Rezidba vinograda

Miodrag69, moze tako, ali ja bih onda tako porezano sve skupa prebacio preko druge zice i vratio na prvu, i tu fiksirao. To ti govorim zbog toga da ne juris posle lozu po oblacima, lakse je raditi kada je nize jelda.

I danas je Sv. Trifun, dan vinogradara kod pravoslavaca, pa vam stoga zelim puno zdravlja, srece i dobar rod!

http://www.youtube.com/watch?v=x_81BASWzCk
 
Ako moze jos jedna pomoc oko rezidbe.
Nigde ne mogu da nadjem kako da rezem mladu lozu i kako da formiram cokot koji ce da raste uz stub. Mozda ce biti jasnije kad pogledate slike :



Drugo pitanje se odnosi na vec formiranu lozu. Ne znam koja je sorta u pitanju. Belo je grozdje i jako kasno sazri. Da li je ok da ovde idem na mesovitu rezidbu?
 
Ja sam danas moju orezao, ali avaj dok sam završio, pao mrak pa nisam uspeo da slikam... Sve u svemu sad već liči na pravo grožđe....
 
@nenad88 kazes da hoces lozu uz stub,kako mislis samo vertikalno do cele visine ili hoces da je odvedes na kosinu iznad stuba.
Ako hoces da je odvedes na vrh i tamo da je granas onda probaj ovako;
lastar ispred jabuke skrati malo s vrha do prvih lepih pupoljaka,vezi je uz stub sve izdanke poskidas sa nje osim gornjeg kojeg ces vezivati za stub kad preraste visinu povi je kosu stranu stuba.Drugi lastar skrati na 2-3 pupoljka on ce da ti nosi rod ove godine i njega skratis na 8 listova iznad grozda.Umalo da zaboravim sa lastara koji uz stub poskidas sav rod zbog brzeg porasta
Treci lastar odseci do stabla.Ako nisam pogodio javi:sta: pozzz
 
@drotos
Posto ima vise stubova, izmedju njih ce ici zica. Dakle zelim da je dovedem na kosinu stuba.

Ako sam dobro razumeo treba ovako:

1.Skroz donji lastar odsecem do cokota.
2.Lastar koji je najaci (na ovoj slici ovaj do jabuke) vezem uz stub i odsecem do prvog zdravog okca. Sva ostala okca poskidam(kako ne bi kernuli lastari) ostavim samo ovo najvise.
Mozda da sacekam sa skidanjem pupoljaka dok ne krenu lastari? da bidem siguran da ce iz tog gornjeg krenuti?
3.Pustim da taj jedini lastar raste i savijem ga gore uz stub. Da li onda sledece godine treba da poskidam njegova donja okca, odnosno okaca pre "krivine" stuba?

Sto se tice treceg lastara koji je predvidjen za rod ove godine, da li cu dobiti nesto ako njega skroz odsecem?
 
nenad88, samo jedno pitanje, koja godina ti je ova loza?

Sto se tice drugog pitanja, slobodno mozes kombinovanu rezidbu, samo nadjubri bolje, da moze da iznese rod, a verovatno i mozes kad-kad da polijes.

mityoo, ode ti u profesionalce, jelda? :) Ziveli druze!
 
@nenad88
a sta ce biti izmedju stubova po vertikali do kosine?treci lastar ako odseces neces dobiti nista znacajno ,bar sto se tice brzine rasta glavnog lastara.Treba ti zbog zamene a kad je vec tu ostavi malo nek rodi.Sto se tice skidanja pupoljaka lakse je to odraditi kad krenu da se otvaraju odmah ces videti i koji je najaci.

zadnju sliku malo pojasni nevidi se bas najbolje pozzz
 
Sto se tice zadnje slike ,vec sam orezao :)

A sto se tice kosine. Dakle postavljeni su stubovi u spalir ( cetiri stuba). Svaki ima kosinu kao na slici. Kroz kosine ce prolaziti 3 zice koje spajaju kosine stubova.
Dakle da li onda da ostavim samo okca koja se nalaze na kosini, kako bi iz njih krenuli lastari koji ce ici po zicama?

Takodje me zanima kako bi u toj situaciji izgledala redovna zrela rezidba? Odsecem sve lastare sa zice na jedno okce, pa od njega sledece godine dobijem nove ili kako?
 
nenad88, samo jedno pitanje, koja godina ti je ova loza?

Sto se tice drugog pitanja, slobodno mozes kombinovanu rezidbu, samo nadjubri bolje, da moze da iznese rod, a verovatno i mozes kad-kad da polijes.

mityoo, ode ti u profesionalce, jelda? :) Ziveli druze!

Ma da... sa čitava 2 čokota!::vino::
 
Ok,

Da li mozes da mi napises kako ce onda trece godine ici rezidba, i kako ce svake naredne ici redovna rezidba?
 
