Жироскоп (од древ. грчког γυρο „окрет“ и древ. грчког σκοπεω „посматрати") је уређај за мерење промене угла везаног за њега тела односно инерционе системе и за одржавање оријентације. Функционише на основу принципа угаоног момента. Уређај се састоји од точка или диска чија се осовина може слободно окренути у било који положај пространства. Било каква промена положаја осе жироскопа, услед придавања спољног момента, је много мања него што би била без великог угаоног момента својственог окретљивости жироскопа. Због минимизирања спољашњег момента монирањем уређаја у кардански обруч, његов положај остаје готово фиксиран, без обзира на било који покрет платформе на којој је монтиран.
Два основна типа жироскопа:
механички
оптички (Ласерски жироскоп)
По начину употребе:
мерач угаоне брзине
показивач правца
Један исти уређај може да ради у разним режимима.
Међу механичким жироскопима издваја се роторни жироскоп — брзовртеће тврдо тело, чија оса окретања може мењати правац у пространству. Притом брзина окретања жироскопа многократно премашује брзину окретања његове осе окретања. Основно својство таквог жироскопа је способност да у пространству сачува неизмењен правац осе окретања при отсустству дејства момената спољашњих сила на њу.
Жироскопи се могу користити за изградњу жирокомпаса који допуњавају или замењују магнетске компасе (у бродовима, летелицама и возилима у целини), као стабилизатори (бицикли, свемирски телескоп „Хабл“, бродови, возила у целини), или коришћени као део унутрашње системе навођења. Неки уређаји на принципу слободног излазног обруча користе се за мерење наклона, окретања или скретатња односно углова кретаљња летелице.
Жироскоп показује низ појава, укључујући прецесију и увртање.
Постоје три основинх вида система стабилизације.
Система присилне стабилизације (на 2-степеним жироскопима).
За стабилизацию око сваке осе потребан је по један жироскоп. Стабилизација се достиже жироскопом и стабилизационим мотором. У почетку дејствује жироскопски моменат, а после се подкључује стабилизациони мотор.
Система индикаторно-присилне стабилизације (на 2-степеним жироскопима).
За стабилизацию око сваке осе потребан је по један жироскоп. Стабилизација се достиже само стабилизационим мотором, али се у почетку појављује мањи жироскопски моменат који се може занемарити.
Система индикаторне стабилизације (на 3-степеним жироскопима).
За стабилизацию око две осе потребан је један жироскоп. Стабилизација се достиже само стабилизационим мотором. Для стабилизации вокруг двух осеј нужен один гироскоп. Стабилизация осуществляется тољко двигателями разгрузки.