Restitucija

Sta mislite dali pristati sta nude u komasiranim ko jer sve neka zemlja slabog kvaliteta sve najbolje parcele su blokirali a gde nije bilo komasacije nece ni da pricaju.


Mi smo pristali, predlozene parcele su niza klasa, ritovi, 30% manja vrednost od oduzete ali boljeg nije bilo. Za utehu je sto se povrsina uvecava za nizu klasu.

Sajt geosrbije je od velike pomoci kada jednom filtrirate spiskove slobodnih / predlozenih-vracenih parcela sa sajta agencije.
 
I mi smo pristali na daj sta das, mislim da smo medju poslednjima uzeli od onog sto je preostalo da valja nesto. Inace postena drzava,prodali zadruge i drzavu zemlju sa zadrugama e sada kada nama treba da se vrati oduzeto za nas su dobre koske i puzdre tj ono sto skoro niko nece na licitaciji ili ono sto poslednje ode.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I mi smo pristali na daj sta das, mislim da smo medju poslednjima uzeli od onog sto je preostalo da valja nesto. Inace postena drzava,prodali zadruge i drzavu zemlju sa zadrugama e sada kada nama treba da se vrati oduzeto za nas su dobre koske i puzdre tj ono sto skoro niko nece na licitaciji ili ono sto poslednje ode.


Sent from my iPhone using Tapatalk

I ovde kod nas je vracano svasta . Ali ipak znajuci sta su nasi davali u konfiskaciji dobili smo super...
 
I mi smo pristali na daj sta das, mislim da smo medju poslednjima uzeli od onog sto je preostalo da valja nesto. Inace postena drzava,prodali zadruge i drzavu zemlju sa zadrugama e sada kada nama treba da se vrati oduzeto za nas su dobre koske i puzdre tj ono sto skoro niko nece na licitaciji ili ono sto poslednje ode.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Bar da se prodali za velike novce pa da je se ovajdila drzava, nego su dali bud zasto koje kakvom olosu a sad j...bu narod kome treba vratiti dedovinu
 
I mi smo pristali na daj sta das, mislim da smo medju poslednjima uzeli od onog sto je preostalo da valja nesto. Inace postena drzava,prodali zadruge i drzavu zemlju sa zadrugama e sada kada nama treba da se vrati oduzeto za nas su dobre koske i puzdre tj ono sto skoro niko nece na licitaciji ili ono sto poslednje ode.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja isto mislim da uzmemo sta se moze ,ali dosta zemlje je u k.o. gde nije bilo komadacije i ne pristaju da vrate do promene zakona .
 
Kod vas je jos i dobro,kod nas zemlja sto se neradi 50godina unazad trnja slatine ide na povrat.
 
Kod vas je jos i dobro,kod nas zemlja sto se neradi 50godina unazad trnja slatine ide na povrat.

Koliko sam ja do sada shvatio bez dobrog advokata koji ima svoje vestake nema od vracanja nista ,takode mora da ima ljude u agenciji za restutuciji da ne otezu i razvlace predmete ali sve to kosta velike pare a ljudi bas nemaju kes.
 
Kod nas je sutuacija ovakva. Ko je na vreme povukao veze vezice i koje kakve advokate dobili su zemlju naj bolju ( za pozeleti, prva klasa kao tepsija ravna) 4 familije 60ha u tabli. E onda su dosle promene i drugi red onih sa vezama pa su od preostalih parcela uzeli manje ali opet dobre parcele. Zatim ide drzava sa odredjivanjem sta hoce da vrati i sta ne zeli da vrati. Tu na red dodje i moja familija sa 15 kj zemlje na 6 mesta . Jos i super zemlja uglavnom 2 i 3 klase i sva se ovradjuje i redovno se izdavala na licitacijama. Iskreno jos smo i dobro prosli.Mada su nas iz agencije za Rest. Jedno 4puta vracali zbrog promena koje je uvodila drzava i zbog njima znanih propusta u evidenciji. Tako da smo i jos super prosli. Da jos dodam da smo imali stvarno dobrog vestaka iz Ns koja je imala i strpljenja i volje za ovu silnu zajeb. od strane Agencije za Rest.
Mada mnogo vise zemlje necemo dobiti nazad samo zato sto se zemlja nalazi u K.o Elemir gde nije uradjena komasacija. E to je nepravda velika.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kod nas je sutuacija ovakva. Ko je na vreme povukao veze vezice i koje kakve advokate dobili su zemlju naj bolju ( za pozeleti, prva klasa kao tepsija ravna) 4 familije 60ha u tabli. E onda su dosle promene i drugi red onih sa vezama pa su od preostalih parcela uzeli manje ali opet dobre parcele. Zatim ide drzava sa odredjivanjem sta hoce da vrati i sta ne zeli da vrati. Tu na red dodje i moja familija sa 15 kj zemlje na 6 mesta . Jos i super zemlja uglavnom 2 i 3 klase i sva se ovradjuje i redovno se izdavala na licitacijama. Iskreno jos smo i dobro prosli.Mada su nas iz agencije za Rest. Jedno 4puta vracali zbrog promena koje je uvodila drzava i zbog njima znanih propusta u evidenciji. Tako da smo i jos super prosli. Da jos dodam da smo imali stvarno dobrog vestaka iz Ns koja je imala i strpljenja i volje za ovu silnu zajeb. od strane Agencije za Rest.
Mada mnogo vise zemlje necemo dobiti nazad samo zato sto se zemlja nalazi u K.o Elemir gde nije uradjena komasacija. E to je nepravda velika.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ja mislim da ce morati da menjajuzakon i za k.o. gde nije bilo komasacije da urade kao za crkve kladicnu supstituciju jer rizikuju tuzbe protiv drzave .nije realno da nekom vrate zemljiste i obestete ga 100% a nekom 10 do 15% i to na rate kroz vise godina i znaju da je to osnova za tuzbe.
 
