Razrivač (Gruber)

Ima satex sa 5 radnih tela...gotovo sam siguran , jer su jednom prilikom izložili na vašaru.
 
Dok se ne zapali gruber nema sta da trazi na kuruzistu,a i tvrdo je za njega ima da izvaljuje dzombe,16 kembridza ne bi usitnilo...

Mislim da nisi u pravu,ali videćemo u skorije,pošto imam nove arende nekih 15kj gde još stoji kukuruz,a ako ima kadar traktor da vuče dobar gruber biće lepše nego za dobrom tanjiračom
 
Ako ima mnogo lisne mase bude cirkus,jedino cekati da padne kisa da malo zalepi za zemlju.
E sad zavisi od zemljista dal ce izvaljivati dzombe,ko je dobio malo kise tesko..
 
Upravu si da sad bolje mesa zemlju zbog cetiri reda,probano to pre dve godine,i opet nije to to,doduse i kuruzi bili pravi...
 
Satex je kadgod pravio taj manji gruber od 2.2m ali mislim da ga vise ne prave. Kod nas je jedan takav stigao u selo i vukao ga je IMT 5106 a sad je prodat ljudima koji imaju Ruju 82.1 ali ne znam kako se ponasa sa njime. Moj gruber sa snimka koji je Dragan okacio moze da vuce traktor od 70-80ks i u suvljim uslovima ali izrazito samo sa prednjom vucom (zbog proklizavanja) i do 15cm dubine da bi mogao da ide realnih 7-8km/h. Pre neki dan sam radio sa mojim Claasom od 102ks parcelu 1. klase ali sa nekim dolovima u kojima je lezala voda 2 godine. Svuda sam mogao da idem do 12km/h na 15cm dubine ali sa skinutim krilcima jer je bilo tvrdje u tim dolovima ali sam vozio na manjim obrtajima prosecno realno 9-10km/h. Mislim da bi i Torpedo 75 mogao raditi sa pomenutim gruberom, ali naravno, to je moje skromno misljenje..
 
Danas odradio strnjista dubina 10-14 cm,masina rucni rad,prezadovoljan....
tekst-2-deo-033.jpg
[/IMG]
fotografija0380.jpg
[/IMG]
 
Vremenom mu namesti frezere koji ce u vecoj meri zatrpavati brazdice i drzati dubinu a ove tockove sa strane skini da masa moze da dise tj da se bolje cisti od ostataka ako ih ima na rpi .
 
Oni prave i prodaju,ima raznih varijanti.Ovaj sto sam slikao sluzi za probu(tako su mi rekli).Bio sam u prolazu pa uslikao....
 
Prave,cenu neznam, druze imas na slici broj telefona pa nazovi i pitaj,prave i setvospremace....
 
@ cicimoric Opet imam par pitanja :D

Koliko je bilo proklizavanje, tj sta ti je radar pokazivao ako si zapamtio? i Da li je teze traktru s horsch-om ili s Dondi-jem?

Ako budes prolazio pored neke njive na kojoj je bio kukuruz, ako molim te mozes pusti ga samo par metara da vidimo kako izgleda masa, zanima me koliko bolje zatrpava masu od ostalih proizvodjaca.
 
U poslednjih nekoliko dana sto sam podrivao je bilo u Baricama gde je laksa zemlja a sa Horschom sam radio u Jermenovcima gde je dosta teza zemlja. I jednu i drugu prikljucnu masinu sam vukao u istoj brzini ali je traktoru bilo teze sa gruberom mada je i dosta suvlja bila zemlja gde sam sa njim radio. Proklizavanje je bilo na uvratinama ( 10-15 metara ) i do 30% a unutra u parceli 8 - 15 %. Sa gruberom sam prvo krenuo sa krilima ali je vadilo velike komade zemlje a i traktor je mnogo cvileo. Zemlja je presuva a i ta krilca nisu predvidjena za obradu preko 20cm.

Probao sam na nekom kukuruzistu koje je brano beracem i ne moze da odradi posao. Zetvene ostatke je lepo sakrio tek kada sam presao 4 puta, a to nije posao. Mislim da je za nepaljena kukuruzista u teskoj zemlji jedino resenje plug.
Kasnije kada budem skinuo kukuruze u laksim tipovima zemljista cu probati i verovatno ce biti rezultata posle 2 prohoda ali otom-potom..........videcu i javicu


Pre mesec dana kada mi je sigao gruber isprobao sam ga u laksoj zemlji na strnjistu i posle jednog prohoda je zemlja bila takva da je mogla psenica da se poseje ali tada je kolicina vlage u zemlji bila idealna jer je to bilo 3 nedelje nakon onih 100+ litara kise.
 
Nazad
Vrh