Restitucija

ja znam da je u nasem mestu crkvena opstina dobila zemlju cak u drugoj opstini a ne katastarskoj opstini. E sad da li su oni izuzetak to ne znam.
 
Kakvo je stanje sa advokatima, jel ima neka jaka advokatska kancelarija ? Cuo sam da u Beceju ili N. Beceju postoji jaka ekipa advokata, jel zna neko nesto o njima.
 
Kod nas u Kikindi se namirile crkve iz Idjosa iKnezevca kao kod njih nema zemlje,a sve najbolju zemlju uzeli.
 
Kod nas se nista ne desava po pitanju restitucije.Postoji li neki ''zakonski'' rok do kad to treba da se zavrsi?
 
[h=1]Судска рехабилитација не подразумева враћање имовине[/h]

[FONT=&quot]Агенција за реституцију прошле јесени је предложила Министарству правде измене закона, како би било онемогућено да починиоци ратних злочина буду рехабилитовани само зато што не постоји потпис или печат на неком од докумената са суђења

[/FONT]
Аутор: Јелена Попадићпетак, 03.02.2017. у 09:15


strahinja.jpg


Страхиња Секулић (Фото З. Анастасијевић)





Припадници окупационих снага чија је имовина конфискована после Другог светског рата, као и њихови потомци, не могу да се надају да ће им одузето бити враћено, став је Агенције за реституцију.

Закон о реституцији прописује да куће, станови или земљиште не могу бити враћени чак и ако су некадашњи припадници окупационих снага у међувремену судски рехабилитовани.


Страхиња Секулић, директор Агенције за реституцију, изјавио је за наш лист да ће управо ових дана бити одбијен захтев за враћање имовине који су поднели законски наследници Андрије Маронића, начелника Фрушкогорског среза у Иригу током Другог светског рата.

Срем је тада био у саставу Независне Државе Хрватске, тако да је Маронић био један од њених службеника. На захтев чланова породице он је рехабилитован 2011. године, одлуком Вишег суда у Сремској Митровици јер је 1944. стрељан без правичног суђења. О његовој судбини одлучивао је Војни суд, а Маронић није имао прилику да се брани, наведено је у решењу о рехабилитацији.


Маронићу је конфискована целокупна покретна и непокретна имовина.


У судском решењу о рехабилитацији, у које је „Политика” имала увид, наведене су изјаве сведока који су тврдили да Андрија Маронић никада није носио униформу, па чак и да је на свом салашу скривао партизане. Осим тога, у овом документу је наведено и да је Маронић прешао у православну веру 1924. године.

Такође, сведоци тврде да је на почетку рата ухапшен и послат у Јасеновац одакле је пуштен после интервенције синовца Ивице Маронића, једног од функционера НДХ. После тога постављен је за начелника Фрушкогорског среза у Иригу.


Међутим, пресуда Војног суда из 1944, која је такође достављена нашој редакцији, ствара другачију слику о улози Андрије Маронића у Другом светском рату.

У овом документу је наведено да је „као члан усташког покрета и поверљива личност у терористичком апарату окупатора” одговоран за смрт 22 људи који су обешени због сумње да сарађују са партизанима.

Наиме, како пише у пресуди, Маронић је учествовао у саслушавању девојака које су се „недозвољено састајале”, а са којима се „грубо и недозвољено понашао”, пише између осталог у овом документу.


Страхиња Секулић објашњава за „Политику” да се у Агенцији стриктно придржавају Закона о реституцији и да није на њима да процењују улогу одређених личности и изјаве сведока.


Он наглашава да рехабилитација и реституција нису укрштени процеси, односно да судска рехабилитација не подразумева доношење одлуке о враћању имовине.


– Агенција за реституцију прошле јесени је предложила Министарству правде измене Закона о рехабилитацији како би било онемогућено да директни починиоци ратних злочина у Другом светском рату буду судски рехабилитовани. Тако би било спречено да особе које су починиле убиства током рата буду рехабилитоване зато што не постоји потпис или печат на неком од докумената са суђења. Међутим, министарство још није покренуло иницијативу за измену ових законских одредби – изјавио је Секулић за наш лист.


