Razrivač (Gruber)

Većina zagovornika razrivanja i neke druge redukovane obrade će reći da je prednost što se zemlja ne obrće ,tj rganizmi koji su navikli da budu u dubuni da se ne izbacuju na površinu i slično . Moje mišljenje je da to nije značajno , to je isto obrada zemlje u fulu miješa se skoro isto . Možda je prednost malo u malo manjem sabijanju zemlje i manjem stvaranju djona ali to je slučaj za radna tijela sa uskim vrhom , sa ovim krilcima isto ima sabijanja dosta u dnu radne zone . Ja prelazim na neku vrstu razrivanja a vjerovatno postepeno na notill samo zato radi uštede u vremenu i gorivu , a da će biti bolji prinosi ni ne očekujem.
 
To mu dođe kao Džejms Bond kad je pio ono piće mućkano a ne mešano a na kraju mu dođe isti đavo
 
Svi oni prevrću i mešaju zemlju sem podrivača i kraj, malo je brža obrada i ušteda u nekim slučajevima poput pripreme za pšenicu (na sojištima i ugarima i slično) a ako moraš da predhodno usitnjavaš žetvene ostatke pa posle dva prohoda grubera tu više nema uštede ništa, čak šta više plus troška.Ako može u jednom prohodu da odradi željenu dubinu i skrivanje (mešanje) žetvenih ostataka onda je super ali tu treba dobar riđan 180-200ks za 3m radne širine.Dobro je što ostaje ravna njiva bez razora ali ima veću populaciju korova i samim tim i veći trošak herbicidima.Sreća (ako se to može zvati srećom) što nam se klima drastično menja i sve je sušnije ponaročito jeseni pa se sa gruberom može raditi bez većih problema a znamo da nevoli previše suvo a tek u prevlažno nikako( jedino da se skine valjak i tanjiri ko može), u suštini dobra je to stvarčica i sam grebuckam pomalo i kako nam se klima menja sve više ćemo ga koristiti pošto ćemo sve više sejati ozime kulture, ovo je neko moje zapažanje ali to nemora biti tako ali no.

Da dodam, plug će se koristiti i dalje, manje više.
 
Cveja po, ima više gloĐara a bolesti nzm.
Dukej, gruber bolje čuva vlagu i bolje rasporedi žetvene ostatke po dubini a ne ubacuje toliko vazduha jer su radni organi manji pa zemlja bude sitnija a i paker odradi svoje. U prolećnoj obradi neuporedivo nam se gruber bolje pokazao u odnosu na plug. U ljuštenju strništa takođe mislim da je bolji izbor. U sušnoj jeseni (kišne sam već zaboravio kako izgledaju) kada treba posejati pšenicu a predusev kukuruz (nemam drugi predusev) opet mislim da je bolji gruber (u kombinaciji sa tanjiračom zbog Zmajevog adaptera). Jedino jos da ustanovim sta je bolje jesenje-zimsko oranje ili jesenje-zimsko gruberisanje. Koliko smo dosad pratili, nema razlike.
 
Ma to je sve na foru čizela koji postoji u Americi skoro sto godina . Nego ja bi o nečemu drugom . Mislim da se razrivačem a i tanjiračama raznim bolje uradi kasnije , npr u ovo doba ili čak u februaru nego odma poslije žetve , bilo kukuruz bilo soja . Isto tako tvrdim da nije tačno što mislimo da se žetveni ostaci bolje razlažu ako se zamiješaju sa zemljom , mislim da ostaci daleko brže trunu , razlažu i budu pojedeni od glista ako stoje na površini što duže .
Zetveni ostaci na povrsini se pre razloze zbog bakterija kojih ima puno u vazduhu jer sto kaze cici u zemlji nema ih dovoljno pa sporo tece taj proces , a mogu dati jedan primer hleb koji stoji napolju ce se pre ubudjati zbog bakterija nego onaj koji stoji u zatvorenoj kesici tako je i kada se zetveni ostaci zamesaju sa zemljom kao da su u kesici;):)a evo i jedne moje njive koja je samo podrivena 2018 i u prolece slikana 2019 god

zetvenih ostataka nije puno bilo samo capuri ostalo sve istrulilo , i inace njiva nije videla plug 5 god ...
 
Dobio sam odgovor iz Hudjika 2.1m sa hidraulicnim stelovanjem dubine rada I valjkom od L profila 5880e.Radni organi po sistemu Horsh.Mnogo napumpane cene za par komada cevi,tu je najkomplikovanije napraviti paker valjak.
 
Pravio je kolega kopiju Horsch-a, pa ga koštalo skoro kao turski Ilgi a još i nema one tanjire za zatvaranje brazda nego je stavio neka "koplja" kao što ima Vogel starog tipa (čini mi se). Jedino što je povisio klirens za 10-ak cm, a produžio je i rastojanje između redova radnih organa za takođe nekih 10cm. Da s' ne guši.
Po meni ako možeš uzmi bez hidro podešavanja, konkuriši za povrat i ne beri brigu.
 
Nekako je najbolji i najpovoljniji (cena ulozeno dobijeno)Ilgi turski ali,u tri reda najmanji je 3m.Ili da uzmem njega pa da skidam radne organe ili Hudjik??
 
Ilgi je najbolji pored ovih nasih satex,hudjik i ostalih.
HORSCH je no.1 jeste da za jednog terrana fx mozes kupiti 2 ilgijeva aragona ali kvalitet ne moze se uporediti.
 
Hudjikov jako mocno izgleda,ali ja sumnjam u njihov kvalitet. Drugar ima njihov plug i celog ga izlomio. Meni je na Hudjikovom spartacu ispucala greda na vise mesta. Spartac koji ide par cm u zemlju
 
Nazad
Vrh