Rezidba vinograda

stub je dovoljno dugacak,stablo se vezuje za kolac da se ne iskrivi kad se odpuste zice -posledica tereta -i da se u prvih godina vodi gore,grane se vezu za prvu zicu,zbir koji si dao nije 2 metra vec 1.9m ,iz koje si to knjige gledao.pozz
 
Pozdrav svima
Uzeo sam ove godine da radim vinograd. Mislim da mu je treca godina. Malo sam čitao o rezidbi i odlučio se za gijo dvogubi način rezidbe.
E sada imam par nedoumica.
IMG_20140223_155347.jpg

Na slici iznad u trecoj godini bi trebao da imam lozu kao što je prikazano na broju 2 donji red. Tj. trebao bih da imam dva duga lastara koja bi išla skoro od zemlje pa na gore
Medjutim kod mene je kao na slici ispod

IMG_20140217_143436.jpg


Mislim da možda predhodnih godina je preskočena jedna faza pa ne znam šta sada da radim i kako bi bilo najbolje da orezem

Evo još koja slika

IMG_20140217_143507.jpg
IMG_20140217_143456.jpg


Na sledećoj slici je loza zasadjena godinu dana kasnije
IMG_20140217_143553.jpg


Predpostavljam da ovde trebam da ostavim samo jedan lastar u visini prve žice
 
Poslednja izmena:
drsevo,

Na onoj skici iz knjige ti je sve lepo nacrtano, pokusaj da onako rezes svoje kalemove. Dakle, jedan luk na prvu zicu, i jednu zamenu za sledecu godinu koju odrezes na dva pupolja. Napominjem ti da luk ne bude duzi od npr. 4 pupolja, treca godina je. Sledece godine ce ti luk biti duplo duzi, eto.

Miso, i kuca voli da se slika jelda :)

Pozz zupa100!
 
mityoo
drugi cokot od kapije donja grana na drugoj zici probaj da je spustis -prevezes na donju zicu ukoliko ti ne smeta,bice mnogo bolje.Inace lepo si sredio onu staru lozu trebalo je mnogo hrabrosti za ovakav potez.pozzz:bravo:
 
Bio je dole, pa sam ga namerno podigao, onako je jako neprirodno bio savije4n i nije lepo izgledalo... A tu vole kerovi da se provlače, pa uvek nešto odlome....

- - - - - - - - - -

Miso, i kuca voli da se slika jelda :)

Pozz zupa100!
Kuca pazi na kapiju, dežurstvo je dežurstvo....
 
Pozdrav svima. Posadio sam pre godinu i po ( jesen 2012) 6 cokota , koja su prosle godine isterala minimum 1,5m u visinu, cak je na nekim i bilo par zrna ploda. Koliko nisko da ih sada orezem, posto je prvo orezivanje, prosle godine nisam nista dirao? Ostavicu 2 pruta da idu levo i desno, ali koliko nisko da orezem?
 
Rile75, ostavices samo po jedan lastar, koji ces odrezati na dva pupolja, i te lastare koji budu ove godine "isterali" ne zalamaj! Sada insistiras na boljem ukorenjavanju kalemova, a sledece godine ces orezati na visini kojoj budes zeleo. Ni ove godine ti ne treba neki rod, bice vremena za to.

Pozz zupa100!
 
Kada se skidaju okca sa lastara koji ce biti stablo ubuduce, recimo dvogubi gijo? Da li se ceka da isteraju pa se onda rezu okca koja nisu potrebna il ise pre toga nekako skidaju i kako?
Da li se recimo u trecoj godini puste lastari iz tih okca, pa se onda u periodu vegetacije skidaju?
 
Pa nisam bas strucan ja kada sam sadio sacekao sam da krenu lastari pa sam ih ocenjavao tamo krajem juna meseca i bilo je ok

- - - - - - - - - -
 


Evo i ja da pitam pa da ne skitam... Ova loza ima tri godine.
Cilj mi je bio da je formiram isto kao i clan mityoo. Pogledajte molim vas nekoliko komentara unazad, slike od mityoo.

E sad posto sam pogresila u startnom rezanju tj u formiranju loze, sad treba da uradim kako treba posto sam nasla vas profesionalce.
Pitanje, kako da orezem ovu lozu da bi dobila isti sistem kao i Mityoo? Profesionalci, pomognlite mi molim vas, da ne mucim vise ni sebe a ni ovu lozu. Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
nisi ti nista pogresila do sad s orezivanjem,da bi ti bilo ko mogao odgovoriti postavi sliku u kojoj se vidi ceo spalir-loza
 
U redu drotos, stavicu sutra nove slike. Danas sam gledala lozu i vidla da je bas puno izmrzla :sta:

- - - - - - - - - -

Dobro vece,Drotos evo novih slika i nadam se da ce te me sad bolje razumeti. Mere na crtezu tu tacne kao i u originalu. Cilj bi je bio da formiram lozu na ovaj nacin, na dva sprata, tako da svaki drugi lastar skinem zbog gustine.
.
Narednih dana namestam kako treba zicu...Trenutno u originalu to ovako izgleda:

Nisu se sve loze lepo razvijale. Jedino je ova "lepo" napredovala za ove tri godine:

Pored svega toga jos su ove godine bas dobro izmrzle. Orezala sam suve lastare i sad to ovako izgleda:

E sad pitanje, da li je ovo na crtezu u redu ili, da li imate drugi savet da mi date i kako da je orezem da bi je formirala? Unapred vam se zahvaljujem. Pozdrav.
 