@nenad88
zupa 100 po obicaju uvek u pravu,bolje i lepse je kad se loza vrati na dva pupoljka.Kolegi sam prosle godine sugerisao da tako radi i mogu ti reci da je prezadovoljan dobio je stablo pravo i dovoljne duzine da formira krosnju ove godine.Ti samo redovno vezi lastare za stub da se ne krive i redovno skidaj zaperke.
Kad klinci instaliraju skener postavicu orezivanje pergola pozzz
 
ne rece koliki ti je razmak izmedju stubova,pitam onako da se imam o cemu razmisljati kako kasnije orezivati,mada,ima vremena bice to lepa pergola pozz
 
Ok,

Da li mozes da mi napises kako ce onda trece godine ici rezidba, i kako ce svake naredne ici redovna rezidba?

Da, trece godine pocinjes da formiras kalem onako kako hoces, ali otom potom, tu smo mi, tu si i ti, sve u svoje vreme :)

drotos prijatelju, jedva cekam te snimke :D

- - - - - - - - - -




Tipican primer rezidbe na luk, ostavite zamenu za narednu godinu i luk koji ide do sledeceg cokota. Zamenu sam ostavio na tri pupolja, s' tim sto cu izabrati u plevljenju dva bolja, a luk je duzi zato jer imam mogucnosti, vinograd je u 20-oj godini, dobro podjubren, lagano ce izneti rod.



A ovo sam ostao duzan objasnjenja od ranije nekome. Dva pupolja ovog lastara sam urovio u zemlju, koja bi trebala da se ozile tokom ove godine, a rod ce poterati iz narednih pupolja iznad zemlje. Izabracu dva pogodna, ostale cu da oplevim. Posle par godina odseci cu lastar od "majke", racunam da ce moci samostalno da zivi. Takva podsada moze da traje i preko 10. godina.
Ovo je bolji nacin podsade jer, dodavati nove kalemove je mukotrpan posao, zato sto se teze prima i slabije napreduje pored starih cokota koji ga guse.

I naravno pozdrav zupa100!
 
zupa 100
ovo jos nisam video,secam se da smo nekom objasnjavali ovaj sistem razmnozavanja,ja sam objasnjavao nas nacin a ti vas i ispala je opsta zabuna.Kod nas lastar poloze u zemlju sto blize ''majci'' kroz zemlju se sprovodi do mesta gde fali cokot tu se izvodi iz zemlje i odsece na dva pupoljka,na tim pupoljcima se u toku godine razvija zeleni lastar koji odmah nosi rod.Odsecanje od ''majke'' moze da se izvrsi odmah sledece godine mada je bolje ako je moguce to odloziti za kasnije godine ili ga nikad ne odseci.Ovaj nacin sam video u selu loza je ko zna koliko stara mnogo metara dugacka i nije odsecen od majke.
Ideja da slikas postupak podrzavam ipak slika naj bolje objasnjenje pozzzz
 
Ovo razmnozavanje o kojem govore zupa100 i drotos,inace,ocigledno odlicni poznavaoci loze,kod nas je odavno u primeni.Takve "nove" loze ovde nazivaju potopnicama,verovatno sto ih "potapaju" pod zemljom.I zaista nema boljeg i brzeg popunjavanja proredjenog vinograda.Mana je sigurno kraci zivotni vek ovako odnegovanog kalema.Ali ako se uzme u obzir da gotovo sve ostale operacije popune praznih mesta imaju mali procenat uspesnosti,onda i tih desetak godina sigurnog roda su vise nego odlicne.Ovo sto kaze drotos za "osamostaljivanje" nove biljke od maticne posle samo godinu dana je pre izuzetak nego mogucnost.To pre svega zavisi od mnogo faktora,ali iz iskustva,takva loza jos nije spremna za "samostalni" zivot.Jedan slucaj iz svog vinograda vredan paznje.Nekom prikljucnom masinom smo bili odsekli stablo maticne loze,koja je nastavila i dalje da se normalno razvija i donese na kraju rod.Potopnica je nastavila da odrzava u zivotu maticnu sadnicu,dakle da vraca hranu preko grane-veze,koja nije bila presecena.Ipak ta potopnica je imala tri godine starosti i za to vreme se sasvim dobro ukorenila i ojacala,da je mogla da preuzme ulogu "majke" i tako obrne citav ovaj proces u suprotnom smeru.Ono oko cega treba da se vodi racuna jeste da mora lastar koji se ukopava,da se ukopa dovoljno duboko,da ne bi plitko razvio koren.
 
amva5t.jpg
[/IMG]
zupa100,proradio skener :osmeh: valjda se vidi dobro

- - - - - - - - - -

i jos jedan primer
2h5vf5y.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

i jos ovo mozda zatreba
2nkne3n.jpg
[/IMG]
331jcls.jpg
[/IMG]
30w04sj.jpg
[/IMG]
toliko za sad pozzz
 
Jedno pitanje.

Narucujem stubove i zicu.
U knjizi pise da za dvogubi gijo treba koristiti stubove od 2m.

60cm ukopati u zemlju.
50cm od zemlje prva deblja zica 3.1mm.
30cm od prve zice druga tanja zica 2.4mm
40cm od druge zice treca zica 2.4mm
10cm od trece zice cetvrta zica 2.4 cm

Da li je ovo uredu?
Da li su stubovi od 2m dovoljni?

Po slici iz knige stablo ze vezuje za kolac. Ja sam mislio da cu stablo vezati za prvu najdeblju zicu a lukove i kondire za sledecu zicu.

Moze malo pojasnjenje?
 
Nazad
Vrh