko skidam rucno zaperke, radim slicno kao i ti...a kad bih stigao rucno da ih poskidam.
Prakticno, prskam tri puta, iza toga skratim tamo negde u drugoj polovini juna (od 20-og nadalje) lastare na projektovanu visinu, i odmah iza toga odradim plavo prskanje. Taj nacin mi se pokazao dobrim i ne menjam ga vec nekoliko sezona.

Pozdrav zupa100
 
zupa 100
nenad88 je u pravu pre pocetka cvetanja potrebno je skracivati vrhove lastara,evo prepis iz knjige ''rezidba vinove loze'' od prof.dr Dragoljub Zunic
''Kod vecine sorti,pri normalnim vremenskim uslovima cvetanje traje 8-10 dana a desava se krajem maja i pocetkom juna meseca.Cvetanje kod razlicitih sorti nije istovremeno vec se javljaju razlike 5-10 dana kako u pocetku cvetanja tako i u okoncanju cvetanja.Sve cvasti na cokotu ne cvetaju istovremeno kao ni svi cvetovi u okviru jedne cvasti.Uvek sa otvaranjem prvo pocinju cvetni pupoljci sa povoljnijim polozajem.Nakon otvaranja cvetnih pupoljaka i zbacivanja kapice dolazi do otvaranja antera i oslobadjanja polenovih zrna koja padaju na zig tucka i nakon toga dolazi do oplodnje.
Naj povoljniji spoljni uslovi za ovaj proces su temperatura od 25-30 stepeni i vlaznost vazduha od 70-8 .Pogorsanje ovih uslova otezava klijanje polena a u drasticnim slucajevima i do snmanjenja stepena zametanja bobica,produzetka cvetanja idr.
U ovoj fazi ne preporucuje se izvodjenje agrotehnickih mera jedino se moze neposredno pre cvetanja [4-6 dana pre] obaviti pinisiranje vrhova lastara kako bi se za izvesno vreme zaustavio rast lastara a hrana preusmerila u cvasti kako bi sdoslo do bolje oplodnje''
Ja vec godinama u mom vinogradu u dvoristu redovno skidam zaperke i skracujem vrhove lastara -ako su postigli visinu-pre cvetanja,u vreme otvaranja cvetova neradim nista oko loze.
Nenad88 ima problema sa neoplodjenim cvetovima mozda se okisalo ili zahladilo u periodu otvaranja cveta,....
Izvini zupa100 nemam nameru da omalovazavam tvoje znanje-iskreno receno mnogo ga cenim i puno sam od tebe naucio-zelja mi je bila da pomognem koliko mogu Nenadu88 pozzz
 
Nazad
Vrh