Rezidba koštičavih voćaka

Sećam se da si to spominjao, krenuo sam u vreteno jer sam video u temi šljiva da dosta ljudi ide na taj uzgojni oblik zbog gušće sadnje pa da vidim i ja kako to izgleda...

Na trešnjama pravim vazu sa povijanjem sekundarnih i tamo se desi da neka krene na gore što je normalno, o tome priča i profesor u videu a ne kaže koja voćna vrsta je u pitanju već za sve generalno, znači kod povijanja grana ćemo generalno imati neke koje krenu na gore i njih treba uklanjati, mislim da to nije toliko jako vezano samo za šljivu...
 
ne znam - nesvidja se meni sto se tice sljiva, koje se navise protive tom obliku - imam jednu slikacu je to je bukvalno protivljenje
Mada vretenast zbun se zapocinje formirati u rasadniku, 2-godisnje podloga (jaca) pusta pod mnogo boljim uglom bocne grane, to ces primetiti posto sam radis kalemljenje
Ove godine imam sljiva nakalemljenih na starije podloge i bas preko 70c ugao pusta bocne grane, jos se dvoumim na kojoj visini da pinciram centralu
Mada mislim da i vocka koja je niza i kojoj su grane blize tlu da je vise izlozena bolestima - vise prskanja (ko prska) - mislim da ne mogu ici sa organskom proizvodnjom
 
Poslednja izmena:
Jel moze na dunjama da se uradi isti princip rezidbe kao sto oktopod objasnjava na tresnji za vazu,imam dobar porast mladara pa bi ih kratio jos malo na trecinu???
 
Za to vec neznam, a i sumnjam da je isto, jer rezidba drugih vocnih vrsta zahteva drugaciju rezidbu od ove o kojoj se ovde govori. Tema je "Rezidba kosticavih vocaka" pa shodno tome i polemika, zakljucci, saveti i td....:ppozdrav:Ne reaguju sve ostale vocne vrste isto u to sam siguran i o tome treba prvo voditi racuna kad se daju ili primenjuju saveti iz ove teme.:cool:
 
Da,zato i pitam za misljenje jer se o rezidbi dunje dosta slabije pise a svidja mi se ovaj princip rezidbe za dobijanje dosta grana u jednoj vegetaciji :osmeh:
 
Princip je isti za sve voćne vrste, samo je pitanje u koje vreme odraditi i koje su finese kao i koja kruna više godi kojem voću.

Za dunju mislim da je bolja piramida, jer dunja kad krene da rađa ima da se izlomi ko ništa vaza...znači nešto kao što je ubovicratko okačio slike malo gore.

A o rezidbi baš jabučastih voćaka ima tema u tom podforumu, mada se tamo dosta toga i od drugog nabacalo, moram to sve srediti, tema je ovde: http://poljoinfo.com/showthread.php?170-Orezivanje-voća
 
Moje pišljenje je da šljivu treba rezati u piramidu, kao na slikama koje je UBAVIĆRATKO na prethodnoj strani špostavio i to je to, inače šljiva na vretenu mi je nekako neprihvatljiva, sem ako sadite na 1.5 ili 2 metra rastojanja. Vaza će uvek tu i tamo da postoji jer nemate uvek produžnicu pa ćete silom prilika otići na vazu, ali mislim da svi treba da teže piramidi.
 
Cekaj malo. Koci. Zbrkali ste mi nesto. U jednom postu po dva odgovora jos mesate sa vretenom. Moram postaviti konkretno pitanje.
U videu, druga god. maj mesec, sa bocnih produznica, skidas sve, ostavljas grananje na levo, to je OK, sada pustas tu peroduznicu dalje da raste i kad je pinciras?
Znaci koliko treba da poraste ,odnosno odvoji od grananja na levo, da bi je pincirali? Ako sam dosad dobro kapirao, to bi trebalo da bude dalji postupak. Samo kad?
 
Zavisno od porasta. Ajde da kažem okvirno.

