Receptura za spremanje kocentrata za tov junadi

Goveda vole vise izvora proteina, iako 3% nije znacajna kolicina veruj mi da nije ista sa i bez nje.
 
Goveda vole vise izvora proteina, iako 3% nije znacajna kolicina veruj mi da nije ista sa i bez nje.
Uvek volim da naglasim da su bikovi prvenstveno prezivari. Sva hraniva koja sam naveo su dobar izvor proteina plus kvalitetna lucerka koja je takodje proteinski jaka i to je to. Mozda jos nesto. Jedan stari veterinar koji se bavio i tovom mi je jednom prilikom rekao da je jako vazno i vreme hranjenja junadi t.j. da se hrane u isto vreme svakog dana kako ujutro tako i uvece jer tada nema da se osvrcu samo jedu i leze prezivajuci. Kaze to je kao u vojsci nije hrana ni obilna ni toliko kvalitetna, ali je redovna i svi se ugoje. E sad to su njegove reci.
 
Iskustvo je čudo, ali mislim da bi bikovi trebali stalno da imaju hranu ispred sebe i noću smanjeno svetlo ali da ga bude ponaročito leti.
 
-----------------Telad starter------Telad 50-100------Telad 100-250------Junad 250+

Kukuruz _________ 52,5-----------------53 ----------------51-----------------52
ST. brašno ______ 8--------------------10 ----------------15-----------------16
Suncokretova s .__ 5--------------------6------------------10-----------------12
Repin rezanac ____ 5--------------------6-------------------7-----------------8
Sojina sacma ____ 12--------------------12-----------------7-----------------3
Sojin griz ________ 8--------------------4-------------------/-----------------/
St. kvasac ____ 3,5------------------2,5-----------------2-----------------1
Lucerkino brašno _ 3---------------------4------------------5-----------------5
Premix 3% _______ 3--------------------3-------------------3----------------3
 
Poslednja izmena:
Covek je samo trazio jos neki recept,pa ja iskopao ovaj i postavio,cenu nisam racunao,jer ja pravim drugacije,postavio sam na stranici ispred....

Ja koristim Patent.co premix za tele i jagnje i cena mu je 100din za kg
 
Pitam pošto ne znam cenu svih komponenti, pa mi se čini da rezancu, lucerkinom brašnu, stočnom kvascu, baš i nije mesto u smešama za tov junadi pogotvu kategorija preko 200 kg. Junad u tovu su kategorija koja je vrlo zahvalna kada je reč o ishrani, vrlo često najjednostavnije i najjeftinije smeše daju najveće ekonomske efekte. Mi najmanju kategoriju u tovu hranivo sledećom smešom:
kukuruz 44%
tritikale 20%
stočno brašno 12%
sojin griz 7%
suncokretova sačma 14%
premiks 3%.

Ima nešto preko 16% proteina, cena koncentrata računata sa prodajnom cenom komponenti ( ne proizvodnom pošto kukuruz, tritikale, stočno brašno i griz proizvodimo na imanju) iznosi 24 din/kg. Ovde nisam računao cenu mlevenja i mešanja, tj mešaone i energije. Ovih dana se spremam da uradim kalkulaciju za tov junadi, jer odavno nismo kupovali telad za tov, čisto da vidim gde su to granične cene, iznad koje cene se ostvaruje dobit.
 
Ja za junad preko 250kg koristim sledecu recepturu:

Kukuruz 51,5%
Suncokretova S. 15%
Jecam 30%
So 0,5%
Premix 3%

To mu dodje oko 12-13% proteina i cena za kg oko 23din..........
 
Goveda vole vise izvora proteina, iako 3% nije znacajna kolicina veruj mi da nije ista sa i bez nje.
Poslusao sam te,i dodao sojinu sacmu u kolicini od 5 %,i mogu reci da se polako vide rezultati.Prvo sam primetio da im je dlaka lepsa,a cini mi se i da su sitiji.Da li bi bilo pametno,posto imam samo svoj kukuruz da izbacim sunc.sacmu i premix i u toj vrednosti ubacim sojinu sacmu?Tako bi taj koncentrat bio 85% kukuruza i 15% sojine sacme plus stocna so.

Takodje za malu telad,mozda bih u koncentrat sa megijem dodao jos malo sojine sacme.
 
Druze a jel ekonomski isplativije praviti samo sa sojom ili mesati sa suncokretovom s.?
 
Poslusao sam te,i dodao sojinu sacmu u kolicini od 5 %,i mogu reci da se polako vide rezultati.Prvo sam primetio da im je dlaka lepsa,a cini mi se i da su sitiji.Da li bi bilo pametno,posto imam samo svoj kukuruz da izbacim sunc.sacmu i premix i u toj vrednosti ubacim sojinu sacmu?Tako bi taj koncentrat bio 85% kukuruza i 15% sojine sacme plus stocna so.

Takodje za malu telad,mozda bih u koncentrat sa megijem dodao jos malo sojine sacme.
Premix sigurno ne treba izbacivati. Jedno su proteini, a drugo vitamini i minerali. Kvalitetan premix puno znaci.
 
Kakva su vam iskustva sa premixom,koji koristite.....Ja licno koristim patent co. u pocetku je bio losiji,sad mi se cini da su ga popravili malo?
 
Nazad
Vrh