Recepti kulena, kobasice, švargle...

Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Baš sam se pitao kako to da nema tema o "domačim radinostima" bez toga ništa
Nemam za džabe 105 kila.
Ovih dana ću kad nađem više vremena posvetiti temi.
Još jedna po meni interesantna tema bi bila klanični alati (noževi,removi itd) ko kako šta ima ideje .

Slovacke-kobasice.jpg
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Pravim svake godine oko trista kila kobasice za susenje, plus dimljeno meso. Ma propast... A Ti sa 105 kila, cuti more... sta ja da kazem sa mojih 140!!!
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

sa 34god i 180cm visine malo je puno al te kobaje i suvarci toje jače od mene,
ili rajfešlus na usta!!
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

vidim ovde pise čvargle,a kod mene se kaze švargle,no nema veze bitno je da je isto punjenje a ime...ko mari za imena :D
aj da krenem
1 slanina standard
2 cvarci standard
3kobasice obicne
3kobasice cajne
4kulenice(materijal kulena samo punjeno crevo fi 80 da bude pre suvo a i prakticnije je za naseckati)
5kulen(svi znamo sta je)
6sunka
7 "biftek" (misic iznad kicme) probusen i nafilovan nqadevom od kulena,usniran u merzu i malo usoljen i on se kaci,meni se on najvise svidja jer bude prvi za probu
8 svargli vecina ga pravi
9 krvavice-dzigernjace mi ne pravimo razliku u imenu... ide nesto malo kozurica,srcadi,jezici,dzigerice i ostalo, u glavnom bez krvi,nekad dodamo samo malo kuvane krvi mada ne pamtim kad je to zadnji put radjeno
ako se jos neceg setim pisem

ujak pravi... usoli sunku i slaninu i kad odstoji 2 nedelje melje i dodaje beli biber i nadeva kao kulenice,meni je to bolje od kulenice i cajne :cool:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

jgb ja ne znam :D
znam sta je sunka :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1255542595[/time]
_________________________________________________
mislim znam sta je od prilike al od kog mesa ide,tj kog misica??
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

North ARMY dali možeš napisati koje nadeve stavlja tvoj ujak pored belog bibera i u kom omeru
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

vidi ovako to ujaku radi njegov drugar-kum koji je bio u srem sidu neki direktor i zna sta ide,a ja cu ga pitati prvom prilikom(a to moze i da potraje mesec dana) ali do sezone stizu rezultati :cao:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Dajte recepte kako se sta sprema... koliko cega koje vreme i dr
Naprimer prvo kulen pa svargla pa kobasica i sl.
Ja imam recept za kobasice al normalne ne nešto ljute pa ti dodaš malo višepaprike akohoćeš da budu ljute
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

jhona DERU je napisao(la):
Dajte recepte kako se sta sprema... koliko cega koje vreme i dr
Naprimer prvo kulen pa svargla pa kobasica i sl.
Ja imam recept za kobasice al normalne ne nešto ljute pa ti dodaš malo višepaprike akohoćeš da budu ljute
Blago tebi ti imas a ja nemam ... i nikad nisam spremao kobasice
Kod mene se pravi sunka, prsuta, slanina, kavurma, crevca dimljena a kobasica i kulen svargla i sl ne,
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Evo kako ja spemam obične kobasice, na dve stvari treba obratiti pažnju :
1. kvalitet prvenstveno mesa (nema odpadaka koje kakvih tipa pamflek meso sa rebara i kakvi masni komadi),kvalitet začinske paprike,i ostalih sastojaka
2. vreme obrade ne žuriti i istoštovati recepturu do kraja

Za masu od 10 kg potrebno je:
9 kg mesa plećka i but
1 kg leđna tvrda slanina
190-210 g soli
30-50 g belog bibera sveže mlevenog
150 g kvalitetne aleve papkike od toga do 50 g ljute pod kvalitetom mislim na neku domaću a ne kupovnu po mogoćstvu iz Mađarske okolina Szekszarda (Bogyiszlo) ili negde iz Bačke (Kisać) ostale su samo mlevene cigle uodnosu na ove, papriku kad kupuješ probašne sme da gorči nije bitna toliko boja već koliko ona može da ofarba prste ilina primer kesu u kojoj se nalazi.Ja za "decu "pravim sa 20-30 g ljute to je tek tek da se oseti da ne jedu mleveno meso.
50-75 g belog luka nikako u prahu
10 g mlevenog kima
10 g mlevenog muskatnog oraha daje poseban šmek

Meso i slaninu isitniti na ficle (manje komadiće 3x3cm sto manje to bolje ja to radim to mašinom za mlevenje mesa 32 i stavim onu sajmnu sa tri rupe ) dodati začine pomešati i ostaviti da odstoji uhladnoj prostoriji minimalno 12h posle samleti na sajmni sa rupama 5-6 mm izmešati i puniti u prirodna svinjska ili ovćija tanka creva,staviti na štapove i kad se ocede dimiti 2-3 dana.

Ostali moji recepti ovih dana

O dimjenju bi trebalo otvoriti novu temu, pošto i tu postoje razna misljena postupci
 
Nazad
Vrh