Treba da ima oko pola metra između tih "spratova" sekundarnih grana. Znači najbolje bi bilo kada od tog grananja dostigne dužinu barem 80 cm da bi na 50 gde je kratiš imala dobru debljinu. Ako je to ove tekuće godine, onda to mora biti pre kraja juna, ja sam eksperimentalno ocenio da je oko 20og juna u mom kraju neki poslednji datum da bi se lepo razgranala, sve kasnije dovodi u pitanje koliko će porasti grananje te godine, da ne ostanu male i smrznu se preko zime.

Znači ako do 20og juna ne dostigne barem 80ak cm od poslednje sekundarne, prekraćivanje ostaviti za proleće sledeće godine, a ako dostigne 80ak cm, može se prekratiti i ove godine ali ne kasnije od 20og juna, prekratiti na pola metra i ostaviti novu sekundarnu u suprotnu stranu i polje, kao i produžnicu.
 
Poslednja izmena:
Sta da radim na nekim stablima imam imam I po jednu granu sta raditi tu posto mi je jesenas zasadjen vocnjak negde imam I 2 Ali imam dosta tih sa jednim dali je moguce da sad ove godine necu moci da formiram krunu juce da imam negde bas de su krenuli iz skroz gornjeg pupoljkaa sad mislim ne bi Nesto skodilo hvala u napred
 
Poslednja izmena:
Za krunu ti trebaju 3 do 5 zavisno od željenog oblika, koje je voće i koju krunu želiš?

Ako imaš samo jednu granu, a treba ti za vazu ili piramidu, sačekaj da grana u osnovi bude debela barem kao olovka a do sada bi trebalo da jeste, ako nije uspravi je da brže raste, pa je prekrati na 5-6 listova dužine za vazu, a 7-8 za piramidu, onda će ti iz tog patrljka krenuti razgranjavanje kao što je trebalo normalno sa sadnice, jedino što ove godine nećeš raditi prekraćivanje tih grana već na proleće kad dostignu potrebnu dužinu. Ovo odradi najkasnije krajem juna.

Ne znam da li si me razumeo? :)
 
Razumeo hvala ja se uplasio sta cu sa jednom granom
 
Poslednja izmena od urednika:
Vidi i ovo aj da vidimo kako će ispasti, ali svakako bolje nego jedna grana jer sa njom svakako ne možeš ništa :)
 
imam jednu nedoumicu oko orezivanja cacanske lepotice u drugoj godini,ostavljene po tri grane za vazu i prekracene u martu,e sada ispod tih preseka je krenulo od 3-5 grana koje su vec narasle po metar ipo i sve biju uglavnom na gore.e sad zanima me da li da ih uklanjam i skracujem sada ili da ne diram do sledece godine? Ili je bolje da uradim kao po ovom principu sa tresnjom :sta: http://www.youtube.com/watch?v=6H4NKCtWIEU
 
Možeš sada i da uklanjaš nepotrebne i da prekraćuješ predugačke. Taman je vreme, polovina je juna :)

Sa šljivom ti je malo drugačije nego sa trešnjom u smislu da je ona mnogo bujnija voćka i da izbacuje mnoštvo grančica, ako se ne snalaziš daj neku sliku da vidimo, slikaj jednu reprezentativnu sa tri strane, malo iz visine.
 
Evo malo slikica trešnji na magrivi.

Ove su sađene ove godine. Nekima sam u startu povijao grane plastičnim povijačima a nekima nisam.

Zaključak je sledeći...povijanje je možda dobro možda ne, sami donesite zaključak, negde se dobije krivina a negde ipak lep otvoren ugao, negde se pojave grane jahači, negde se one pojave i na skroz uspravnoj kao što se vidi sa slika.

Ovo sa skidanjem par vršnih pupoljaka jer donji rastu otvorenije može da ostane u knjizi pošto u praksi nije tačno, kao što vidite grane rastu pravo u vis.

Narednih dana planiram povijanje kanapima, a nisam siguran da li da ih prekraćujem ili ostavim za proleće ipak, videću još...








Ovo su prošlogodišnje, od druge treće pa nadalje.



 
Nazad
Vrh