Агенција може и током трајања поступка нечије рехабилитације да донесе одлуку о томе да његовим наследницима неће бити враћена имовина. Најпознатији је случај Милана Недића, чија рехабилитација још није окончана. Упркос томе, Агенција је средином прошле године одлучила да потомци председника квислиншке владе Србије не могу да рачунају на његову некадашњу имовину.


У образложењу пише да је Недић и на највишу функцију у цивилној власти постављен искључиво од немачких власти, а обављао је скоро до краја Другог светског рата, тачније до 4. октобра 1944. године.


„Самим чином прихватања тако значајне функције, и уз подршку и сагласност окупатора, а пре свега остајањем на високој функцији до краја окупације и чињенице да је могао да је обавља искључиво под условима и критеријумима које је постављао окупатор, Недић је представљао припадника окупационих снага. Самим тим његови наследници немају законског основа за повраћај имовине”, наведено је у овом решењу Агенције за реституције.


Занимљив је и случај Весне Драгојевић, унуке Николе Калабића,која је 2013. године поднела Вишем суду у Ваљеву захтев за његову рехабилитацију. Унука команданта Горске гарде Југословенске војске у отаџбини, која је током овог судског процеса променила презиме у Калабић, изјавила је да захтев за рехабилитацију подноси и због реституције.

Она је нагласила да жели да врати у посед породице парцелу од око 1,3 хектара на Дивчибарама. Ипак, званичан захтев за повраћај имовине још није поднет. Што се тиче судског поступка за рехабилитацију, одлука није донета 5. јануара, као што је раније било најављено. Виши суд у Ваљеву заказао је ново рочиште за 9. фебруар
.


http://www.politika.rs/scc/clanak/373397/Sudska-rehabilitacija-ne-podrazumeva-vracanje-imovine

 
Aha kako da ne Nemci uveliko trljaju ruke i zahtevaju da im se vrati sva imovina koja im je oduzeta posle rata najveca glupost koju su ovi nasi domaci izdajnici mogli izglasati!
 
Da li ste primetili da se stalno menjaju zaposleni u agenciji,kad neko upozna predmete oni ga sklone,i tako stalno se vrti u krug.
 
Kakvo je vaše mišljenje u vezi novčane nadoknade kad krene ,jel izgleda da zemlju neće da vrate,vidim samo crkvama i retko običnim ljudima ,da li ima šanse za tužbu zbog različitog tretmana građana.
 
Da li mozda postoji sansa da vrate zemlju u nekom drugom potezu a ne gde je uzeta ?? Konkretno mojima je oduzeta obradiva zemlja na periferiji grada i tu su izgradjene firme i deo autobuske stanice, pa je sad to gradjevinsko zemljiste i postoje objekti na njemu. Dobijena su resenja da firme moraju da isplate odredjenu sumu novca ali su firme propale i privatizovane i ostale su tako propale i od isplate nije bilo nista tako da je slucaj neresen. Kasnije je advokat saznao da ce opstina morati da preuzme na sebe sve to i da resi sve te slucajeve ali komisija koja ce raditi na restituciji nije sastavljena do sada. Ali kazu da ce morati kako se budemo priblizavali EU. Da li ce moci da se pregovara sa njima da vrate zemlju na nekom drugom mestu posto je ovu koja je oduzeta ne moguce vratiti ?? Jel cuo neko za slican slucaj ?
 
Kad je krenula restitucija rekli su da je dovoljno da jedan covek podnese, a ostale ce ukljuciti tokom postupka, da bi sad rekli da je morao svako za sebe da podnese i ko licno nije podneo nece dobiti zemlju.
Ima li neko takvog iskustva ?
 
[FONT=&quot]Prema članu 41. Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju („Sl. glasnik RS“, br. 72/2011, 108/2013 i 142/2014) zahtev za vraćanje imovine mogu podneti: svi bivši vlasnici oduzete imovine, odnosno njihovi zakonski naslednici i pravni sledbenici. Stavom 2. je propisano da zahtev mogu podneti svi naslednici bivšeg vlasnika zajedno ili svaki pojedinačno. To znači da ako ima više lica koja imaju pravo na podnošenje zahteva oni zahtev podnose ili zajedno na jednom obrascu ili pojedinačno, a Agencija će posle radi lakšeg raspavljanja te postupke spojiti. [/FONT]
Pre su govorili moze zajedno, sad kad je prosao voz kazu da mora svako za sebe.
 
Nazad
Vrh