Mi nismo pristali da nam vrate tu gde oni predlazu, jer je to sve skoro ziv pesak, neka snj klasa a uzeta 2 klasa zemlje. cekamo promenu zakona... ne pada nam na pamet da uzimamo te gluposti!
 
Moji stari su mene rešili tih problema.Nisu imali puno pa im ništa nije ni oduzeto.Zato ja sad nemam tih peripetija i mirno sedim pred dućanom i pijem pivo,ladno..
 
Bilo je i drugih primera...

Deda je, kao školovan, savetovao pradedu da odeli sinove i svi dobili ispod maximuma.

Tako činila i pradedina braća i deo rođaka. Deo rođaka, nije i njima je oduzimano.

A i dosta komšija je učinilo kao i moji i nikome nije oduzimano.

Kad se krenulo u formiranje seljačkih radnih zadruga, deda opet savetovao: ulazite u zadruge.

Kad se zadruge počele rasformirati oni nisu istupali.

E kad su se zadruge morale potčiniti sili zakona o udruženom radu, negde krajem 60. godina istupili su iz zadruge i povukli uloge, a mlađarija ostala zaposlena u zadruzi.

Selo je tokom rata bilo gotovo 100% četničko. Danas su tamo i otuda najtvrđe ubeđeni komunisti.
 
Kažeš deda je bio školovan,u redu.Da li je možda neki "prijatelj" dedi javio kakav se zakon sprema ?
Pitam pošto je moj deda kupio kuću sa lokalima (2 x 72 m.kvadratna) od čoveka koji je imao dojavu da se sprema nacionalizacija lokala većih od 70 m.kvadratnih(možda grešim u kvadratuti) u 1958 godini.Inače njegov sin je bio (u našem kraju )istaknuti komunista .
Da ne bude zabune u to vreme nisam bio rođen,ovo sam slušao od mojih rođaka i od drugih ljudi iz sela .
Kasnije sam otkupio ove lokale od MZ pošto su devedesetih dozvolili da se prodaju a bili su u sklopu kuće . Nisam tražio povraćaj na osnovu restitucije ,samo sam se evidentirao u agenciju .
 
Da ne bude zabune u to vreme nisam bio rođen,ovo sam slušao od mojih rođaka i od drugih ljudi iz sela .


Lepo si se ogradio, verovatno i sam shvataš da je legenda ipak samo legenda.

Kao i većina legendi o tom vremenu i opisano je u osnovi netačno.

Nemam volje ulaziti u detaljna objašnjenja, u jednom delu sam već pisao na sličnoj temi u vezi sa obeštećenjem kao bonusom na restituciju.

Gore napisano sam izrekao kao osvrt na Acinu istoriju.
 
Pobogu ljudi na šta se to tripujete ?

Dojava o zakonu koji je bar dve godine bio na javnoj raspravi, raspravljalo se o njemu na zborovima od mesne zajednice do Politbiroa CK...

U to vreme se zakoni nisu usvajali u paketu po 150 komada i krišom. No se sa ponosom isticalo šta će taj zakon unaprediti i kakav će boljitak doneti. Naročito jedan tako važan zakon kakav je zakon o nacionalizaciji.

Stvarno se primate na svakakve budalaštine da je to poezija.

Aj uzdravlju
 
Danas me zvao advokat kaze da radi oko restitucije i da moze da zavrsi predmete gde nije bilo komasacije ali trazi 20% ,cini mi se mnogo,na pitanje kako da odradi kad nije izmenjen zakon kaze to je njegov posao i vestaka i svi troskovi su u tih 20%.mozda ima nesto u tome sto krece ove godine komasacija u ovom k.o.
 
Da li neko moze da preporuci dobrog advokata za restituciju, treba da je "zver" u svom poslu i da ume da izboksuje povratak zemlje.
Da umesto zemlje dobijem obveznice mogu i sam
 
Nazad
Vrh