10r22om.jpg
[/IMG]VETOINE
molim te posalji sliku slikanu danju ,ovko se nevidi starost lastara.Prvo bi bilo dobro podici zicu,srediti spalir pa onda orezivati,zbog eventualnih ostecenja pupoljaka i grana.Ja bih ti savetovao da posadis izmedju postojece loze jos po jedan kalem koji bi se razvodio po donjoj zici a ovu lozu dignes na drugi sprat.To bi onda izgledalo odprilike ovako,gore desno pa donja slika.Nije jos kasno za orezivanje,stices sve da uradis ....pozzzz
 
VETOINE, u pravu je Drotos...jako se lose vide kalemovi. Ono sto vidim je da moras prvo jako da zategnes zicu, kocic uz kalem obavezno i da ga ucvrstis, dok ne ojaca toliko da se nece iskriviti.
Sve bi trebalo da izgleda kao na crtezu. Za pricu bih uzeo tvoju poslednju sliku, gde se jedan kalem kako-tako vidi.
Ovaj prvi kalem (skroz desno) je nekako vec izasao, ali bih ga ja malo "dirao". Vodilicu bih skratio tu negde oko prve zice, a onaj lastar levo koji je vec razveden na zicu bih malo skratio, da se kasnije smesti lastar od kalema levo.
Ove godine bi trebalo da izadje vise lastara, od kojih bi jedan isao od kalema desno po prvoj zici, a jedan bi isao uvis do trece zice, gde bi se on u sledecoj godini zaustavio rezidbom. Na taj nacin bi smo kalem naterali da izgleda u obliku slova "T".
Iz ovog vec formiranog lastara koji se "vozi" po zici izaci ce ti vise ovogodisnjih lastara, koji ce ti dati rod. Osim sto bih ga skratio za 2-3 pupolja, ne bih ga dirao, jer je on vec formiran. A i dace neki rod.
Nadam se da si shvatila poentu, pisano je zbrda-zdola. I za svaki kalem koji nismo pomenuli, vazi isti princip, odaljis se malo, pokusas da vidis kako bi to trebalo da izgleda u buducnosti, odrezes bar jedan pupolj uvis, iz njih tri-cetiri ce krenuti ovogodisnji, koje ces naredne godine razvoditi. Nikada nije mnogo lastara, ako ima par vise, narednog proleca suvisne odstranis...mirna Backa. :)

I naravno pozz zupa100!
 
drotos ,zupa100 , malo vise sam zbunjena... Sta li bi radila da ima hektar, hm. Lepse izgleda ovde na slici koju je drotos postavio "gore desno pa donja slika" nego moj prethodni crtez. Znaci, kod mene bi to bio spalir na dva nivoa, i ako dosadim izmedju jos po jedan kalem, to bi trebalo da izgleda ovako:

Nadam se da sam dobro razumela i nacrtala. Da nije ovo gusto kalem od kalema 60-70cm? Izvinite laik sam.
Sutra idem ponovo da slikam. Pozdrav, dobri ljudi.
 
VETOINE nemoj da budes zbunjena vinova loza je Bozja biljka stvorena je da izdrzi sve od nikakve nege-znanja-pa sve do perfektionizma,ona sadrzi tri vrste pupoljaka od kojih su samo jedni lako uocljivi i upravo oni sluze za rod i orezivanje po zelji,kazem po zelji zato sto je mozes razvoditi po spaliru bas onako kako zelis i opet ce trud nagraditi lepim rodom.Postoji desetak tipova orezivanja koji su izmisljeni da bi dobila maksimalan rod,to je za one sto imaju plantaze i njima 10%vise roda mnogo znaci,tebi je najbitnije da ti lepo izgleda da sama budes zadoviljna a par grozdova vise manje nista ne znaci.
Gdin. zupa je u pravu prvo sredi zice stubove pa onda orezuj,kad loza krene toce biti neizvodljivo.Prolece je toplo loza ce ranije ktenuti zato pozuri sa stubovima.
Sadi slobodno nece biti pregusto,malo truda puno ljubavi i bice sve super......pozzzz:ppozdrav:
 
zupa100,drotos , evo novih slika





Mnogo su izmrzle...orezala sam ove suve lastare...
Ako uzmem objasnjenje od zupa100 (ako sam dobro razumela) to bi trebalo valjda ovako da orezem:

E sad, podsadicu izmedju postojecih loza nove kaleme u razmaku od 60-70cm . Ova jedna loza o kojoj pricamo i koju smo uzeli za primer, ona bi trebala da dodje na donji sprat(slika iz knjige drotos ili moj zadnji crtez). Kako sad da je orezem, i buni me to sto ona ima dva pruta iznad korena (jedan koji lezi po zici-levo ide, i ovaj drugi koji ide uvis-i ima mali lastar od prosle godine).
 
Nazad
Vrh